Dzień otwarty w synagodze

20 czerwca w Synagodze Nożyków uczniowie Liceum im. L. Kossutha wcielili się w role przewodników po budynku i po kultrze żydowskiej. Zadanie nie było łatwe!

Choć uczniowie przygotowywali się długo, to ogrom informacji, które musieli zdobyć, przytłoczyłby niejednego dorosłego. W końcu religia żydowska to najstrarsza religia abrahimiczna (podobnie jak chrześcijaństwo i islam, wywodzi się od Abrahama), a kultura żydowska w dziejach Rzeczpospolitej to temat zawiły i trudny do ogarnięcia. Na szczęście uczniowie mieli pomoc nauczycielki, p. Joli Wiszniewskiej, oraz przedstawicieli gminy. A o czym mówili zgromadzonym gościom? Między innymi o tym, że synagodza nie jest właściwie, wbrew temu co się zwykle sądzi, świątynią, tylko domem modlitwy i spotkań… O tym, gdzie przechowuje się zwoje Tory oraz czym jest babiniec, oraz dlaczego w synagodze nie ma wizerunków postaci ludzkich. 

Gratulujemy uczniom ukończenia projektu, bo pod koniec roku szkolnego musieli mieć dużo motywacji, żeby się zmobilizować. :)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php