Nowy blog na platformie Blogi Programów Centrum Edukacji Obywatelskiej

W dniu dzisiejszym …

W dniu dzisiejszym przyszedłem do szkoły i po kilku godzinach lekcyjnych dowiedziałem się że przystępujemy do nowego projektu ” Szkoły z klasą” i zgodnie z planem mam pracować nad nową prezentacją. Chcę wam opowiedzieć co będę robił w tej prezentacji. A więc prezentację będę robił o zasłużonych ludziach naszego regionu. Jeszcze nie wiem jak się  zabiorę za całość ale mam pomysł na pierwsze trzy slajdy. Najważniejsze znaleźć listę wszystkich zasłużonych ludzi w tej gminie

Praca nad pierwszą prezentacją.

Moją pierwszą prezentacją którą robię nazywa się Kodeks dobrej praktyki komputerowej. Wszyscy uczestniczy z naszej szkoły robią tą prezentację oprócz dziewczyn Ewy i Anity. One robią prezentacją dla zerówki mająca nauczyć jak bezpiecznie korzystać z komputera. Wracając do prezentacji, stworzyłem kilka slajdów które miały pokazać co wolno a co nie wolno robić na komputerze i internecie. Opisałem co się może stać wkładając nieznane nośniki pamięci. Poza tym przedstawiłem czego nie można robić z czyimiś rzeczami elektronicznymi.

I to tyle jeśli chodzi o pierwszą prezentację.

Wieś Janczowa w przyszłości gospodarczej

To już trzecia prezentacja którą robię. W niej opisywałem Janczową za kilkadziesiąt lat według moich wyobrażeń. Większość materiałów zaczerpnąłem z internetu resztę sam wymyśliłem. Zacząłem ją robić niedawno i już prawie kończę. To jest krótka prezentacja, przedstawiająca nie tylko wygląd ale i rozwój. Rozmawiałem z kolegami i oni też mają marzenia co w tej wsi powinno być.

To rzeczy które są umieszczone w prezentacji: lotnisko, hala sportowa z basenem, ogromny super market, kino 3D, świetlica z różnymi zajęciami typu taniec, aerobik, siatkówka lub koszykówka. To wydaje być się oczywiste w wielkich miastach. Ale dla nas są to naprawdę marzenia.

Tajemnice naszej wsi

To była moja druga prezentacja. Zacząłem ją w marcu. Przychodziłem dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące. W jeden dzień zrobiłem prawie cztery slajdy. Materiały do tej prezentacji zdobywałem przez opowieści starszych ludzi, z monografii wsi która jest w dokumentacji szkoły, w internecie, i w książkach Ta prezentacja miała pokazać tajemnice wsi innym członkom tego projektu i całej społeczności szkolnej. Ta prezentacja zawiera informacje np. Kiedy powstała wieś, kto ją założył, ile lat istnieje. Tu także znajdują się informacje o ludziach z naszej wsi uczestniczących w pierwszej i drugiej wojnie światowej. W prezentacji znajduje się slajd o odzyskaniu niepodległości w naszej wsi. Opisany jest remont szkoły od 1993 do 2004 roku. I ostatnią rzeczą jest nadanie szkole imienia które miało miejsce w 2006 roku. Opracowanie wraz poszukiwaniem materiału było dość długie i żmudne ale przyniosło mi satysfakcję.

Z matematyką po dopłaty obszarowe

To była moja pierwsza prezentacja. Zacząłem ją robić w październiku i robiłem ją co tydzień przez całe dwa miesiące. Ta prezentacja miała pokazać jaką należność dostanie rolnik starający  się o dopłatę za dany obszar rolny.Moi rodzice mają gospodarstwo rolne i mogą składać wnioski o dopłaty obszarowe. We wniosku musi być opisany areał przeznaczony na daną uprawe. Ponieważ gospodarstwa są rozdrobnione działki rolne mają przeróżne kształty. Zaproponowałem jak można liczyć powierzchnię wykorzystujęc pola figur płaskich. Pokazałem to w kilkunastu slajdach. Na slajdzie znajduje sie szkic działki a  każdy z tych slajdów był dokładnie opisany. Tak naprawdę stworzyłem rodzicom narzędzie do wypełniania wniosku obszarowego.

Z matematyką po dopłaty obszarowe

Matematyka wokół nas

NASZ ZESPÓŁ Grupa redakcyjna projektu

Anita Urban

Ewa Wójcik

Karol Gargula

Wojtek Śliwa

Andrzej Matusik

Adam Murzydło

Postanowiliśmy przystąpicć do projektu Szkoła Myślenia, więc bierzemy się do pracy. Spotkaliśmy się aby poznać zasdy pracy metodę projektu. Na kolejnych spotkaniach ustaliliśmy temat, przy czym każdy musiał uzasadnić dlaczego chce dany temat. Dobraliśmy się parami, bo nasza szkoła jest mała i grupy nie mogą być liczniejsze i ustaliliśmy reguły pracy w naszym zespole. Opracowaliśmy harmonogram naszych spotkań oraz sposób dokumentowania pracy. Ponieważ lubimy informatykę i komputery zdecydowaliśmy, że efekty naszej pracy przedstawimy w postci prezentacji multi medialnych a oceny dokonają wszyscy uczniowie na Szkolnym Festiwalu Nauki. Materiały zbieraliśmy z różnych źródeł : książek do matematyki, encyklopedii, internetu. Spotykaliśmy się co tydzień, konsultując co do tej pory zostało zrobione. Zawsze można było liczyć na pomoc naszej Pani i tak też było.