Teledyski.

Wybór Ady:

Podam kilka teledysków, które zrobiły na mnie wrażenie, przy czym pozwolę stronie audiowizualnej samej usprawiedliwić moje wybory.
YouTube Preview Image A po obejrzeniu zachęcam porównanie z obrazem Wielebny Robert Walker jeżdżący na łyżwach Raeburna :D
YouTube Preview Image Świetne jak wszystkie teledyski Woodkida.
YouTube Preview Image Instrukcja dla chcącego zaistnieć kaznodziei. Szczególnie zakończenie powala na kolana.

Wybór Adriana:

Ja wybrałem teledysk Linkin Park – „New Divide” ,dlaczego ? Ponieważ uważam że świetnie ukazuje moc i barwność dzisiejszych czasów.Oprócz tego ma świetne „przechodzenie” między ujęciami z prawdziwego filmu ,a tymi wyreżyserowani. Widać tutaj efekty ciężkiej pracy i determinacji w celu stworzenia czegoś niezwykłego. Wyreżyserował to Joe Hahn,DJ zespołu.

Wybór Diany:

Było mi bardzo ciężko wybrać tylko jeden teledysk, szczególnie dlatego, że mój gust muzyczny (i nie tylko) ciągle się zmienia. Jednak pierwszy teledysk o jakim pomyślałam to niezwykła produkcja wyreżyserowana przez Krzysztofa Skoniecznego (głębokiOFF). Niektórych ten absurdalny obraz tak jak mnie – zachwyca, inni zwyczajnie go nie rozumieją. Tekst piosenki jak i wideo do niego stworzone bawią, a jednocześnie zmuszają do refleksji nad polskim społeczeństwem. Moimi ulubionymi elementami teledysku do piosenki „Chleb” Mistera D. (Doroty Masłowskiej) są zdecydowanie Anja Rubik jako princess-dresiara i  jamnik-gigant ;) Polecam ! YouTube Preview Image

 

Jeśli chodzi o mój kolejny wybór, absolutnie zgadzam się z Adą, wszystkie teledyski Woodkida są świetne, ja za absolutne arcydzieło uważam ten do utworu „Iron”. YouTube Preview Image

 

I ostatni teledysk ! Może nie zmusza do myślenia, ani nie jest arcydziełem, ale zdecydowanie jest pełen pozytywnej energii i sprawia, że nogi same tańczą. Nie wspominając o tym, że idealnie komponuje się z muzyką:  YouTube Preview Image

 

 

Wybór Oli:

Ja zdecydowałam się na trzy teledyski, przy czym ostatni jest bardziej akcją promocyjno-społeczną niż dziełem sztuki.

YouTube Preview Image

Ze względu na świetny, energiczny montaż i niepowtarzalny, wakacyjny klimat dobrany do piosenki. Za opowiedzenie historii za pomocą samych obrazów.

YouTube Preview Image

Za niebanalną formę i wykorzystanie jednej z mojej ulubionej formy animacji, czyli metody poklatkowej.

YouTube Preview Image

Ponieważ wzruszam się za każdym razem, gdy go oglądam – wzbudza we mnie ogromne emocje, co według mnie świadczy o tym, że oprócz warstwy estetycznej i muzycznej jest czymś więcej.

Wybór Wiktorii:

Dlaczego ten?

W późniejszym rozeznaniu okazało się, że mogłabym podać ich wiele, ale pierwsza myśl była jedna. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz oglądałam, poznałam na pewno dobre kilka lat temu. I nadal mam ciary, jak to widzę. Polecam usiąść wygodnie i otworzyć w nowej karcie.

Obraz, muzyka, tekst, wszystko się zgadza. Jak się okazało, autorem tej krótkiej formy filmowej jest niejaki Jonathan Glazer, mający za sobą jeszcze wiele rozpoznawalnych i niebywałych teledysków, m.in. „Karma Police” Panów z Radiohead, czy „Live with Me” projektu Massive Attack. Praktycznie wszyscy artyści, z którymi współpracował, to muzycy, których słucham i cenię. Bingo.

Moduł 4 w komplecie.

