Otwieramy szkołę po raz drugi! Relacja z kolejnych warsztatów matematycznych

Jednym z działań podejmowanych w Roku Otwartej Szkoły 2015/2016 są prowadzone warsztaty matematyczne dla uczniów z pobliskich szkół podstawowych. Warsztaty te są częścią  projektu edukacyjnego „Matematyką się baw i zdobywaj świat!”, który jest realizowany w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0. Tydzień temu gościliśmy uczniów klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie, którzy ćwiczyli tabliczkę mnożenia, a dzisiaj 23 maja 2016 roku  odwiedzili nas uczniowie klasy 6b.

autor: Julia Bogacka
autor: Julia Bogacka

W prowadzeniu warsztatów tym razem pomagały mi dwie uczennice – Julia Bogacka z klasy 2h oraz Maja Zarzycka z klasy 2e.

Nasze zaproszenie przyjęli nauczyciele, za co im serdecznie dziękuję: pani Elżbieta Lech oraz pan Grzegorz Kulbicki. Dzisiejsze warsztaty matematyczne dotyczyły geometrii. Podczas dwugodzinnych warsztatów uczniowie ćwiczyli znajomość wzorów na pola powierzchni poznanych w szkole figur geometrycznych, a następnie obliczali pola tych figur. Nie zabrakło oczywiście tablicy interaktywnej, która umożliwiała uczniom połączenie matematyki z zabawą. Uczniowie dowiedzieli się co wspólnego z matematyką ma pałac Alhambra, co to są tesselacje, a także poznali życie i twórczość M.C. Eschera.

autor: Julia Bogacka
autor: Julia Bogacka

Podczas drugiej części spotkania szóstoklasiści pracowali zespołowo i tworzyli własne tesselacje, z przygotowanych wcześniej szablonów.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji w programie ISSUU.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Autorkami zdjęć są: Julia Bogacka, Monika Kubica oraz Maja Zarzycka.
Po otworzeniu prezentacji ISSUU, dla lepszego odbioru, należy kliknąć w białą kartkę (ikonkę), która znajduje się w prawym dolnym rogu.

 Pomysł i opracowanie udostępniam na licencji: CC-BY-ND 3.0 PL

Kategorie Bez kategorii, eTwinning, Projekty edukacyjne, Przedmioty, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , , , , , , | Zostaw komentarz

Śladami M.C. Eschera, czyli warsztaty matematyczne dla szóstoklasistów

Już niebawem, bo w poniedziałek 23 maja 2016 roku odwiedzą nas,  tym razem uczniowie klasy 6b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Dębnie. Przeprowadzimy dla nich warsztaty matematyczne.

Warsztaty te realizowane są w ramach projektu edukacyjnego „Matematyką się baw i zdobywaj świat!”.

Tydzień temu trzecioklasiści uczyli się tabliczki mnożenia.  Tym razem uczniowie zobaczą, jaka może być ciekawa i piękna geometria.

Ale cicho sza  :)

Na pewno czeka ich dużo nauki, ale też nie zabraknie zabawy. Będziemy korzystać z tablicy interaktywnej SmartBoard, a na koniec uczniowie wykonają własne tesselacje.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Pomysł i opracowanie udostępniam na licencji: CC BY-NC-ND 3.0 PL

Kategorie Bez kategorii, eTwinning, Projekty edukacyjne, Przedmioty, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , , , , , , , , | Zostaw komentarz

Same niespodzianki :) Festiwal i odznaki blogowe!

Wczoraj na blogu głównym Szkoły z Klasą 2.0 pojawiła się niezwykła informacja:

JEDZIEMY DO WARSZAWY NA FESTIWAL OTWARTEJ SZKOŁY!!!

Blog Szkoły z Klasą 2.0
Blog Szkoły z Klasą 2.0

A dzisiaj na naszym blogu pojawiły się dwie naraz odznaki!!!

:)
Projektomania i nie tylko

DZIĘKUJEMY!

Radości nie ma końca, tak bardzo się cieszymy.

