Testowanie na zwierzętach

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | Leave a comment

W dzisiejszych czasach testowanie na zwierzętach jest codziennością. Abyśmy mogli korzystać z niektórych leków, czy kosmetyków muszą być one najpierw przetestowane. Przetestowane muszą być oczywiście na kimś. Do tego celu wybiera się niewinne i bezbronne zwierzęta. Często te istoty przetrzymywane w za małych klatkach i w złych warunkach. Większość z nich nigdy nie była na dworze i nie wie, jak tam wygląda. Nie dosy

, że nie mają warunków do życia, to jeszcze przechodzą okropne męczarnie. Sprawdza się na nich, np. krople do oczu, kremy i maści czy każe im się łykać tabletki. Jednak czy jest to konieczne? Oczywiście, że nie. Nawet czasami może być to dla nas niekorzystne. Oto dowód: zwierzęta różnią się od nas genetycznie, przez co nie można dokładnie określić czy jest to dla nas dobre, czy złe. Nawet najmniejsza zmienność na poziomie genetycznym może przynieść opłakane skutki. Dlatego później i tak te leki czy kosmetyki muszą być testowane przez ludzkich ochotników, aby były dopuszczone do sprzedaży. Dopiero wówczas można powiedzie

, że te produkty są dla nas bezpieczne. Jednak czasami zdarza się tak, że ci ochotnicy od przyjętych substancji dostają powikłań, chorób a w skrajnych wypadkach umierają. Ale nie jest to konieczne, w dzisiejszych czasach technika jest tak rozwinięta, że nie trzeba testować niczego na nikim. Istnieją specjalne programy komputerowe, które umożliwiają sprawdzenie, jak dany lek będzie zachowywał się przy jego spożyciu przez człowieka. Firmy, decydujące się na testowanie na zwierzętach postępują tak, ponieważ ponoszą wówczas mniejsze koszty, przez co sprzedają towar taniej i zwiększa się popyt oraz podaż na tę rzecz. Gdyby ludzie patrzyli na etykiety i nie kupowaliby tanich kosmetyków testowanych na zwierzętach, a kupiliby droższe nietestowane to popyt oraz podaż na te pierwsze by spadł a na drugie wzrósł. Pomimo tego, że większość społeczeństwa uważa testowanie za zachowanie nieetyczne, to nie zwraca uwagi na kupowane produkty. Niech każdy z nas zada sobie kilka pytań: Czy chętnie sięgalibysmy po kosmetyki lub leki, widząc cierpienia zwierząt? Czy musi być tak dalej? Czy lepiej jest wybrać tańszy kosmetyk testowany niż droższy, ale nietestowany? Czy testowałbyś na własnym pupilu? Czy chciałbyś być w skórze cierpiących zwierząt? Nie zachowujmy się biernie i walczmy z okrucieństwem!

Czy Ty wiesz, co czuje ten Zwierz?

Happening

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | Leave a comment

W zeszłym tygodniu po raz kolejny wyruszyliśmy z happeningiem skierowanym do uczniów naszego liceum. Tym razem zajęliśmy się problemem wykorzystywania zierząt w celach rozrywkowych – zoo, cyrk, corrida. Wcześniej dobrze się do tego przedsięwzięcia przygotowaliśmy, robiąc plakaty i ulotki, przygotowujac na ten temat film zaprezentowany na szkolnym korytarzu. Gdy wyruszyliśmy, w szkole zapanowało niemałe zamieszanie (oczywiscie kontrolowane). Chodziliśmy po korytarzach z plakatami, wykrzykiwaliśmy hasła, rozdawaliśmy ulotki i informatory. Wielu uczniów zainteresowanch hasłami płynacymi z megafonu podchodziło do nas i przyłączało się do akcji. W szkole było głośno i gwarno, rozstawiliśmy się po całym budynku, aby każdy mógł nas zobaczyć, usłyszeć i zainteresować sie tematem. Niestety, nie wszyscy byli z nami zgodni, ich sumieniu pozostawiamy kwestię cierpienia i krzywdy niewinnych zwierząt Szkoda nam jest ich pupili (jeżeli w ogóle je mają) Mamy nadzieję, że kiedyś ich pogląd na tę sprawę się zmieni i sami będą walczyć o prawa zwierząt, które dalej (pomimo XXI wieku!) są łamane.Czy Ty wiesz, co czuje ten Zwierz? 

