Zielone odznaki – ruszamy 5 maja!

zielonastart_4Od 5 maja do 13 czerwca moderatorki blogów Szkoły z Klasą 2.0 będą przyznawać zieloną odznakę za II semestr „Działamy z TIK” (szkoły pierwszy raz w programie) i „Aktywnie z TIK” (szkoły kolejny raz w programie). Otrzymają ją wszyscy uczniowie i uczennice, którzy na swoich blogach zamieszczą opis działań, w których brali udział w II semestrze. Jeśli chcecie, aby na Waszym blogu znalazła się zielona odznaka już dziś przyjrzyjcie się swoim blogom i „podkręćcie” je tak, abyśmy mogli przyznać Wam zieloną odznakę. Wykorzystajcie nasze podpowiedzi, które znajdziecie w linkach powyżej.

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Komentowanie nie jest możliwe

Wesołych Świąt!

fot. Jessica Nichols_Flickr_CC BY NC ND 2.0
Wesołych Świąt!

Kochani!

z okazji zbliżającej się Wielkanocy
chcemy Wam życzyć
radości, spokoju, rodzinnego ciepła,
smakowitych mazurków, bab wielkanocnych
i innych pyszności na świątecznym stole, kolorowych pisanek, mokrego Dyngusa, uśmiechów i słońca…

Pięknych Świąt Wielkanocnych!

 

Zespół Szkoły z Klasą 2.0

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Zostaw komentarz

„Kamera! Akcja 2.0!”

Brice Reul, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

Ostatnie w tym roku, trzecie zadanie specjalne w zielonej serii „gwiezdnych” odznak będzie zadaniem filmowym :D Zainspirowani filmem licealistów z Sopotu, postanowiliśmy zachęcić wszystkich do nakręcenia własnego filmiku o… Szkole z Klasą 2.0 i Waszym w niej udziale. Jesteśmy bardzo ciekawi, co myślicie o naszym programie, a także tego, czy coś się zmieniło w Waszych szkołach i w Was samych, odkąd TIKacie razem z nami. Gotowi na szczegóły? Oto one: Czytaj dalej

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Tagi | Komentarzy: 4

Remiksuj Europeanę!

europeanavideoremix
europeana.eu, NInA

Interesuje Cię historia? Interesujesz się technologiami? Dowiedz się więcej o mediach i zrekonstruuj ich rozwój! Weź udział w konkursie Europeana Video Remix na najciekawszy montaż dokumentów dostępnych w europejskiej bibliotece cyfrowej – Europeanie. Wybierz jeden z czterech proponowanych tematów, pobierz obraz, zdjęcie, dźwięk, wideo, obiekt cyfrowy, dodaj komentarz i zmontuj swoją historię. Skomponuj krótki film wideo, prześlij link do wybranej platformy i wygraj nagrodę. wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie videoremix.europeana.eu

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Komentarzy: 2

Tagujemy wpisy!

fot. djembali, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0
fot. djembali, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Jeśli chcecie, aby Wasze wpisy dotyczące drugiego semestru były łatwo odszukiwane na blogu skorzystajcie z opcji TAGOWANIA wpisów. Co to znaczy? Tag służy do grupowania wpisów z jednego tematu, np. jeśli mamy na blogu kilka wpisów dotyczących zajęć z metody „Uczymy innych”, możemy do wszystkich takich wpisów dodać tag „uczymy_innych”. Wtedy czytelnik Waszego bloga, który będzie zainteresowany wpisami na ten temat, szybko je odnajdzie w gąszczu wszystkich wpisów – wystarczy, że kliknie na tag o tej nazwie :) . Na blogu piszemy najczęściej o różnych wydarzeniach, zajęciach, często wpisy dotyczące jakiejś odznaki są „rozsypane” po całym blogu. Warto zrobić porządek i wyróżnić zwłaszcza te z nich, na których nam najbardziej zależy.
Tagowanie wpisów, to bardzo dobry blogowy zwyczaj. Przyda się zwłaszcza teraz, gdy przygotowujecie wpisy do zielonej odznaki Działamy z TIK/Aktywnie z TIK. Wpisom, które dotyczą własnie tej odznaki warto nadać tag, który będzie się z nią kojarzył. Jaki on będzie zależy od Was, może to być, np. „zielona odznaka”, „Działamy z TIK”, „Aktywnie z TIK”, „projekt edu”, „ufon”, „uczymy innych”, „odwrócona lekcja”. Przeczytajcie nasz PORADNIK na temat tagowania wpisów.

Wszystkie tagi, które wykorzystujecie na blogu warto też zebrać w specjalną chmurę – chmurę tagów. Jak ją dodać na bloga? Przeczytajcie wpis CHMURA, KTÓRA SIĘ RUSZA.