Dokładnie tydzień temu, w sobotę, udało nam spotkać się w pełnym gronie, by wspólnie omówić Moduł 4. Jednym z najważniejszych zadań ścieżki Młodego Reżysera było napisanie wstępnego logline i synopsis do naszego filmu. Pomysłów było mnóstwo i z każdą minutą okazywało się, że tematów nie brakuje – wręcz przeciwnie, jest ich zbyt (?) wiele. Pod uwagę braliśmy doradzony dokument, więc celem było znalezienie czegoś, co będzie uniwersalne i w jakimś stopniu bliskie nam wszystkim. Pojawiały się mniej lub bardziej znane miejsca w mieście (Łódź), wydarzenia, rzadziej osoby. Ostatecznie wybraliśmy zagadnienie, które – choć spotykane dość często – wciąż owiane jest sporą tajemnicą. Czy będzie wystarczająco ciekawe? Czy spełni nasze oczekiwania? To się okaże, liczymy na to, że tak. ;)

2 341

Do następnego!
-w

Dziesięciu najlepszych wg Czterech Kamer.

Każdy z nas mas swoich faworytów, a po rozmowie stworzyliśmy następującą listę najlepszych współczesnych reżyserów:

  • Martin Scorsese
  • Woody Allen
  • Tim Burton
   Ada: Za oryginalność jaką cechują się wszystkie jego dzieła i śmiałość we wprowadzaniu owoców swojej nieokiełznanej wyobraźni do filmu. Jeżeli coś reżyseruje, to bardziej niż pewnym jest, że na filmie nie będziesz się nudzić. (Duża Ryba, Sweeney Todd, Charlie i fabryka czekolady)
  • Joel i Ethan Coen
   Ada: Potrafią wydobyć głębię znaczeń ukrytą w codziennych sytuacjach. Nie boją się mieszania konwencji, gatunków i łamania schematów, dzięki czemu ich dzieła są jeszcze bardziej interesujące. Przy tym każde z nich jest inne, dlatego ciężko jest podsumować całą twórczość braci Coen w kilku zdaniach. (Big Lebowski, Prawdziwe męstwo, Co jest grane, Davis?)
  • Christopher Nolan
   Adrian: cenię za niezwykle oryginalne scenariusze,ciekawą koncepcję, świetne, naturalne efekty i za to, że nawet ze średnich aktorów jest w stanie wyciągnąć 120%!
   Ulubione filmy: Trylogia o Mrocznym Rycerzu, Incepcja.
  • Quentin Tarantino
   Adrian: Pana Tarantino cenię przede wszystkim za poczucie humoru, świetną, prawdziwą treść, którą przekazuje, no i oczywiście jego kunszt aktorski…
   Ulubione filmy: Django, Pulp Fiction.
  • Wes Anderson
   Ola: Ze względu na niesamowity klimat jego filmów, przepiękne ujęcia, ogromne znaczenie kolorów, a przede wszystkim historie, które mieszają rzeczywistość z baśnią. Poza tym bardzo odpowiada mi humor w jego filmach.
  • David Fincher
   Ola: Za stworzenie naprawdę inteligentnych thillerów (i nie tylko), które poza rozrywką oferują także coś więcej. Potrafi świetnie trzymać widza w napięciu.
  • Marek Koterski
   Wiktoria: Bo byłoby przestępstwem nie umieszczenie w zestawieniu nikogo z rodzimych przedstawicieli gatunku, a za kultowe już historie losów Adasia Miauczyńskiego, miejsce M.Koterskiego zdaje się być uzasadnione. Charakterystyczny sposób prowadzenia widza; genialne, groteskowe przedstawienie ludzkich przyzwyczajeń i natręctw oraz nietypowy humor. Niekoniecznie „Wszyscy jesteśmy(…)” albo „Baby są jakieś inne”, ale wcześniejsze produkcje jak najbardziej na Tak.
  • Andrzej Jakimowski
   Wiktoria: Imagine, Imagine i jeszcze raz Imagine. Plus reszta. Jeśli ktoś widział – już wie; jeśli dopiero obejrzy – zrozumie.

A jaki byłby Twój wybór, Drogi Czytelniku? Nasze listy się pokrywają, czy może leżą na dwóch przeciwległych krańcach? Komentuj śmiało!

3, 2, 1 – AKCJA!

Kim są Cztery Kamery?

Jesteśmy grupą pięciu młodych i chętnych do pracy pasjonatów kina, spragnionych nowych wrażeń – a jakże! Oprócz współdzielonej filmowej pasji, towarzyszy nam szereg indywidualnych zainteresowań – od piłki nożnej przez fotografię, anatomię, czynne zaangażowanie w organizację lokalnych i międzynarodowych festiwali, aż po seriale, smakowanie bananów i dobrą literaturę. :)
Ach, prawie zapomnielibyśmy się przedstawić! Cztery Kamery to nikt inny, jak: Ada, Adrian, Diana, Ola i Wiktoria. Czołem!