Darmowe zdjęcia na blogu
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)

Wiesz już jak wstawiać zdjęcia do wpisu. Jeśli korzystasz z własnych zdjęć  nie musisz martwić się prawem autorskim – jesteś ich właścicielem. Co jednak, jeśli zależy Ci na zdjęciach we wpisach a nie masz skąd ich wziąść? Czy możesz wstawić do wpisu zdjęcia innych? Nie zawsze jest to możliwe.

 

PAMIĘTAJ: Zdjęcie jest utworem - czyli przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 prawa autorskiego). Narysowałeś obrazek ilustrujący doświadczenie chemiczne – jest on chroniony prawem autorskim. Zrobiłeś jego zdjęcie? Masz do niego prawo i możesz (ale nie musisz) udostępnić go innym. Jeśli zamieściłeś zdjęcie w internecie – nie oznacza to, że wszyscy mogą z niego skorzystać (i odwrotnie – nie zawsze Ty możesz skorzystać ze zdjęć, jakie znalazłeś na stronach www).

 

Skąd wiem, jakie zdjęcie mogę użyć?

O tym, w jaki sposób można użyć dany utwór (a więc również zdjęcie) mówią licencje Creative Commons. Najbardziej liberalna licencja to CC-BY: pozwala korzystać z utworu (zdjęcia) i jego opracowań niemal bez żadnych ograniczeń (podajemy jedynie informacje o autorstwie, źródle i licencji). Więcej o licencjach Creative Commons przeczytasz tutaj.

Istnieje kilka serwisów, które umożliwiają wyszukiwanie zdjęć na różnych licencjach, również takich które mozna po prostu użyć we wpisie bloga podając jedynie autora, źródło zdjęcia i oznaczenie licencji. Możesz więc skorzystać z Flickra (zobacz jak wyszukiwać zdjęcia) lub z PhotiPin (zobacz jak).

 

 

 

 

 

Darmowe zdjęcia na blogu, 7.8 out of 10 based on 4 ratings

 

css.php