Co to jest blog?
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/10 (4 votes cast)

- Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery – taką definicję bloga podaje Wikipedia.

Początki blogowania przypadają na lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Autorem pierwszego bloga jest Justin Hall, który dzieli się swoimi wirtualnymi przemyśleniami od 1994 roku, gdy uczył się w Swarthmore College. Justin prowadzi swojego bloga do dzisiaj. Blog jest nadal prowadzony. W Polsce pałeczkę blogowego pierwszeństwa przypisuje się Piotrowi Waglowskiemu, który od 1997 roku prowadzi serwis vagla.pl.

Pojęcie blogowania od dawna nie jest obce również środowisku edukacyjnemu. Blogujący o nauce uczniowie są tak popularną grupą, że naukowcy zdążyli już przebadać ich środowisko i pokategoryzować ich na grupy.

  • Mamy więc uczniów, którzy wykorzystują blogi do budowy zasobów sieci: dla nich najważniejsi są czytelnicy oraz ich pomysły i informacje, jakimi są w stanie się podzielić (np. podesłać linki do ciekawych stron, filmów, zdjęć lub materiałów). Uczniowie ci lubią czuć się częścią jak największej grupy. Dla nich ważna jest możliwość wspólnego uczenia się i dzielenia informacją. Szczególną uwagę przywiązują do komentarzy, które mogą być dla nich inspiracją dla dalszych działań w projekcie. Celem takich blogów jest współtworzenie zasobów w sieci, dlatego piszący je zwracają szczególną uwagę na poprawności prezentacji, układ bloga, jakość merytoryczną i edytorską.

  • Kolejna grupa blogujących uczniów używa blogów do budowania sieci wsparcia. Zwracają się do swoich czytelników prosząc ich o radę, przepraszając za „marudzenie” o trudach z kolejnym zaliczeniem i pogodzeniem nauki z codziennością. Również w tym przypadku komentarze są bardzo pożądane: świadczą o tym, że blogi są nawzajem czytane, a opisywane sprawy nie pozostają obojętne dla innych uczniów.

  • Blogi moją osobistą przestrzenią do pracy – tutaj czytelnicy nie są aż tak istotni. Uczniowie umieszczają na takich blogach luźne notatki, linki z krótkim komentarzem, cytaty wcięte z innych blogów lub materiałów. Dla nich blogi stanowią jedynie elektroniczną wersję brudnopisu – nie podejmują wysiłków, aby współtworzyć społeczność blogerów, rzadko czytają i komentują blogi innych.

  • Blogi jako typowy dziennik uczenia się (ang. learning diary), czyli blog „na zaliczenie”. To najgorszy rodzaj projektowego bloga, prowadzony bo „kazali w szkole”. Takiemu blogowaniu towarzyszy zazwyczaj niepewność i obawa wynikająca z braku doświadczenia w prowadzeniu bloga oraz nieznajomości samego narzędzia. Piszący go uczniowie nie lubią gdy ich posty są czytane przez innych. Są przekonani, że ich opinie nie są na tyle interesujące, aby ktoś je w ogóle czytał bądź komentował.
Co to jest blog?, 4.5 out of 10 based on 4 ratings

 

css.php