Podatek VAT

12.05.2014r – lekcja, która dotyczyła podatku VAT – podatek od towarów i usług (zwany skrótowo VAT lub PTU) jest głównym źródłem dochodów budżetu. Obowiązuje przy nim zasada samodeklarowania, co oznacza, że podatnik sam oblicza i wpłaca do właściwego urzędu skarbowego wyliczony podatek VAT. Na zajęciach otrzymaliśmy mapę myśli, z której nasza grupa dostała do scharakteryzowania zwolnienie podmiotowe w podatku VAT. Gdyby nie istniały pewne limity, to w zasadzie od pierwszej czynności podatnik powinien płacić VAT. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z tego podatku i nie płacenia go na początku działalności. Podstawowym warunkiem jest realizowanie sprzedaży w ramach limitu. Jego przekroczenie powoduje konieczność opodatkowania się podatkiem VAT. Limit wynosi 150 tyś. złotych.

Stąd też możemy wskazać kilka grup podatników:

  • podatnicy VAT czynni (czyli ci, którzy płacą podatek),
  • podatnicy VAT zwolnieni ze względu na wartość sprzedaży (czyli ci, którzy sprzedają na tyle mało, że obejmuje ich limit zwolnienia z VAT, do końca 2013 r. zwolnienie określane jako zwolnienie podmiotowe),
  • podatnicy dokonujący wyłącznie sprzedaży zwolnionej od VAT (czyli podatnicy, którzy wykonują specyficzne czynności, które zawsze są zwolnione z VAT, niezależnie, czy wykona je podatnik VAT czynny czy zwolniony – w obu przypadkach będą one czynnościami zwolnionymi).

Kolejnym etapem naszych zajęć było wypełnienie formularza VAT-R, czyli zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług. Całkiem ciekawie to wygląda, jednak trzeba być skupionym przy wypełnianiu tego typu dokumentów. Po takiej wiedzy i takich umiejętnościach, robią się z nas mali przedsiębiorcy :) Przyda się nam to dla wszelkich formalności stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php