Dlaczego warto blogować?
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.4/10 (5 votes cast)

Dlaczego blogi? Odpowiedź na to pytanie nie jest rudna. Do ich niewątpliwych atutów należy łatwość w użytkowaniu, błyskawiczny dostęp do wirtualnych notatek z każdego końca świata, a nawet odkrycie talentu pisarskiego. Co ważne: założenie bloga jest niezwykle proste, podobnie jak późniejsza edycja jego zawartości; nie wiąże się z żadnymi kosztami – wiele serwisów pozwala utworzyć go za darmo.

Blogi służą jedynie rozrywce? Nic mylnego. Wirtualne wpisy rozwijają umiejętność składnej wypowiedzi, wyrażania swoich myśli, komentowania i zabierania głosu w internetowej przestrzeni. Integrują uczniów, dla których blogi mogą być pierwszym krokiem w przełamaniu nieśmiałości w stosunku do rówieśników i nauczycieli.

 

Dlaczego warto blogować? Oto kilka wybranych powodów:

 

Jestem nauczycielem Jestem uczniem 
Komunikacja z uczniami – własny blog to dodatkowa możliwość kontaktu z uczniami. I to w miejscu, gdzie uczniowie czują się zazwyczaj jak ryba w wodzie. Blogowa przestrzeń to świetne miejsce do zadawania prac domowych, informowania o wspólnych spotkaniach, np. podczas pracy przy projekcie czy zajęciach koła zainteresowań. Na blogu z powodzeniem można przygotować się do wspólnej wycieczki Akademii uczniowskiej i opisać całe wydarzenie. Wzajemne komentarze i wymiana myśli na blogu – bezcenne. Własna strona internetowa – blog to najprostszy z możliwych sposobów na posiadanie własnej strony. Blogi stworzono z myślą o osobach, które nie znają języka HTML i nie projektują stron internetowych. Po prostu dodajemy wpis, klikamy „opublikuj” i treść natychmiast staje się widoczna w internecie. Blogi można zintegrować z serwisami społecznościowymi, opublikować wpis na Facebooku lub „zalajkować” go. To, czego potrzebujemy, to dostęp do internetu i głowa pełna pomysłów!
Moje linki edukacyjne – zapisujesz ciekawe linki na domowym i szkolnym komputerze a przy okazji na laptopie? Jedno jest pewne: bardzo szybko pogubisz się w ulubionych zasobach. Blog może być pomocny również w tej sprawie – po prostu utwórz na blogu zakładkę z ulubionymi linkami do stron edukacyjnych, ćwiczeń, gier, czy filmów. Dostęp do nich będzie możliwy z każdego miejsca i każdego komputera podpiętego do internetu. Dodatkowo Twój warsztat pracy stanie się ciekawszy i bardziej inspirujący – z linków na Twoim blogu mogą korzystać uczniowie oraz inni nauczyciele. Nic o nas bez nas – na blogu można ciekawie zaprezentować swoje umiejętności i stworzyć przestrzeń do przekazywania wiedzy innym. Pokaż, co Cię interesuje, co uwielbiasz robić w wolnym czasie, podziel się swoją pasją robienia zdjęć, rysowania komiksów, nagrywania filmów, czy hodowli rybek akwariowych. A może jesteś mistrzem w programowaniu robotów albo świetnie znasz się na zwierzętach Australii? Podziel się tym, co masz „w małym palcu”.  Blog w 100% należy do Ciebie, to Ty decydujesz, o czym będziesz pisać na blogu, co wyróżni Cię wśród innych blogerów.
Wymiana myśli – na blogach CEO nauczyciele bardzo często poddają dyskusji interesujące ich tematy, dylematy z którymi się mierzą. Czasem warto wyjść poza szkolne podwórko i skonfrontować problem w szerszym gronie. Co dwie głowy, to nie jedna! Metody pracy, scenariusze lekcji, przykłady eksperymentów i ćwiczeń mogą się przydać pedagogom z innych miejscowości. Sieć wzajemnych inspiracji jest nieograniczona – w komentarzach przez cały rok trwa wymiana pomysłów na lekcje, ich modyfikacje, twórczą pracę po lekcjach, na projekty i inspirujące działania dla całej szkoły. Inspiracje, czyli razem można więcej – sieć blogów CEO tworzą bez wątpienia ciekawi świata ludzie. Prowadząc własną witrynę edukacyjną, możesz ich poznać. Oni także, podobnie jak Ty, dzielą się wiedzą, zainteresowaniami, ale też pomysłami na ciekawe lekcje, projekty i inne działania edukacyjne, w których uczestniczą w szkole i poza nią. Tutaj każdy może pokazać swój punkt widzenia, poprosić o podpowiedź lub wymianę pomysłów, by działanie, które planuje zrealizować, udało się jeszcze lepiej. Komentarze, przepływ myśli, porównanie swojej opinii z opiniami innych, nauka dyskusji online – to jest to, co blogowe tygrysy lubią najbardziej!
Moje materiały edukacyjne – blogując można w prosty sposób udostępniać materiały do wykorzystania przez uczniów, prezentacje, notatki z lekcji, filmy edukacyjne, zadania domowe, webquesty i inne. Wszystko w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Platforma blogów CEO jest do tego idealna. Wybloguj projekt – pokaż wysiłek włożony w realizowany projekt, a przy okazji wypracuj atrakcyjną formą projektowej dokumentacji. W jaki sposób? Uczniowie przez cały rok (semestr) publikują na blogu wszystko, co związane jest z pracą nad projektem. Od planów i pomysłów, poprzez opisy poszczególnych działań, kolekcję zdjęć, filmów, prezentacji, zapis wywiadów z ciekawymi osobami, map, szlaków itp., aż po prezentację końcowych efektów  pracy. W efekcie powstaje fantastyczna internetowa teczka projektu, dostępna dla wszystkich z dowolnego miejsca.
Wsparcie uczniów w odkrywaniu możliwości TIK – kiedy prowadzisz własny blog, stopniowo nabierasz ochoty na więcej. Więcej nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oczywiście. Powoli ale systematycznie poznajesz możliwości innych narzędzi i zasobów internetowych. To działa jak fala. Nawet się nie spostrzeżesz, kiedy zaczniesz korzystać z nieznanych dotąd ciekawych stron edukacyjnych, czy narzędzi online. Interaktywny plakat, internetowy komiks, prezentacja tworzona przez kilku uczniów jednocześnie z ich domowych komputerów? Twoja kolej, żeby pokazać nowe możliwości swoim uczniom. A może oni też Cię czegoś nauczą? Bądź ze swoimi uczniami, kiedy odkrywają nowe lądy, i cieszcie się wspólnie z nowoczesnej edukacji. Netykieta i bezpieczeństwo w sieci – najlepszy sposób na naukę? ? Działanie! Prowadzenie bloga to świetna okazja, by działać, a tym samym poznać i wykorzystać w praktyce zasady poruszania się w sieci. Blogując, netykietę i zasady bezpiecznego poruszania się w internecie masz w małym palcu! Dodatkowo blogerzy szybko uczą się, jak korzystać z materiałów źródłowych. Wiedza, że lepiej mieć pewność, że zacytowany na blogu fragment pochodzi ze sprawdzonego źródła i udostępniony czytelnikom nie wprowadzi ich w błąd.

 

Dlaczego warto blogować?, 5.4 out of 10 based on 5 ratings

 

css.php