Warto też założyć stronę, na wszystkie wpisy i informacje związane z II semestrem. Jak to zrobić? Przeczytajcie ten PORADNIK.

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Komentarzy: 1

Google Science Fair 2014 – Twoja kolej, by zmieniać świat

googlesciencefairWyobraźcie sobie, że możecie zmienić Waszą pasję w coś, co odmieni świat. Tak właśnie było w przypadku tysięcy nastolatków, którzy dotychczas wzięli udział w Google Science Fair – corocznym konkursie, którego pierwsza edycja odbyła się w 2011 r. Ci uczniowie postawili sobie za cel rozwiązanie paru z największych problemów współczesnego świata i szukali odpowiedzi na pytania, m.in.: jak zapobiegać grypiejak pokonać rakajak stworzyć rękawicę zwiększającą możliwości ruchu w formie egzoszkieletujak skonstruować latarkę działającą bez bateriijak wyprodukować tworzywa sztuczne ze skórek od bananów oraz starali się odkryć sposób na zapobieganie głodowi w Afryce.

Przyszedł czas, by znowu stawić czoła wyzwaniom nauki, dlatego zapraszamy uczniów w wieku 13-18 do zgłaszania swoich genialnych pomysłów do czwartej edycji Google Science Fair, którego partnerami są Virgin GalacticLEGO EducationNational Geographic i Scientific American oraz jego polskie wydanie - Świat Nauki. Wszystko, czego potrzebujecie, aby zgłosić się do konkursu, to ciekawość i dostęp do internetu. Projekty możecie umieszczać na stronie googlesciencefair.com do 12 maja, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni na finałowej gali w siedzibie Google w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, 22 września.

Więcej informacji TUTAJ oraz TUTAJ.

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Zostaw komentarz

Aktywnie z TIK – zielona odznaka dla uczniów z doświadczonych szkół

4sciezki_2Jeśli prowadzisz blog, a Twoja szkoła uczestniczy w Szkole z Klasą 2.0 kolejny raz, w II semestrze masz szansę zdobyć zieloną odznakę „Aktywnie z TIK”. Zdobycie tej odznaki jest szczególnie ważne wtedy, gdy Twoja szkoła stara się o Certyfikat 2.0, a na żadnym z blogów prowadzonych w Twojej szkole nie ma niebieskiej odznaki „Uczymy się z TIK” za I semestr. Nic straconego – wystarczy jedna zielona odznaka na szkołę [na jednym blogu]! Zatem – do dzieła!  Czytaj dalej

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Komentarzy: 1

Działamy z TIK – zielona odznaka dla uczniów z nowych szkół

projektJeśli prowadzisz blog, a Twoja szkoła uczestniczy w Szkole z Klasą 2.0 pierwszy raz, w II semestrze masz szansę zdobyć zieloną odznakę „Działamy z TIK”. Zdobycie tej odznaki jest szczególnie ważne wtedy, gdy Twoja szkoła stara się o Certyfikat 2.0, a na żadnym z blogów prowadzonych w Twojej szkole nie ma niebieskiej odznaki „Uczymy się z TIK” za I semestr. Nic straconego – wystarczy jedna zielona odznaka na szkołę [na jednym blogu]! Zatem – do dzieła!  Czytaj dalej

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Komentarzy: 1

Akcja 2.0: Za♫uć z CC!

Ferrari caballos fuerza cerebro Humano, CC BY-SA 2.0
Ferrari + caballos + fuerza = cerebro Humano , Flickr, CC BY-SA 2.0

W minionym tygodniu ogłosiliśmy pierwsze zadanie w zielonej serii Akcji 2.0 pod nazwą „Rozszyfruj CC”, która cieszy się bardzo dużą popularnością (kto jeszcze nie wziął w niej udziału – zapraszamy!).

Dziś publikujemy DRUGIE ZADANIE, dzięki któremu możecie zdobyć kolejną zieloną gwiazdkę :) . Oto szczegóły:
Czytaj dalej

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Tagi | Komentarzy: 108

Plyndze, gzik i pyry – czyli o małych kucharzach z Opalenicy

najlepsiw2a
blogiceo.nq.pl/najlepsiw2a

Pod koniec stycznia polecaliśmy kulinarny blog z Gliwic „Po prostu pyszne”. Ale nie tylko w Gliwicach uczniowie mają pasję do gotowania i przygotowywania pyszności. W Szkole Podstawowej w Opalenicy działają dwa wyjątkowo smakowite blogi. Podziwiać na nich można nie tylko super przepisy, ale także przepiękne i pełne energii fotorelacje z kulinarnych spotkań. Zespół Szkoły z Klasą 2.0 to ekipa profesjonalnych łasuchów, dlatego odwiedzanie takich blogów jest dla nas prawdziwą przyjemnością. Nie ukrywamy też, że najchętniej spróbowalibyśmy wszystkich smakołyków osobiście ;) . I tak, z bloga Klasy 2c Szkoła z Klasą 2.0 ma chrapkę na:

Z kolei blogerzy z Klasy 2a skupiają się bardziej na regionalnych przysmakach (dzięki nim możemy dowiedzieć się co jada się w Wielkopolsce!). Z ich bloga wybraliśmy przepisy na:

Wy także odwiedźcie oba blogi, zostawcie komentarze, a może także jakiś smakowity przepis? Mistrzowie kuchni z Opalenicy na pewną będą Wam baaardzo wdzięczni :) !

