„WF Z KLASĄ”

Przystąpienie do programu „WF z Klasą” było szansą na uatrakcyjnienie zajęć wychowania fizycznego. Mimo, że jesteśmy szkołą sportową i dzieci na brak ruchu nie mogą narzekać, to jednak cały czas oczekują od nas ciekawych pomysłów ruchowych. Tym razem jednak pobudziliśmy do inicjatywy młodzież. To oni wymyślali, opracowywali i prowadzili poszczególne jednostki lekcyjne. Uczyli się samodzielności i kreatywności w działaniu, bo monotonne zajęcia wf zniechęcą każdego. Dlatego też ciekawe zajęcia sportowe są gwarancją na to, że każdy może z nich czerpać przyjemność. Tak też się stało u nas. Klasa, która na początku roku została wybrana do „programu”, wykazała się ogromną pomysłowością. Propozycji ciekawych, nietypowych lekcji wf nie było końca. Naszym hasłem „My się wf-u nie boimy i na wf-ie wszyscy ćwiczymy” udowodniliśmy, że lekcje wf nie są nudne, a samodzielne podejmowanie tematów kształtuje u uczniów nawyk regularnego ruchu i chęć poszukiwań. W ten sposób młodzież poznała wiele zapomnianych „zabaw podwórkowych”, w które grali nasi rodzice i dziadkowie jak: „Kapsle”, ‘Guma”, „Zośka”. Ale też i współczesne, modne gry jak: „Bule”, „Disc golf”, tenis ziemny, Zumba. Propagowali zajęcia fitness oraz ciekawą, wyzwalającą pozytywną energię „Capoerię”.

Nietypowe lekcje wf stały się normą w naszej szkole. Współpraca i innymi klasami i ich nauczycielami pociągnęła lawinę pomysłów, które można z powodzeniem realizować na zajęciach wf, przy minimalnym nakładzie sił. Klasy starsze wspierały młodsze, czego przykładem był „Festiwal wody”. Uczniowie klasy 6a pomagali przy organizacji zawodów pływackich dla najmłodszych uczniów z klas 1-3. Asekuracja w wodzie była ważnym elementem ich działań. Uczyli się w ten sposób odpowiedzialności za drugiego człowieka, ale też empatii i życzliwości.

Realizacja działań w ramach programu „WF z klasą” zaktywizowała także rodziców. Zorganizowany „Piknik wodny” pokazał jak świetnie potrafią bawić się rodzice ze swoimi dziećmi i jak ważne jest ich zaangażowanie w kształtowanie aktywności fizycznej swoich dzieci. Rodzice z dziećmi również wspólnie brali udział w różnych imprezach biegowych.

Zwieńczeniem moich działań w programie „WF z klasą” był udział w ogólnospołecznej akcji „Chorzowski Bank Pomysłów Sportowych”. Zaprezentowaliśmy się, jako szkoła w kilku nietypowych propozycjach ruchowych. Najmłodszym zaproponowaliśmy grę w gumę. Skakali wszyscy od przedszkolaka do gimnazjalisty. Gra „Złap kota” także zainteresowała wielu uczestników. Skrzyżowanie piłki ręcznej i rugby z wykorzystaniem jakiegokolwiek przedmiotu do rzucania wzbudziło ogromną ciekawość zajęć. Całości dopełnił pokaz z wykorzystaniem stepów, który zaprezentowały dziewczęta z klasy fitness.

Program „WF z klasą” mocno wspiera działania nauczyciela i dzieci. Wzmacnia więź, aktywność i chęć współpracy nawet najsłabszych uczniów. Jest okazją do wykazania się inicjatywą i wypracowaniem pomysłów na innowacyjne, nowoczesne lekcje wf. W przyszłym roku kolejne klasy i nauczyciele wyrazili chęć wzięcia udziału w programie WF z klasą. Co końca roku mamy jeszcze wiele ciekawych imprez i zajęć z udziałem ciekawych ludzi sportu.

About Grażyna Błaszczak

Jestem trenerem pływania w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie
This entry was posted in Bez kategorii, Innowacyjne zajęcia pozalekcyjne, Rozruszaj rodziców, Wsparcie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Bookmark the permalink.

One Response to „WF Z KLASĄ”

 1. Izabela Pakuła says:

  Witaj,
  polecam udział w Festiwalu Edukacji „Nowe inspiracje”, który organizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Katowicach w sobotę 14 maja 2016. Brałam udział w ubiegłym roku zajęciach skierowanych do nauczycieli WF. Prócz tych zajęć można znaleźć bogatą ofertę innych szkoleń, w których udział jest BEZPŁATNY!
  Zajrzyj koniecznie http://www.womkat.edu.pl/
  Pozdrawiam Izabela Pakuła, Lokalny Lider
  SP23 Bytom, http://blogiceo.nq.pl/aktywnisp23bytom/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge