Poznaj wszystkie 10 powodów
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.4/10 (28 votes cast)

1.    Własna strona internetowa – blog to najprostszy z możliwych sposobów na posiadanie własnej witryny internetowej. Blogi stworzono z myślą o osobach, które nie znają języka HTML, ani nie projektują stron internetowych. Wprowadzamy swój wpis do prostego formularza online,  klikamy „opublikuj” i wpis natychmiast staje się widoczny w internecie dla innych osób. Wyjątkowość blogów polega na tym, że można je aktualizować , korzystając z komputera w dowolnym miejscu na ziemi.  W szkole, w domu, na wakacjach, a nawet  przez telefon można dodawać kolejne posty, odpowiadać na komentarze, publikować zdjęcia. To, czego potrzebujemy, to dostęp do internetu i głowa pełna pomysłów!

2.    Nic o nas bez nas – na blogu możemy ciekawie zaprezentować swoje  umiejętności i stworzyć przestrzeń do przekazywania wiedzy innym. Pokaż, co Cię interesuje, co uwielbiasz robić w wolnym czasie, podziel się swoją pasją robienia zdjęć, rysowania komiksów, nagrywania filmów, czy hodowli rybek akwariowych. A może jesteś mistrzem w programowaniu robotów albo świetnie znasz się na zwierzętach Australii? Podziel się tym, co masz „w małym palcu”.  Blog w 100% należy do Ciebie, to Ty decydujesz, o czym będziesz pisać na blogu, co wyróżni Cię wśród innych blogerów.

3.    Inspiracje, czyli razem można więcej – sieć blogów CEO tworzą bez wątpienia ciekawi świata ludzie. Prowadząc własną witrynę edukacyjną, możesz ich poznać. Oni także, podobnie jak Ty, dzielą się wiedzą, zainteresowaniami, ale też pomysłami na ciekawe lekcje, projekty i inne działania edukacyjne, w których uczestniczą w szkole i poza nią. Tutaj każdy może pokazać swój punkt widzenia, poprosić o podpowiedź lub wymianę pomysłów, by działanie, które planuje zrealizować, udało się jeszcze lepiej. Komentarze, przepływ myśli, porównanie swojej opinii z opiniami innych, nauka dyskusji online – to jest to, co blogowe tygrysy lubią najbardziej!

4.       Wybloguj projekt – Blogi pozwalają pokazać też wysiłek włożony w realizowany projekt, a przy okazji stanowią bardzo atrakcyjną formą projektowej dokumentacji. W jaki sposób? Uczniowie przez cały rok (semestr) publikują na blogu wszystko, co związane jest z pracą nad projektem edukacyjnym. Od planów i pomysłów, poprzez opisy poszczególnych działań, kolekcję zdjęć, filmów, prezentacji, zapis wywiadów z ciekawymi osobami, map, szlaków itp., aż po prezentację końcowych efektów  pracy. Wszystko, co związane z projektem, jest warte opisania. Uczniowie chętnie gromadzą też ulubione linki do stron związanych tematycznie z projektem, budując w ten sposób fantastyczną internetową teczkę projektu, do której dostęp mają w każdej chwili i w każdym miejscu!

5.    Perspektywa ucznia – czy uczniowie mają coś do powiedzenia na temat swojej szkoły? Oczywiście! Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby o szkole i i swoich w niej działaniach opowiedzieli własnymi słowami właśnie na blogu. To właśnie tutaj świetnie udaje się połączyć zmysł obserwacji, umiejętność wyciągania wniosków i opisania tych spostrzeżeń. Uczniowie zdecydowanie mają talent do tego, by w ciekawy sposób zdać relację z codziennego życia szkoły, małych i dużych przedsięwzięć, wyjątkowych spotkań, porywających lekcji i projektów. Z niezwykłą lekkością piszą, jak lubią się uczyć, z jakich narzędzi chętnie korzystają na zajęciach, a także o tym, co chcieliby zmienić. I wcale nie robią tego anonimowo. Dobrze wyartykułowane propozycje łatwiej jest wprowadzić w życie. Uczniu – do dzieła! Bloguj!

