Cztery strony Warszawy w kadrze!

Co kryje wasze miasto? Zobaczcie film, który powstał w naszym projekcie „Cztery strony Warszawy. Młodzi przewodnicy po wielokulturowej stolicy”.  Pomysł na działanie jest prosty – uczniowie i uczennice wybierają jedną ze świątyń czterech wyznań, które są w naszym mieście i przygotowują się do roli przewodników – zdobywają informacje, tworzą materiały, spotykają się z przedstawicielami gmin czytaj dalej »

Warszawa wielu kultur – od A do… Ż

Zachęcamy do lektury publikacji „Warszawa wielu kultur”, z której dowiecie się, jaki udział w dawnym i współczesnym życiu stolicy miały różne mniejszości narodowe, od Austriaków po Żydów. Publikacja dostępna jest online: www.cultus.org.pl/publikacje/warszawawielukultur.pdf

Jak oswoić inność? Zobaczcie niezwykłe historie przedstawicieli mniejszości

Filmy prezentują przedstawicieli mniejszości żyjących w Polce podczas ich codziennych czynności i obowiązków. Romowie, Żydzi, muzułmanie czy Ukraińcy mieszkający w Polsce być może nie są „stąd”, a czasami wyglądają i mówią inaczej niż my, ale na co dzień cieszą ich te same wydarzenia i spotykają się z podobnymi problemami do naszych. Zapraszając poszczególnych bohaterów do czytaj dalej »

Dni otwarte w synagodze i zborze – intensywny koniec projektu

13 i 14 grudnia warszawiacy mieli szansę poznać bliżej dwie religie – judaizm i ewangelicyzm – oraz zwiedzić ich świątynie w stolicy!  W niedzielę, ostatni dzień żydowskiego święta Chanuka, uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Warszawie zaprosili warszawiaków na zwiedzanie synagogi. Goście mieli okazję dowiedzieć się, jakie są początki religii żydowskiej i jej historia w czytaj dalej »

Zapraszamy na festiwal wielokulturowy – online!

16 grudnia zapraszamy wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na  Wirtualny Festiwal Międzykulturowy. Będzie to niepowtarzalna okazja by sprawdzić swoją wiedzę  związaną z międzkulturowością Polski, tematem migracji, a także by poznać lepiej grupy mniejszościowe i uchodźcze w Polsce.  Zadania będą miały zróżnicowany charakter, korzystać będziemy z wielu przykładów – zarówno tych związanych z historią Polski czytaj dalej »

Miniprzewodniki po świątyniach warszawskich

Polecamy waszej uwadze przygotowany przez uczniów miniprzewodnik po czterech warszawskich świątyniach!

Dzień otwarty w wolskiej cerkwi

Mamy za sobą kolejny dzień otwartego zwiedzania, tym razem w cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. 7 grudnia uczniowie z Liceum im. Powstańców Warszawy zorganizowali dzień prawosławia, który wykroczył poza samą świątynię i objął całe miasto. Uczniowie zaczęli zwiedzanie od gry terenowej, która obejmowała kilka punktów Warszawy związanych z prawosławiem. Znalazły się wśród nich m.in. czytaj dalej »

A dziś w meczecie… wielkie otwarcie!

Uczniowskie dni otwarte zainaugurowaliśmy w meczecie. 2 grudnia meczet Muzułmańskiej Gminy Religijnej na Wiertniczej był otwarty dla zwiedzających. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w wydarzeniu przygotowanym od początku do końca przez uczniów Gimnazjum nr 16 STO w Warszawie. Grupa projektowa zorganizowała zadania dla zwiedzających: żeby „zaliczyć” dzień otwarty, trzeba było posłuchać uczniów podzielonych na sześć punktów czytaj dalej »

Spotkania z ekpertami

W październiku nasi uczestnicy i uczestniczki spotykali się z ekspertami ds. religii, którymi zajmują się w projektach. Mieli wreszcie okazję, żeby dopytać o nurtujące ich problemy, skonfrontować medialne stereotypy z wiedzą przekazaną bezpośrednio przez przedstawicieli wyznania. Obejrzyjcie galerię zdjęć!

Wczoraj ostatnia ze szkół zrobiła pierwszy krok w projekcie – uczniowie z Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Obrońców Barykady Września spotkali się z animatorką na warsztatach projektowych. Uczniowie i uczennice pracują pod okiem nauczycielek nad projektem o protestantyzmie. Ich zadaniem będzie przygotowanie dnia otwartego w zborze ewangelicko-reformowanym na początku grudnia. Podczas warsztatów uczestnicy czytaj dalej »

css.php