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Tagi | Komentarzy: 1

Projekt na blogu

Jeszcze kilka lat temu wszystkie materiały, które uczniowie wspólnie z nauczycielami wypracowali i znaleźli w związku z działaniami w projekcie edukacyjnym gromadzono w tradycyjnej teczce z gumką i chowano w szafce/szufladzie szkolnej pracowni. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale czy nie lepiej gromadzić wszystko na blogu? Nie lepiej mieć dostęp do materiałów, harmonogramu, podziału działań i efektów z każdego komputera z dostępem do internetu? Każdy, kto działa w projekcie może na bieżąco dzielić się spostrzeżeniami, publikować relacje ze spotkań, czy właśnie odkryte nowe linki, które mogą przydać się przy kolejnych działaniach. W ten sposób krok po kroku, wpis po wpisie tworzy się blogowa kronika projektu :) I o to właśnie chodzi! Wybloguj projekt, czyli opisz działania projektowe na blogu!

Jeśli opisujecie na blogu projekt polecamy dwa interaktywne plakaty BLOG ZAMIAST TECZKI Z GUMKĄ oraz PROJEKT 2.0, w których znajdziecie podpowiedzi, co warto zamieszczać na blogu, aby blog stał się taką właśnie kroniką projektową (najlepiej oglądać je w powiększeniu):

       

Oczywiście jeśli macie chrapkę na zieloną odznakę polecamy przyjrzeć się także naszym poradnikom odznakowym (kliknij w odznakę):

zielona

Wykorzystujcie też poradniki z naszej pomocy technicznej – wiele z nich może przydać się podczas opisywania projektów na blogach :)

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Zostaw komentarz

Adi + blog = Lubię to!

blogi.ceo.nq.pl/wirtualnyadi/
blogi.ceo.nq.pl/wirtualnyadi/

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny mamy dla Was coś specjalnego! Piękna pogoda, która zawitała teraz do Polski skłania do aktywności na świeżym powietrzu, ale także do wiosennych porządków. Czy Wy również je planujecie? Jeżeli tak, mamy dla Was propozycję – zaczerpnęliśmy ją od jednego z naszych ulubionych blogerów. Otóż podczas robienia porządków zawsze odnajdujemy wiele rzeczy, które nie są nam już potrzebne. Jednak nie trzeba ich wyrzucać! Można z nich stworzyć wiele ciekawych prac. Zobaczcie, co ze zużytych materiałów stworzył Wirtualny Adi!

A skoro o Wirtualnym Adim mowa, musimy napisać o nim jeszcze dwa słowa. Wirtualny Adi to tak naprawdę Adam ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kwidzynie, który prowadzi kapitalny blog, pod nazwą „Wirtualny Adi” :)  Z pewnością wielu z Was dobrze go zna, bo Adi wędruje po innych blogach, komentuje wpisy innych uczniów i nauczycieli, bardzo często angażuje się także w różne akcje, konkursy, czy propozycje innych blogerów. Jego blog jest jednym z najchętniej odwiedzanych blogów i nie ma się co dziwić – to prawdziwa skarbnica inspiracji! Znajdziecie na nim zarówno wpisy kulinarne, jak i ciekawostki o zwierzętach, a także będziecie mieli okazję wybrać się na wirtualną wycieczkę po polskich latarniach morskich. Jednym z ostatnich wpisów, które nam się spodobały jest poradnik Jak dodać baner (podlinkowany obrazek) na swoim blogu w panelu bocznym. Adam wyjaśnia w nim jak w prosty sposób upiększyć swój blog :) . Wykorzystajcie jego podpowiedzi!

Polecamy także inne wpisy Adiego! Mamy nadzieję, że jego blog spodoba się Wam tak samo, jak nam :)

P.S. Jeżeli zdecydujecie się na wykonanie pracy z niepotrzebnych materiałów, koniecznie podzielcie się z nami efektami Waszej pracy – wstawcie na blog zdjęcia i zostawcie nam komentarz pod wpisem. Z przyjemnością je obejrzymy :)

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Tagi | Komentarzy: 4

KONKURS: The School Dance 2014

schooldance2014
www.schooldance.sk

Narzekamy, że dzieci i młodzież w szkołach mają mało ruchu, że uczniowie ciągle siedzą zgarbieni w ławkach. Czas więc najwyższy trochę się poruszać! W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w konkursie The School Dance 2014 - do aktywności, która przyniesie małym i dużym uczniom wiele śmiechu, ruchu i zabawy. A jednocześnie nauczy współpracy w grupie i przyniesie radość ze wspólnych działań.