Byłam rok temu na takim festiwalu i wiem, że warto intensywnie działać przez cały rok, aby w nagrodę pokazać swoje pomysły w Warszawie :)

Kategorie Bez kategorii, eTwinning, Projekty edukacyjne, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , | Komentarzy: 2

Otwieramy szkołę, czyli co się działo na warsztatach matematycznych „Matematyka nocą”?

Minister Edukacji Narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły. Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na środowiska lokalne, ale jest otwarta na pytania i ciekawość uczniów oraz uczy współpracy. Hasłem przewodnim otwartej szkoły jest partnerstwo i wspieranie współpracy między szkołami.

Dlatego też jedno z działań projektu „Matematyką się baw i zdobywaj świat!” polegało na zorganizowaniu i przeprowadzeniu warsztatów matematycznych. Celem warsztatów było poszerzenie i popularyzacja wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych. Pokazanie, jak w zabawny sposób można nauczyć się tabliczki mnożenia. W projekcie biorą udział uczniowie naszego gimnazjum. W przeprowadzeniu tych warsztatów pomagała uczennica klasy 2f Kamila Zając.

autor: Renata Kunisz
autor: Renata Kunisz

Nasze zaproszenie przyjęła Pani Krystyna Pożarycka, która jest wychowawczynią uczniów klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Dębnie. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach.

 

autor: Renata Kunisz
autor: Renata Kunisz

Podczas pierwszej części spotkania uczniowie korzystali z tablicy interaktywnej i łączyli naukę matematyki z zabawą. Przeprowadzony został konkurs drużynowy, podczas którego uczniowie ćwiczyli znajomość tabliczki mnożenia. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna do prawidłowego wykonywania działań matematycznych. Dlatego też, trzeba ćwiczyć ją systematycznie od najmłodszych lat. A ze względu na to, że często uczniom nauka tabliczki mnożenia sprawia trudność, naukę tę można uatrakcyjnić nowoczesnymi sposobami, np. grami dydaktycznymi, wykonywanymi na komputerze, co młodzi ludzie bardzo lubią. Jeśli zabawa ma pomóc w nauce, to warto korzystać z takiej formy. 

autor: Renata Kunisz
autor: Renata Kunisz

Podczas drugiej części spotkania trzecioklasiści pracowali również zespołowo i budowali miasto nocą, które można podziwiać w przygotowanej poniżej galerii.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Bardzo dziękuję Pani Krystynie Pożaryckiej za zgodę na udział uczniów w warsztatach matematycznych oraz uczniom klasy 3a za ich wspaniałą pracę. Dziękuję również Pani dyrektor Barbarze Kornaś, za pomoc w organizacji tych warsztatów. 

Zapraszam do obejrzenia więcej zdjęć Fotorelacja

Najlepszy efekt uzyskamy, gdy po otworzeniu prezentacji wybierzemy ikonkę w prawym dolnym rogu (w postaci kartki).

Pomysł i opracowanie udostępniam na licencji: CC BY-NC-ND 3.0 PL

Kategorie Bez kategorii, eTwinning, Konkursy, Projekty edukacyjne, Przedmioty, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , , , , , | Zostaw komentarz

Matematyka nocą, czyli warsztaty matematyczne dla młodszych kolegów i koleżanek

Już niebawem, bo w poniedziałek 16 maja 2016 roku odwiedzą nas uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Dębnie.

W ramach projektu edukacyjnego „Matematyką się baw i zdobywaj świat!” postanowiłam zaprosić młodych ludzi na warsztaty matematyczne, które poprowadzę wraz z uczestnikami projektu.  Warsztaty te również doskonale pasują do hasła MEN na rok szkolny 2015/2016 – „Otwieramy szkołę” :)

Temat naszego spotkania brzmi „Matematyką nocą, czyli jak zapamiętać tabliczkę mnożenia?”