Oto kilka zdjęć z naszego hap11423348_927760260616124_1643065959_npen11354688_927760217282795_669736207_n11328801_927760207282796_140408132_n11421469_927760173949466_1816374843_n11117342_927760200616130_898032026_n11349884_927760180616132_373919655_n11541132_927760240616126_137881635_n11418280_927760250616125_1392050936_ningu:

Okrucieństwo wobec zwierząt

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | Leave a comment

Współcześnie, bardzo często możemy spotkać się z okrucieństwem wobec zwierząt. Widzimy je w każdej dziedzinie naszego życia- rozrywka, moda, konsumpcja, Praktycznie na każdym kroku zjawisko to jest powszechne, choć przez wielu niezauważane.
Gdy przejeżdżamy przez wieś, widzimy psy przywiązane łańcuchami do bud. Zwierzęta te są zaniedbane i przetrzymywane w złych warunkach. Często budy są nieszczelne i nieocieplone, dlatego podczas zimnych dni psy marzną. Łańcuchy najczęściej są za krótkie, czasami zdarza się, że wrastają w skórę. Mimo wielu apelów, kampanii i stowarzyszeń, które zajmują się takimi sprawami, sytuacja nie ulega poprawie.
Kolejny przejawem okrucieństwa wobec zwierząt może być ubój zwierząt hodowlanych niezgodny z obowiązującym prawem. Zwierzęta przetrzymywane są w bardzo brudnych i małych klatkach lub zagrodach. Później zabijane są w sposób brutalny, mięso jest w niehigieniczny sposób przetrzymywane i sprzedawane. Na koniec my idziemy do sklepu, aby kupić takie mięso, o którym nie mamy pojęcia, skąd pochodzi i w jaki sposób dotarło na sklepowe półki..
Okrucieństwo wobec zwierząt widoczne jest także w rozrywce, np. w cyrku. Z występu zazwyczaj jesteśmy zadowoleni, jednak nie wszyscy. Aby zwierzęta mogły nas zabawiać, muszą codziennie dużo ćwiczyć. Niestety, treningi nie mają już wiele wspólnego z tym, co widzimy na scenie. Zwierzęta są męczone, bite, źle traktowane. Ćwiczą ponad swoje siły. A to my idąc do cyrku, nieświadomie przyzwalamy treserom na okrutne traktowanie tych bezbronnych istot.
Kolejną rozrywką ludzi niehumanitarna wobec zwierząt jest kłusownictwo. Niektórym sapiens sprawia przyjemność zabijanie innych istot. Pomimo tego, że rozrywka ta jest drogą rozrywką, niestety, nie zanika. Zanikają za to niektóre gatunki zwierząt, np. tygrysy. Według raportów WWF, na wolności pozostało już tylko 3200 osobników. Zostały one nawet uznane za gatunek ginący. Jednak kłusownicy nie przejmują się tym i dalej z powodzeniem i za przyzwoleniem ogółu uprawiają ten haniebny proceder. Ludzie ci zastawiają pułapki, w których po zatrzaśnięciu się zwierzaki są połamane i okaleczone. Te, którym uda się przeżyć, pozostają do końca swego życia niepełnosprawne, okaleczone, w świecie, w którym muszą walczyć, aby żyć.
Musimy zastanowić się nad tym, czy czasem, nawet nieświadomie, nie dajemy przyzwolenia na złe traktowanie zwierząt. Czy Ty wiesz, co czuje ten Zwierz?

