Laboratorium Tolerancji z Teremiskach

Laboratorium wiedzy i dobrych praktyk to trzydniowe warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek, wybranych spośród laureatów i finalistów Nagrody im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata.

Naszym celem nadrzędnym jest stworzenie warunków do wymiany doświadczeń, wzmocnienie sieci nauczycielskiej, integracja środowiska. Natomiast szczegółowym celem warsztatów jest praca nad konkretnymi zagadnieniami, metodami pracy w szkole przydatnymi w związku ze współczesnymi przemianami pojęcia patriotyzmu. Efektem tych warsztatów będzie publikacja Narzędziownik Patrioty XXI w. będąca podstawą do zorganizowania Dnia Patrioty XXI w. -  inicjatywy, która pojawi sie w 30 polskich szkołach podczas Dnia Tolerancji 16 listopada 2017 r.

Dzień Patrioty XXI w jest reakcją na nasilające się postawy ksenofobiczne wśród młodzieży. Chcemy zaproponować nauczycielkom i nauczycielom pozytywną alternatywę w stosunku do coraz bardziej rozpowszechnionego wzorca patriotyzmu i pokazać, że postawa społecznikowska, inkluzywna i nastawiona na dialog powinna być wzorem dla współczesnego patrioty.

Dzień Patrioty XXI w ma być festiwalem, a jego forma powinna być animacyjna i nie nawiązywać do akademii czy apelu. Chcemy abyszkoły w aktywny i animacyjny sposób sposób poruszyły kwestię wartości XXI wieku,

Narzędziownik patrioty XXI w. ma być praktycznym instruktarzem przeprowadzenia Dnia Partrioty w szkole. W publikacji znajdą się materiały merytoryczne i metodyczne. Chcemy by pojawiły się tam materiały dotyczące wartości, wprowadzania dyskusji o wartościach takich jak tolerancja, postawa społecznikowska i nastawiona na dialog. Naszym patronem jest wychowawca i społecznik Jacek Kuroń, którego postać bedzie mentorem i przewodnikiem po publikacji. Z publikacji dowiedzieć się będzie można w jaki sposób organizować festiwale szkolne, animacyjne, aktywne i aktywizujące działania w społeczności szkoły, ale przede wszystkim jak szukać wzorców patriotyzmu XXI w wśród lokalnych działaczy, aktywistów i zwykłych mieszkańców.

Tegoroczne Laboratorium Wiedzy i Dobrych Praktyk zorganizowalismy w wyjatkowyo powiazanym z Jackiem Kuroniem miejscu – założonym przez niego i jego rodzinę Uniwersytecie Powszechnym im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. To spotkanie w Puszczy Białowieskiej było dla nas przełomowe. Praca z Danutą Kuroń i Pawłem Winiarskim nad Przybornikiem Patrioty XXI w, to głębokie edukacyjne doświadczenie. Rozmowy, ćwiczenia, ewaluacje – a także podróż do puszczy i wyjątkowi goście w wyjątkowych czasach, długo pozostaną w naszej pamięci i znajdą swoje odbicie w Narzędziowniku patrioty XXI w.

Mamy wielką nadzieję, że z waszą pomocą, drogie nauczycielki i nauczyciele, uda nam się zbudować alternatywę dla nacjonalizmu i konsekwentnie wprowadzać ją w szkołach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php