Poznaj wszystkie 10 powodów
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/10 (7 votes cast)


1.    Komunikacja z uczniami
– własny nauczycielski blog to dodatkowa możliwość kontaktu z uczniami. I to w miejscu, gdzie uczniowie czują się zazwyczaj jak ryba w wodzie. Dlaczego więc nie być tam z nimi? Nauczyciele chętnie posługują się blogiem do zadawania prac domowych, informowania o wspólnych spotkaniach, np. podczas pracy przy projekcie, czy zajęciach koła zainteresowań. Na blogu z powodzeniem można przygotować się do wspólnej wycieczki, przypomnieć uczniom, co warto wziąć ze sobą na rajd rowerowy, albo co będzie potrzebne, aby udały się klasowe „andrzejki”. Wspaniale sprawdza się także komentowanie wpisów na blogach uczniów – odwiedziny nauczyciela i kilka zdań na temat ich postępów to jedno z najbardziej oczekiwanych przez uczniów wydarzeń w blogowym świecie. Warto zadbać o ten wymiar wspólnych relacji.

2.    Moje linki edukacyjne – zapisujesz ciekawe linki w dziesiątkach miejsc na domowym i szkolnym komputerze? Dodajesz je do „Ulubionych” w przeglądarce na domowym laptopie, a potem w szkole zwyczajnie ich nie pamiętasz i nigdy nie masz pod ręką?  Blog może być bardzo pomocny również w tej sprawie. Stwórz na blogu zakładkę z ulubionymi linkami do stron edukacyjnych, ćwiczeń, gier, czy filmów. Dostęp do nich będzie możliwy z każdego miejsca i każdego komputera podpiętego do internetu. To proste i niezwykle przydatne w codziennej pracy. A dodatkowo Twój warsztat pracy staje się ciekawszy i bardziej inspirujący, bo z linków na Twoim blogu mogą korzystać Twoi uczniowie, a także inni nauczyciele.

3.    Wymiana myśli – na blogach CEO nauczyciele bardzo często poddają dyskusji interesujące ich tematy, dylematy z którymi się mierzą. Czasem warto wyjść poza szkolne podwórko i skonfrontować problem w szerszym gronie. Co dwie głowy, to nie jedna! Metody pracy, scenariusze lekcji, przykłady eksperymentów i ćwiczeń mogą się przydać pedagogom z innych miejscowości. Sieć wzajemnych inspiracji jest nieograniczona – w komentarzach przez cały rok trwa wymiana pomysłów na lekcje, ich modyfikacje, twórczą pracę po lekcjach, na projekty i inspirujące działania dla całej szkoły.

4.    Moje materiały edukacyjne – blogując możesz w prosty sposób udostępniać materiały do wykorzystania przez uczniów, prezentacje, notatki z lekcji, filmy edukacyjne, zadania domowe, webquesty i inne. Wszystko w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Wszystko, co znajdziesz w sieci i uznasz za cenne dla Twojego przedmiotu. Wszystko, co sam/a opracujesz i zechcesz podzielić się z innymi. Platforma blogów CEO jest do tego idealna.

5.    Pokaż uczniom, jak blogować – chcesz, by blogi prowadzili Twoi uczniowie? Pokaż im,  jak to robić! Jeśli nauczyciel sam staje przed wyzwaniem blogowania i uczy się korzystać z nowego narzędzia, uczniowie chętnie towarzyszą mu w tej podróży. Wspólne poznawanie narzędzia i odkrywanie jego możliwości (zwłaszcza jeśli dla uczniów to nowość) to niebagatelne wsparcie. Dodatkowo, obie strony zyskują kolejny kanał komunikacji, także po lekcjach – zadawanie prac domowych, komentowanie postępów uczniów na blogu, ciekawych wpisów, dawania sugestii i podpowiedzi do dalszej pracy. Dzięki blogowaniu buduje się także wyjątkowa więź z uczniami – blogi to nasze „wspólne zajęcie, wspólne odkrycie”.

6.    Wsparcie uczniów w odkrywaniu możliwości TIK – kiedy prowadzisz własny blog, stopniowo nabierasz ochoty na więcej. Więcej nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oczywiście. Powoli ale systematycznie poznajesz możliwości innych narzędzi i zasobów internetowych. To działa jak fala. Nawet się nie spostrzeżesz, kiedy zaczniesz korzystać z nieznanych dotąd ciekawych stron edukacyjnych, czy narzędzi online. Interaktywny plakat, internetowy komiks, prezentacja tworzona przez kilku uczniów jednocześnie z ich domowych komputerów? Twoja kolej, żeby pokazać nowe możliwości swoim uczniom. A może oni też Cię czegoś nauczą? Bądź ze swoimi uczniami, kiedy odkrywają nowe lądy, i cieszcie się wspólnie z nowoczesnej edukacji.

7.    Ułatwiona komunikacja z rodzicami – blog widzi każdy w internecie. Także rodzice Twoich uczniów. Wykorzystaj to narzędzie i pokaż, jak aktywnie działacie w szkole, jakie projekty realizujecie, jak ciekawe są Twoje lekcje, nad czym aktualnie pracujecie, ale także, w co mogą włączyć się rodzice. Zaproś ich do współpracy i wymiany opinii na ważne tematy związane z edukacją ich dzieci. Dziś wszyscy są w sieci – czytają, oglądają, komentują, publikują. Twój blog może stać się miejscem, które pomoże rodzicom zaangażować się w sprawy, którymi żyją ich dzieci.

8.    Inspiracja dla innych nauczycieli – prowadzisz blog dla siebie i swoich uczniów? Gromadzisz na nim edukacyjne materiały i linki? Pokazujesz, jak na co dzień pracujesz z dziećmi i młodzieżą w szkole? Opowiadasz o małych i dużych sukcesach wychowawczych? Być może to właśnie Twoja praca w sieci zainspiruje innych nauczycieli do działania? Może skorzystają z Twoich pomysłów i dzięki temu ich warsztat pracy stanie się jeszcze ciekawszy? Może podchwycą temat na projekt i zrealizują go w swojej szkole? Może sami zaczną blogować i włączą się w naszą edukacyjną sieć? Więcej (osób) może więcej (zdziałać)!

9.    Stworzenie funkcjonalnej witryny internetowej – jeśli od dłuższego czasu marzyła Ci się własna strona w sieci, blog to idealne rozwiązanie. Nie musisz znać skomplikowanych zagadnień tworzenia stron www i zarządzania ich treścią ,żeby mieć własną, funkcjonalną witrynę. I – co najważniejsze – aktualizować ją wtedy, kiedy masz na to czas i ochotę. Dodajmy jeszcze, że zrobisz to bez niczyjej pomocy. Ty jesteś tu sterem i okrętem! Blog jest skonstruowany tak, że wszystko, czego potrzebujesz, to chęć, dobre pomysły i przycisk “Publikuj”.

10.   Lepszy warsztat nauczania – publikowanie w sieci własnych pomysłów na ciekawą edukację, innowacyjne lekcje czy niebanalne podejście do ucznia daje jeszcze jedną korzyść. To informacja zwrotna od innych blogerów i czytelników. Dzięki temu cały czas doskonalisz swój warsztat pracy – masz szansę sprawdzić alternatywne warianty lekcji, ulepszyć własne materiały edukacyjne, spojrzeć na własną pracę z nowej perspektywy, poznać ciekawe rozwiązania, narzędzia, pomoce naukowe. Zasady blogowej społeczności są proste – im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz od innych!

Poznaj wszystkie 10 powodów, 4.7 out of 10 based on 7 ratings

 

css.php