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | Leave a comment

Coraz częście w Polsce, podobnie jak na świecie, poruszany  jest temat  krzywdzenia zwierząt.  Ludzie zaczynają zauważać problem. Ale więcej czasu poswięcają  banalnym, codziennym sprawom  typu – zakupy, obiad, niż kwestii ochrony zwiarząt. Nie ma nic złego w dbaniu o tzw.sprawy przyziemne,  tylko czy można stawiać  je na równi z cierpieniem zwierząt? Czy mają one taką samą wartość?

Często przytakujemy  obrońcom zwierząt. Oburzamy się, oglądając w telewizji czy Internecie,  przykłady okrucieństwa ludzi. Każdego dnia słyszymy o przypadkach pobicia, czy, jak to tłumaczą właściciele, ”ukarania zwierzęcia”. Zwierzę nie potrafi  się obronić. My sami nie chcielibyśmy, aby ktoś wyładowywał na nas złość i negatywne emocje. Ile razy jesteśmy świadkami, kiedy „pan” każe swojego pupila ? Pies bądź inne zwierzę to istota, która ma swoje potrzeby, ale i uczucia. Nie wymagajmy niemożliwego, nie da sie zainstalować w nim odpowiedniego oprogramowania,  aby chodził jak w zegarku.

Przemoc wobec zwierząt, testowanie  produktów kosmetycznych oraz obchodzenie się ze zwierzętami w okrutny sposób -  nie mówmy, że tego nie widzimy. Zwierze to istota żywa odczuwająca ból i cierpienie, czy my chcielibyśmy być  testerem nowego kremu? I z tego powodu przez całe życie borykać się z poważnymi problemami zdrowotnymi? Czy chcielibyśmy, aby przechodzień mający zły humor, podszedł  do nas i w bardzo „przyjacielski” sposób potraktował nas  kopnięciem bądź uderzeniem z pięści?

Nie – to jest odpowiedź, więc otwórzmy oczy i nie traktujmy innych istot żywych w sposób, jakiego my nie chcielibyśmy doświadczyć.

 

Zwracaj uwagę  na przejawy agresji wobec zwierząt, apeluj o sprawiedliwe ich traktowanie, nie stój obojętnie, gdy dzieje się im krzywda ,bo one tak bardzo, jak my chciałby być dobrze traktowane. Każde zwierzę zasługuje na miłość i szacunek.

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | Leave a comment

Zbliża się okres świąteczny, czyli również okres tradycji wigilijnych.  Pierwsze, co przychodzi na myśl to karp na świątecznym stole, pięknie wysmażony bądź podany w galarecie. Niestety, nie zawsze ludzie zdają sobie sprawę z tego, jaką drogę przeszedł karp, zanim trafił na świąteczny stół. Okres świąteczny, gorączka zakupów i promocji, ludzie często czekają na najlepszą okazję zakupu karpia. Mało kto zastanawia się, w jaki sposób są one przetrzymywane, nieistotnie dla większości jest to, w jakich warunkach żyją, byle były świeże. Mało kto chciałby się znaleźć w ciasnym zbiorniku otoczony mnóstwem innych osób, bez swobody ruchu. Klient patrzy, ale nie widzi, nie pomyśli o tym, że zwierzę jako istota żyjącą, zdolne jest do odczuwania cierpienia. Dla konsumenta liczy się to, aby taki karp dobrze wyglądał i jeszcze lepiej smakował. Czy Ty sam chciałbyś wylądować w ciasnym zbiorniku? 