A zainspirował mnie pewien niepozorny rysunek, który wpadł mi przypadkowo w oko podczas rutynowego zajęcia, jakim było przeglądanie stron w internecie :)

Dla uczniów przygotowałam wiele atrakcji. Będzie dużo matematyki, ale także dużo zabawy, co uwielbiają dzieci. Jeśli zabawa może uczyć, to czemu nie? ;)

Na koniec czeka ich budowanie matematycznego miasta nocą :)

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Pomysł i opracowanie udostępniam na licencji: CC BY-NC-ND 3.0 PL

Kategorie Bez kategorii, eTwinning, Projekty edukacyjne, Przedmioty, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , , , | Komentarzy: 2

Najciekawsze fobie

 1. Didaskaleinophobia to lęk przed szkołą
 2. Achluofobia to lęk przed ciemnością
 3. Barofobia to strach przed grawitacją

  CC0 Public Domain, https://pixabay.com/pl/astronauta-przestrze%C5%84-spacewoman-600994/
  CCO Public Domain, pixabay
 4. Cadofobia to lęk przed porażką
 5. Ejsoptrofobia to strach przed lustrem
 6. Heksakosioiheksekontaheksafobia to lęk przed liczbą 666
 7. Pediofobia to strach przed lalkami

   CC0 Public Domain, https://pixabay.com/pl/barbie-lalka-macha-fala-witaj-1366378/
  CCO Public Domain, pixabay
 8. Wacinofobia to strach przed szczepionkami
 9. Żydofobia lęk przed osobami narodowości żydowskiej
 10. Turofobia to lęk przed serem
 11. Anemofobia- lęk przed wiatrem
 12. Batrachofobia- strach przed płazami
 13. Chetofobia – strach przed włosami
CC0 Public Domain , https://pixabay.com/pl/ser-%C5%BCywno%C5%9Bci-kawa%C5%82ek-lunch-posi%C5%82ek-159788/
CCO Public Domain , pixabay

 Maja :)

 

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 3

Fotorelacja z naszego kolejnego wyjazdu do Schroniska Azorki

W ramach projektu „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni” organizowane są wyjazdy do Gorzowa Wlkp. Jest tam schronisko dla bezdomnych zwierząt. W kwietniu byliśmy już na czwartym takim wyjeździe.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji w formie prezentacji multimedialnej.

Kliknij w zdjęcie  :)

autor: Krystian Falkowski
autor: Krystian Falkowski
Kategorie Bez kategorii, Projekty edukacyjne, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , , | Zostaw komentarz

Symetria w plenerze, czyli matematyką się baw i zdobywaj świat! :)

W tak piękną pogodę niełatwo usiedzieć w domu :)

Dlatego też tworzenie – nauka robienia talerzyków odbyła się tym razem w plenerze.

Zajęcie to wciągnęło mnie, podobnie jak kilka lat temu haft matematyczny, to dobry znak ;)

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

 

Kategorie Bez kategorii, eTwinning, Projekty edukacyjne, Przedmioty, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , , , | Komentarzy: 1

Pitagoras w roli głównej – nasze multimedialne efekty

Z Pitagorasem :) powstało wiele materiałów – a wykonane zostały w ramach projektu edukacyjnego Teatr na matematyce, czyli Pitagoras w roli głównej.

* PREZENTACJE

1. Sentencje i myśli Pitagorasa

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

2. Kim był Pitagoras?

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

3. Czego dokonał Pitagoras?

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

4. Wywiad z Pitagorasem

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Ze względów technicznych  (zbyt duży plik) wszystkie te cztery prezentacje ujęłam w jednej prezentacji. Każdy slajd jest połączony z konkretnym tematem.

PREZENTACJE – KLIKNIJ!

* SMARTNOTEBOOK

Poniżej załączam link do scenariusza lekcji wykonanego w programie SmartNotebook.

kliknij
kliknij

Scenariusz ten można też obejrzeć mimo braku zainstalowanego programu (ale niestety może rozrzucać)

Kliknij w link :)

* PLIKI WORD

Dołączam też ulotkę o Pitagorasie, scenariusz przedstawienia oraz scenariusz lekcji. Materiały wykonane zostały w programie Word.

Scenariusz_przedstawienia_Wywiad_z_Pitagorasem

Ulotka_o_Pitagorasie

Kim_był_i_czego_dokonał_Pitagoras - scenariusz lekcji

Zapraszam :)

Pomysł i opracowanie udostępniam na licencji: CC BY-NC-ND 3.0 PL

Kategorie Bez kategorii, eTwinning, Projekty edukacyjne, Przedmioty, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia | Tagi , , , , , , , , , , , , , , | Komentarzy: 1