Przed uczestnikami (z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) stoją dwa zadania:

 •  stworzenie filmu wideo z układem tanecznym (czas trwania do 3 minut)
 • wykonanie wirtualnego plakatu tematycznego w serwisie Glogster.

Więcej szczegółów na stronie Edunews oraz na stronie organizatora konkursu.

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Zostaw komentarz

Inspir@cje pani Weroniki

T7
blogiceo.nq.pl/inspiracjesp11

W tym tygodniu chcemy Wam polecić blog pani Weroniki Adamskiej, nauczycielki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie. To blog prawdziwej nauczycielki z pasją. Trudno wybrać najlepszy wpis, bo każdy jest znakomity, inspirujący do działań i ciekawych lekcji  z uczniami, dlatego zachęcamy do uważnego przejrzenia całego bloga w poszukiwaniu inspiracji. Gwarantujemy – każdy znajdzie coś dla siebie. Nas zachwyciły dwa wpisy:

 • Lekcje WF-u, w którym pani Weronika poddaje refleksji lekcje wychowania fizycznego we współczesnej szkole, zachęca do dyskusji i wymiany zdań na ich temat. W komentarzach pod wpisem kilku nauczycieli podzieliło się swoimi spostrzeżeniami. Warto je przeczytać i dopisać swoją opinię. Gorąco zachęcamy!
 • Wykorzystanie kody QR, w którym przeczytacie o niesamowitej lekcji ortografii, na której pani Weronika wykorzystała QR kody. Dzieciaki były nią zachwycone (z resztą też opisały swoje wrażenia na blogu Odkrywcy wiedzy) – jesteśmy ciekawi, czy Wam także przypadnie do gustu taki nietypowy pomysł na naukę…?

 

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Tagi | Komentarzy: 5

Akcja 2.0: Rozszyfruj CC!

rozszyfrujCCDla wszystkich blogerów, którzy wypatrują informacji o kolejnych zadaniach w Akcji 2.0 mamy dobre wieści – w drugim semestrze Akcja 2.0 i odznaki, które dla Was przygotowaliśmy będą miały kolor zielony. Odznaka z pierwszą gwiazdką zostanie przyznana wszystkim blogerom (uczniom i nauczycielom), którzy podejmą się pierwszego zadania z „zielonej serii”. Oto szczegóły:
Czytaj dalej

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Tagi | Komentarzy: 137

„Nakręć się na języki!”

tikowatrojka
blogiceo.nq.pl/tikowatrojka

Czy można „podszlifować język” przy użyciu Skype’a? Zdecydowanie tak! Szkoła z Klasą 2.0, wspólnie z British Council i Goethe-Institut, po raz kolejny zaprasza szkoły ze wszystkich poziomów edukacyjnych do udziału w  lekcjach Skype z języka angielskiego i niemieckiego.

Wszystkie szczegóły znajdziecie w tym artykule. Zachęcamy do udziału! 

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Komentarzy: 3

Najdziwniejsze zwierzę świata – głosuj!

W akcji „Poszukiwany-Poszukiwana” nasi wspaniali blogerzy stworzyli kilkadziesiąt kart do albumów w 4 kategoriach. Wszystkie możecie zobaczyć w naszym poprzednim wpisie. Najwięcej pomysłów mieli uczniowie szkół podstawowych, dlatego też postanowiliśmy na tych pracach „podziałać dalej”. Robimy plebiscyt na najdziwniejsze zwierzę świata! Prac w tej kategorii było aż 99, z tego powodu zawęziliśmy wybór do złotej dziesiątki „dziwaków”, którą wyselekcjonował cały zespół Szkoły z Klasą 2.0 [wierzcie nam, mieliśmy niezły orzech do zgryzienia, żeby wybrać tylko 10 zwierzaków ;) ].

Oto one:

Wybierz najdziwniejsze zwierzę świata!
 • bazyliszek płatkogłowy
 • nosacz sundajski
 • tamaryna wąsata
 • trzewikodziób
 • fruczak gołąbek
 • blobfish
 • ambystoma meksykańska
 • agama kołnierzasta
 • żółw - Elusor macrurus
 • wyrak filipiński

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

A jeśli nie wiecie jak wyglądają te dziwnie stworzenia, zobaczcie je w poniższej galerii:

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 | Komentarzy: 4