„Warto myśleć, warto myśleć porządnie.”
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

fot. Piotr Biernas, Agencja Gazeta

„Wiele osób popełnia błąd myśląc, że pisanie polega na pisaniu. Ale to nieprawda, pisanie polega na myśleniu, a reszta to zapisywanie efektów tego procesu.”

To słowa Woody’ego Allena (w wywiadzie dla Polityki, nr 35/2011, 24-30 sierpnia 2011 r.), które znaleźliśmy na blogu Danusi Chwastek, polonistki z Inowrocławia. Dodatkowo wśród wielu świetnych wpisów naszą uwagę zwróciły dwa: Profesor Jerzy Bralczyk w Inowrocławiu oraz Wgad? O słownictwie używanym w sieci.

Cytat z Allena, wpisy Danusi, ale też wszystkie mądre poczynania blogerów naszego programu skłoniły nas do polecenia wypowiedzi prof. Jerzego Bralczyka, który specjalnie dla Szkoły z klasą 2.0 napisał o tym, czy warto blogować. Przeczytajcie Jego słowa i zostawcie nam swój komentarz.

Czy warto blogować?

„Warto myśleć, warto myśleć porządnie. Z chaosu myśli czasem się coś wyłoni, ale porządne myślenie może prowadzić do poczucia sensu, także sensu życia, może dawać radość, spokój i szczęście.
Porządne myślenie da się wypowiedzieć. Prawda, nie zawsze to, co mówimy, dobrze pasuje do tego, co myślimy (tak zresztą, jak nie zawsze to, co myślimy, pasuje do tego, co jest) – ale kiedy mówimy, możemy dodawać porządku naszemu myśleniu. Kiedy piszemy, dodajemy jeszcze więcej porządku.
Dawniej pisano listy. Czytane po latach listy pokazują, jak ważne jest dzielenie się myślami. Jak ważne jest samo formułowanie myśli, które wtedy zaczynają nabierać innego wymiaru realności. Dzienniki, pamiętniki, nawet te najbardziej prawdziwe, nie do druku – zawierają myśli uporządkowane, a przez zapis wciąż istniejące.
Dzięki Internetowi piszemy dziś więcej, niż kilkadziesiąt lat temu. Rozmawiamy, chociaż może mniej i bardziej oszczędnie mówimy. I bardzo dobrze, bywamy blisko siebie może łatwiej i szybciej niż kiedyś.
Blog staje się, albo już jest, naturalną formą wypowiedzi. Zawsze ma autora, często się zdarza, że i czytelników. Bywa, że wielu. Nie musi ich być dużo, listy w końcu pisało się do jednej osoby, czasem zresztą nieznanej. A nawet gdy blog jest czytany tylko przez tego, co go pisze, albo i przez niego nie, to przecież sprawił, że myśl, choćby banalna, że refleksja, choćby płytka, że obserwacja, choćby powierzchowna – została wyrażona. Że dzięki temu jest porządniejsza, lepiej pomyślana.
Myśl porządnie. Pisz blog.”

prof. Jerzy Bralczyk

Dziękujemy Wam, blogerzy Szkoły z klasą 2.0 za piękne i mądre wpisy, wspaniałe działania i ogromne serce do blogów :)  Wspaniale, że jesteście z nami!

 

css.php