6.    Pisanie polega na myśleniu - kiedy piszesz bloga, rozwijasz się pisarsko! Ćwiczysz umiejętności opowiadania o tym, co dla Ciebie ważne, wyrażania swoich myśli, wzbogacasz słownictwo, nawet nie wiesz, kiedy zaczynasz zwracać uwagę na… ortografię! Wielu uczniów dzięki blogowaniu odkrywa zdolności dziennikarskie, zaczyna pisać artykuły do szkolnych gazetek, pisze wiersze, a przy okazji poprawia oceny z języka polskiego i  rozwija swoją polszczyznę. Dodatkowo blogowanie uczy trudnej sztuki dyskusji – pisania komentarzy, jasnego formułowania swoich argumentów, szacunku dla odmiennych poglądów, wymiany myśli. I, co warto podkreślić, na platformie blogów CEO masz do czynienia z uczniami i nauczycielami z polskich szkół, nie ma tu przypadkowych osób – jesteśmy w zaufanym gronie!

7.    Komunikacja z nauczycielem i kolegami z klasy – odrabianie prac domowych i publikacja ich na blogu? Planowanie klasowej wycieczki? No jasne! Przećwiczyli to wielokrotnie uczniowie w naszych programach. Blogi stały się dodatkowo miejscem, gdzie po lekcjach „spotyka” się cała klasa. Wspólnie z nauczycielem, lub też samodzielnie, pracują nad rozwiązaniem zadania z chemii, przypominają sobie o ważnych wydarzeniach z życia klasy, zaplanowanych sprawdzianach. Często na blogu publikowane są materiały i poradniki, a nawet fragmenty lekcji, które mogą się przydać kolegom do testu, czy klasówki (zwłaszcza tym, których akurat nie było w szkole). Blog staje się w ten sposób mini platformą edukacyjną dla całej klasy, koła zainteresowań, czy drużyny sportowej.

8.    Netykieta i bezpieczeństwo w sieci – jak się najlepiej uczymy? Działając. Prowadząc blog masz świetną okazję, by działać, a tym samym poznać i wykorzystać w praktyce zasady poruszania się w sieci. Zawsze czytasz regulaminy stron, z których korzystasz, przestrzegasz warunków licencji i praw autorskich. Wiesz, co oznaczają słowa napisane wielkimi literami, i   uważnie je stosujesz, zwracasz uwagę na słownictwo, przedstawiasz się w komentarzach, nie używasz zbyt wielu emotikonek i zwracasz uwagę na język. Wiesz, że Twój blog czyta wiele różnych osób, które nie koniecznie wiedzą, jak rozczytać poke-pismo, albo co oznaczają słowa, czy skróty: o boshe, jush, koFFany, niom, cio, nio, skad klikash, papatki, x333, ehem, sliczniiieee, PozDr. Blogując, netykietę i zasady bezpiecznego poruszania się w internecie masz w małym palcu!

9.    Wiem, jak szanować prawa autorskie – publikowanie wpisów na blogu jest prawdziwą szkołą szacunku dla praw autorskich. Blogując, uczymy się, jak szanować prawa innych użytkowników internetu, ale także swoje. Jeśli na blogu publikujesz wyłącznie swoje przemyślenia, zawsze je podpisuj – to przecież Twoje słowa! Często zdarza się jednak, że potrzebujemy zacytować czyjąś wypowiedź, albo wzbogacić swój blog o ciekawe zdjęcie. Blogerzy bardzo szybko poznają zasady szanowania praw autorskich i uczą się, kiedy można użyć zdjęć, czy muzyki, jak je opisać, aby wszystko było w porządku. A takie umiejętności są w dzisiejszym świecie bardzo potrzebne i przydadzą się blogerom także na przyszłość.

10.   Wiem, jak korzystać ze źródeł - w sieci znajdziesz niemal wszystko i na każdy temat. Oczywiście nie zawsze są to sprawdzone informacje. Wie to każdy, kto choć raz odrabiał pracę domową korzystając z internetu. Dlatego też warto wiedzieć, jak ocenić, czy artykuł o ulubionej pisarce, który właśnie czytamy, jest wiarygodny. Zwłaszcza jeśli chcemy artykuł wykorzystać np. w zadaniu domowym z  języka polskiego, czy w projekcie. Blogerzy szybko uczą się, że korzystając np. z Wikipedii, warto zwrócić uwagę na bibliografię, czy liczbę dostępnych źródeł pod artykułem. Po co to wszystko? To po prostu bardzo dobry nawyk, nie tylko w internecie, ale także w codziennym życiu. Lepiej mieć pewność, że zacytowany fragment pochodzi z dobrego źródła i udostępniamy swoim czytelnikom czy kolegom tylko sprawdzone informacje.

Poznaj wszystkie 10 powodów, 8.4 out of 10 based on 28 ratings

 

css.php