NASZE TEGOROCZNE NOWOŚCI TIKOWE

Przez cały rok staraliśmy się poznawać i testować nowe narzędzia technologiczne. Blogi w Szkole z Klasą 2.0 i propozycje organizatorów to mnóstwo pomysłów i podpowiedzi. Nie zdążyłam sprawdzić pewnie nawet połowy, ale przecież są wakacje – można przemyśleć, zaplanować i przygotować kolejny rok szkolny: nowe zadania, nowe materiały.

 

Za każdym zdjęciem kryje się fragment jednej z festiwalowych prezentacji. Przedstawiają wybrane spośród „tegorocznych” narzędzi. Więcej zobaczyć można, przeglądając starsze wpisy na naszym blogu: np. rozsypanki (Tagul).

 

 

 

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

CZAS PODSUMOWAŃ :(

Projekty, festiwal, spotkanie podsumowujące, konferencje, uroczystości… wszystko za nami. Letnich upałów co prawda jeszcze nie czuć, ale wakacje z pewnością się zaczęły, świadczy o tym choćby o połowę mniejsza liczba wiadomości  skrzynce :)

Nadszedł zatem czas podsumowania, radości z tego, co osiągnęliśmy i czas wyciągania wniosków. Jest to też dobry moment, żeby docenić pracę, podziękować za chęci… Poniżej przedstawiam nasz szkolny Zespół 2.0. Ujęliśmy w skrócie to, kto i czym się zajmował. Więcej o pracy w ramach projektu znaleźć można na projektowej wizytówce szkoły:

Posted in Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

NASZE DZIEŁO!

Z wielką przyjemnością zamieszczam ten wpis. Nie stawiałam przed moją redakcją takiego ambitnego zadania, ale chyba ich nie doceniłam :) .

Chcieliśmy pokazać zasady Kodeksu 2.0, jakie stworzyliśmy w szkole. Mówić o nim dobrze, ale ciekawiej jest pokazać.

Sami wyrazili chęć kręcenia filmu. Wspólnie stworzyliśmy scenariusz, część kręcono w domach, część powstała w szkole (szczególne podziękowania należą się Babci Magdy – za odwagę, poczucie humoru i chęć współpracy międzypokoleniowej :) ) .

Rozwijaliśmy się z każdym kolejnym kadrem, praca była w pełnym tego słowa znaczeniu: twórcza. Korzystaliśmy z różnych narzędzi. Montażem zajął się Mateusz (jego pomoc i solidność były nieocenione).

Myślę, że jak na debiut – możemy być z siebie dumni :) LINK POD ZDJĘCIEM

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HXQEHoQVU8A#at=10

Posted in Bez kategorii, Kodeks 2.0, Polecane przez uczniów, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

I jeszcze coś miłego na zakończenie!

W ostatniej chwili: własnie kończę ostatnie sprawozdania, wpadam na blog – i niespodzianka! Mamy kolejne trzy odznaki: tym razem Kacper. Bardzo się cieszę, bo wiem, ile moja grupa dziennikarska i uczniowie, z którymi pracuję, włożyli pracy w „oswajanie” technologii. Gratuluję!

Posted in Bez kategorii, Polecane przez uczniów, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

PO FESTIWALU :)

        Kiedy przystępowaliśmy do projektu wydawało się, że to będzie bardzo trudny, pracowity i długi rok. Pracowity był, ale na pewno nie długi: aż trudno uwierzyć, że już jesteśmy po Festiwalu projektów 2.0! 5 czerwca gościliśmy w szkole ważnych dla nas gości: przedstawicieli hałcnowskich organizacji, rodziców, naszych absolwentów To było szczególnie miłe, bo to właśnie oni byli moimi „pomocnikami” już w czasie zeszłorocznego testowania TIK. Obecni byli również uczniowie i nauczyciele, mimo że spotkanie odbywało się w godzinach popołudniowych.
            W przygotowania zaangażowanych było mnóstwo osób (w czasie prezentacji głos zabierało ponad 30 twórców projektów), bardzo wielu w ogólne nie zdążyło wrócić przed festiwalem do domu i dzielnie przygotowywało wspólnie z nami salę gimnastyczną. Zaangażowali się również nauczyciele. Wspólnie zmieniliśmy salę gimnastyczną w „aulę wykładową” :)
            W czasie całego roku szkolnego szukaliśmy materiałów, sprawdzaliśmy nowe narzędzia, tworzyliśmy własne materiały, staraliśmy się pracować, wykorzystując nowe metody i nowe możliwości, jakie wynikają w wprowadzania do edukacji technologii. Tworzyliśmy prezentacje, kręciliśmy filmy, komunikowaliśmy się (coraz sprawniej) z pomocą narzędzi internetowych. Ilość projektów i materiałów, jakie powstały w tym roku okazała się bardzo duża. W czasie Festiwalu pokazaliśmy wybrane prezentacje. Staraliśmy się, żeby były różnorodne: artystyczne, techniczne, językowe, ekologiczne, matematyczne, przyrodnicze, dziennikarskie. Pokazaliśmy je oczywiście w większości w formie multimedialnej, bo w ten sposób łatwiej opracowywać materiały i m.in. dokumentować  wydarzenia szkolne. Można jednak było również obejrzeć „rzeczywiste” prace uczniów (zdobiące stoły i ściany naszej sali gimnastycznej), skosztować angielskich muffinek, napić się kawy… i podyskutować po skończonych prezentacjach.
Był to pierwszy Festiwal Projektów 2.0 w naszym gimnazjum, choć podobne spotkania podsumowujące całoroczne działania szkoły były kiedyś tradycją naszej szkoły. Myślę, że możemy być zadowoleni z efektów pracy, choć już wiemy, co trzeba będzie dopracować w przyszłym roku. Po spotkaniu rodzice wyrażali się bardzo pochlebnie o pracy swoich dzieci, podkreślali, że nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, że nasi uczniowie, korzystając z komputera w domu – nie zawsze tylko grają :)
            Spotkanie zakończyliśmy poczęstunkiem i gdyby nie to, że dobiegała 19.00 – pewnie moglibyśmy dzielić się wrażeniami i szukać nowych inspiracji jeszcze dłużej. Cieszymy się, że udało się zorganizować Festiwal Projektów 2.0, bo stał się on dla naszych gimnazjalistów okazją do tego, żeby pokazać rodzicom, czego dokonali, w czym brali udział. Mogliśmy też pokazać sobie nawzajem, co powstało w czasie naszej pracy w tym roku.
            Korzystając z okazji, że mogliśmy się spotkać z rodzicami i gośćmi, podsumowaliśmy też wstępnie Szkołę z klasą 2.0, przypominając o odznakach blogowych dla uczniów, wyróżnieniach dla nauczycieli i dla szkoły.