Wielu wydaje się, że katorga karpia kończy się wraz z uwolnieniem się ze zbiornika – szybka bezbolesna śmierć i ryba ląduje w dłoniach człowieka, który go przygotuje do spożycia. Prawda często jest się inna, karpie nie zostają zabite od razu. Sprzedawcy w barbarzyński sposób ogłuszają zwierzęta, skazując je na kolejne męki i cierpienie. Nie każdy z klientów zdaje sobie z tego sprawę. Ryby, ogłuszone , ale ciągle żyjące, są pakowane w foliowe reklamówki. Zadajmy sobie pytanie – czy chcielibyśmy przebywać w ciasnocie, następnie zostać ogłuszonym metalowym drążkiem, a po czasie odzyskać przytomność z głową w torbie foliowej? Zobaczmy prawdziwy los karpia, nie ma on noc wspólnego z tym, co widzimy na świątecznych obrazkach! Zmieńmy złe nawyki ogłuszania zwierząt i zwróćmy większą uwagę na warunki, w jakich one się znajdują. Przez nagłaśnianie sprawy możemy wpłynąć na los tych, którzy sami nie mogą się obronić, a my będziemy z czystym sumieniem świętować przy wigilijnym stole.

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | 1 Comment

CZY TY WIESZ, CO CZUJE TEN ZWIERZ?

W poprzednich wpisach mogliście dostrzec, jak bardzo nam zależy, aby dzięki naszej kampanii ludzie dostrzegli, w jaki sposób krzywdzą zwierzęta i zobaczyli, co  mogą zmienić w swoim zachowaniu, aby traktować je lepiej. W naszym gronie pojawiło się wiele propozycji, jak można nagłośnić sprawę. Jednak aby osiągnąć zamierzony cel, chcieliśmy zacząć od najbliższego otoczenia, mianowicie uczniów naszej szkoły. Pojawiło się wiele pomysłów, jednak jak wiemy, nie da się wszystkiego zrobić na raz. Szybko podzieliliśmy się obowiązkami i po kilku dniach szkolne korytarze udekorowaliśmy plakatami informującymi o kampanii. Wspominaliśmy wcześniej, że chcąc przyciągnąć uwagę uczniów, musimy przedstawić temat w sposób dobitny i bezpośredni. Na plakatach realistycznie pokazaliśmy , w jakich warunkach żyją krzywdzone przez ludzi zwierzeta. W ten sposób wywołaliśmy w szkole dyskusję na temat praw zwierząt i nieludzkiego ich traktowania. A przeciez o to nam chodzi! Byliśmy mile zaskoczeni reakcją rówieśników, co dało nam jeszcze większą motywację do działania. Regularnie na głównym szkolnym projektorze znajdującym się na korytarzu wyświetlamy prezentacje obrazujące problem okrucieństwa wobec zwierząt oraz to, w jaki sposób możemy chronić je przed cierpieniem. Cieszy nas fakt, że to, co robimy, nie przechodzi bez echa, zauważyliśmy, że coraz więcej osób zaczyna interesować sie problemem. Warto zaznaczy, że zainteresowani są nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele.

Następnym naszym krokiem w walce o godne traktowanie zwierząt był happening,który zorganizowaliśmy w szkole 12 grudnia. Chcieliśmy, aby nas wszyscy zauważyli, ale co najważniejsze – usłyszeli. Podjęliśmy problem, który dotyczy tego sezonu, mianowicie sposób, w jaki traktowane są karpie – zaczynając od ich hodowli a na śmierci w męczarniach w foliowej torbie kończąc. Przygotowaliśmy tony ulotek, informatorów, plakatów, prezentacji. Uzbrojeni w hasła, transparenty, materiały naukowe, argumenty, wiarę w słuszność akcji ruszyliśmy na długiej przerwie do boju – między uczniów i nauczycieli. Na czele naszej grupy stanął przywódca z megafonem, który głośno nawoływał do humanitarnego obchodzenia się z karpiem oraz zamanifestowania naszej niezgody na barbarzyństwo wobec zwierząt. Następnie zorganizowaliśmy przemarsz po klasach i przedstawiliśmy uczniom i nauczycielom naszą wizję problemu. Zaskoczyła nas ilość pytań zadawanych przez kolegów, a nawet nauczycieli. I chociaż nie brakowało sceptyków, a nawet osób sarkastycznie wypowiadających się o naszej akcji, cieszymy się, że podjęliśmy temat – jeżeli chociaż jedna osoba zmieni swój stosunek do poruszonej przez nas kwestii – będzie to oznacza, że warto było zawalczyć….

961471_811399668918851_1470837674_n 10850473_811399802252171_100682097_n 10859433_811400018918816_1182463012_n 10863603_811399925585492_955527020_n 10867185_811399772252174_1200350402_n

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | Leave a comment

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia mamy do czynienia z niehumanitarnym traktowaniem karpi. Czy to w porządku, że mordujemy żywe zwierzę dla naszej przyjemności? Jeżeli koniecznie musimy mieć na stole wigilijnym tę biedną rybę, czy nie prościej kupić już karpia pokrojonego, w tzw. płatach ?

Nasze babcie i prababcie na każde święta kupując karpia, liczyły się z tym, że będą musiały go zamordować, aby rodzina mogła zjeść ową rybę przy wigilijnym stole. W wielu rodzinach zwyczaj ten przejęty został przez następne pokolenia i do dnia dzisiejszego, kupując ten dar natury, bawimy się w kata. Czy nie prościej aby kupić karpia pokrojonego już w płaty? Kiedy z zimna krwiąmordujemy te żywe istoty, zachowujemy się, jakbyśmy byli bez serca i kręgosłupa moralnego. A przecież wystarczy trochę wyobraźni i empatii – powiedzmy NIE zabijaniu karpia!

Wiec jak okazać dobroduszność i nie pastwić się nad niewinnymi zwierzętami ?

Kupując karpia w płatach!

Pokażmy , że święta nie muszą wiązać się z rozlewem krwi, skończmy z tą potworną zabawą w imię bezmyślnego hedonizmu!

CZY TY WIESZ, CO CZUJE TEN ZWIERZ?

Posted by kopernikiiilo in Bez kategorii | Leave a comment

Coraz częściej spotykamy się z przypadkami przemocy wśród zwierząt. Jest to problem wszystkim znany. Każdy o nim słyszał, jednak zła sytuacja zwierząt się nie zmienia. Akty znęcania się nad zwierzętami są na porządku dziennym, jednak dzięki mediom coraz głośniej o nich się mówi i zwraca uwagę ludzi na niehumanitarne traktowanie zwierząt. Nagłaśnianie i ukazywanie tej kwestii w delikatny sposób nie daje rezultatów, przemoc nad zwierzętami ma miejsce i nic się tutaj nie zmieni, jeżeli prawda nie dotrze do ludzi. Zastanawiamy się, skąd w nas tyle złych emocji akurat w stosunku do niewinnych istot, sami nie chcielibyśmy być ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej , agresja jest kierowana do stworzeń słabszych i bezbronnych. Z takimi pytaniami stykamy się na co dzień, jednak problem dalej istnieje. Obojętność ,znęcanie się nad zwierzętami są symptomem niewiedzy ludzkiej, dlatego my postanowiliśmy przejść od „myślenia” do działania. Jesteśmy uczniami, których ten problem poruszył, nie chcemy, aby się tylko o nim mówiło, chcemy zobaczyć poprawę ludzkiego zachowania. Chcemy nagłośnić ten temat, sprawić, aby ludzie w naszym otoczeniu zmienili swoje zachowania, myślenie, podejście do zwierząt. One same się nie obronią i nie znajdą odpowiedniego schronu. Pomóżmy im, nie tolerujmy barbarzyństwa, reagujmy – inaczej nic się nie zmieni.

Odbyły się spotkania, na których każdy z nas miał szansę wypowiedzieć się na ten temat. Wiemy, po co jesteśmy i wiemy, w jaki sposób chcemy działać. Obraliśmy cel, który mamy zamiar zrealizować i mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie efekty. Nasze akcje – skierowane do Was- będziemy opisywać na naszym blogu.

Jeżeli sam nie chcesz być ofiarą, to przestań zachowywać się, jak oprawca i wesprzyj nas w naszej akcji. Każdemu z Was zadajemy pytanie:”Czy Ty wiesz, co czuje ten Zwierz?”