VAT

VAT, a inaczej podatek od towarów i usług, jest daniną, która dotyczy zarówno sprzedawców, jak i konsumentów, ponieważ jego wartość jest doliczana do każdej transakcji. Mechanizm rozliczenia VAT-u powoduje, iż w rzeczywistości wysokość podatku jest przerzucona na konsumenta. VAT jest wprowadzany po kolei na każdym etapie produkcji przez podmioty wnoszące wartość dodaną, jednak nie obciąża on całego obrotu, a jedynie wyznaczoną wartość. Przedsiębiorca rozliczając podatek płaci zatem jego wysokość zależną od sprzedaży. Co więcej, ma prawo odliczyć podatek zapłacony we wcześniejszym etapie obrotu.

Podatek VAT jest doliczany do ceny produktów codziennego użytku takich jak: ubrania, żywność, energia.

Vatowiec to osoba, która: do wartości sprzedaży netto dolicza podatek VAT wg stawki określonej w przepisach (3%, 5% lub 23%), netto + VAT daje cenę brutto; wystawia faktury, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego (zapłaconego przy zakupach) od podatku należnego (doliczonego do kwot netto sprzedaży), ma obowiązek składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT

Przykładem vatowca są:

- osoby dokonujące nabycia towarów na obszarze Unii Europejskiej;

- organizacje pożytku publicznego jeżeli sporządzają samodzielnie sprawozdanie finansowe i wyrazi na to zgodę naczelnik urzędu skarbowego;

Korzyści dla państwa z VAT:

• są podstawowym źródłem dochodów budżetowych, przeznaczonych na pokrycie wydatków państwa, takich jak:
- wydatki ponoszone w związku z pełnieniem przez państwo tradycyjnie rozumianych funkcji ( obrona narodowa, administracja , organa sprawiedliwości )
- wydatki związane z realizacją celów społecznych ( oświata, kultura, ochrona zdrowia, świadczenia socjalne i emerytalno – rentowe )
- inne wydatki ( np. obsługa długu krajowego i zagranicznego, dotacje do samorządów terytorialnych, inwestycje rządowe )

Straty:

- osłabia bodźce do pracy
- powoduje uchylanie się od płacenia podatków
- zmniejsza popyt konsumpcyjny
- ogranicza możliwości inwestycyjne i zniechęca do ich podejmowania

 

 

 

3 Komentarzy

 • Mikołaj Jankowski
  14 kwietnia 2014 - 14:47 | Permalink

  Świetne wyjaśnienie pojęcia VAT, jest to napisane językiem zrozumiałym dla każdego, wszystko jest jasne. Podaliście przykłady zakupów gdzie podatek ten występuje, wyjaśniliście kto to vatowiec oraz wymieniliście korzyści i straty państwa z tytułu tego podatku. Wszystko tu jest, no prawie. Gdzie udało wam się zdobyć te informacje?

 • 15 kwietnia 2014 - 10:53 | Permalink

  Mogę tylko potwierdzić. Bardzo dobry materiał, a korzyści i straty napisane bardzo konkretnie i rzeczowo.
  Doceniam Waszą staranność w prowadzeniu bloga, ponieważ jest to nie tylko obowiązek, ale pasja.
  Gratulacje dla całego zespołu
  Ula

 • natalka
  30 kwietnia 2014 - 12:18 | Permalink

  Świetnie wyjaśnione, od tej pory już wiem co to znaczy VAT :)
  Pozdrawiam i zapraszam ba naszego bloga-
  https://www.youtube.com/watch?v=puyLxE5GQUk#t=183

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php