Na razie kilka  zdjęć. W poniedziałek kolejne :)

Posted in Bez kategorii, Polecane przez uczniów, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 2 Comments

JUTRO FESTIWAL 2.0

Prezentacje skończone, filmy przygotowane, kilka prób za nami, materiały wydrukowane… Chyba możemy zaczynać :) Jutro w zasadzie pierwszy Festiwal projektów w naszej szkole, choć nie można zapomnieć o galach podsumowujących całoroczną pracę, jakie jeszcze niedawno kończyły każdy rok szkolny w naszym gimnazjum. Teraz zobaczymy: może festiwal wpisze się w kalendarz roku szkolnego 2013/2014…

Oby tylko nasi goście dopisali :)  

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

ZAPRASZAMY NA FESTIWAL :)

Zaczynam się już do tego glogstera przyzwyczajać :) Tym bardziej cieszy mnie wiadomość, że podobno mogę już bez problemu „wklejać” moje skromne dzieła na blog. Wkrótce to przetestuję, bo ulotka informująca o festiwalu jest taka kolorowa, że ładnie tu będzie pasowała :) A na razie fotka:

Posted in Bez kategorii | 2 Comments

Szybko, szybko… Festiwal tuż, tuż :)

Oczywiście czasu jak na lekarstwo, a tyle do załatwienia. W skrócie zatem: dzielnie pracujemy nad filmem ilustrującym nasz kodeks. Chcemy bardzo pokazać go rodzicom podczas Festiwalu.

„Surówka” już jest, dziś nakręciliśmy ostatnią z części. Tym razem o szanowaniu innych w sieci. Teraz zadanie czeka naszego montażystę :) Mam nadzieję, że bez komplikacji, bo w poniedziałek pierwsze przesłuchania zespołów projektowych.

        Swoich sił spróbowały też już dziewczyny z IIIa: premierowa prezentacja projektu, jaki realizowały, już za nimi.
Przedstawiły efekty swojej pracy kolegom i koleżankom z klasy. Teraz wprowadzają korektę „skracającą”, bo ramy czasowe festiwalu są ściśle wyznaczone, a pokazać chcemy wiele.  

      Nie można zapomnieć jeszcze o bieżących zadaniach i atrakcjach: dziś udało nam się wziąć udział w lekcji on-line organizowanej przez CEO i fundację Nowe Media (twórcy naszego Qmama), która poświęcona była problemowi „tworzenia wydarzeń” przez media. Co prawda nie braliśmy czynnego udziału w lekcji, a jedynie obserwowaliśmy (wspólnie z kilkoma innymi szkołami), co dzieje się w Warszawie, niemniej było to ciekawe doświadczenie. Zabawnie było wtedy, kiedy moi zawsze wygadani „redaktorzy” i tak zabierali głos w dyskusji, mimo że nie słyszano nas po drugiej stronie:). Oczywiście, nie omieszkali wyrazić słów dezaprobaty :) pod moim adresem, że nie zgłosiłam ich jeszcze do bardziej aktywnego uczestnictwa :) . Cieszę, się, że to powiedzieli, bo dowiedli tego, że chcą „działać” i są otwarci na nowości :)  


Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

JEST PRACA – SĄ EFEKTY :)

 MAMY 4 ODZNAKI BLOGOWE :)

Z ogromną przyjemnością wpisuję ten post: przed kilkoma tygodniami chłopcy z Ib, teraz  Aneta z IIIa. Nasi blogerzy zdobyli już 4 odznaki za pracę na swoich blogach. Serdecznie im gratuluję i dziękuję za pracę, chociaż od razu uzupełniam i dodaję słowa uznania dla tych wszystkich, którzy z nimi współpracują. Gdyby nie Ci, którzy tworzą materiały, nasz wspólny sukces byłby znacznie trudniejszy do osiągnięcia.

 

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

NASZ WIELKI PROJEKT: FESTIWAL 2.0

Prace nad przygotowaniem prezentacji naszej tegorocznej pracy trwają. Nie jest łatwo, bo jak nie dłuuuugi weekend to wcześniej egzaminy, o codziennych obowiązkach nie wspom:) Ale nie jest tak źle: nauczyciele deklarują, co wraz ze swoimi grupami projektowymi pokażą w czasie festiwalu, uczniowie dają z siebie wszystko (tu chyba taki emotikonek z mrugnięciem ;) , choć mam nadzieję, że się mylę :) ), żeby wywiązać się z terminów. Jeszcze tylko kilka dni. Moje „reporterki” mają już 17 stron pisma, a tu jeszcze podobno nie koniec… Później jeszcze opisy, podsumowania i będzie można pochwalić się tym, co powstanie :) Żeby tylko ten czas trochę zwolnił…

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe