Sukcesy naszych młodych filmowców

Protokół

V Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Filmowych

ŚWIAT WOKÓŁ MNIE”

Do Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku w terminie do końca grudnia 2013 roku napłynęły 23 filmy z następujących miejscowości: Gliwice, Grybów, Katowice, Kętrzyn, Luboń, Międzyrzecz, Miejsce Piastowe, Nysa, Ruda Śląska, Warszawa, Zbąszyń, Besko.

Po obejrzeniu filmów komisja w składzie:

dr Ewelina Konieczna – filmoznawca, pracownik Uniwersytetu Śląskiego,

mgr Ewa Klonowska – filmoznawca, lider Filmoteki Szkolnej,

mgr Barbara Zielińska – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury,

przyznała następujące nagrody:

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

NAGRODA SPECJALNA

Tadeusz Baraniecki – „O niebieskiej perle” – Kętrzyn

Za pasję filmowania przyrody, wytrwałość i determinację w poszukiwaniu niecodziennego bohatera, wrażliwość estetyczną oraz warsztat młodego filmowca wykraczający poza amatorskie umiejętności tworzenia filmowych obrazów natury.

I MIEJSCE

Barbara Medajska – „Jesteśmy razem” – Warszawa

Za zrozumienie idei filmu dokumentalnego, wrażliwość społeczną i empatię oraz oszczędną harmonijną i przemyślaną formę filmową.

II MIEJSCE

Patrycja Koziołek, Jakub Kopeć – „Wycieczka?” – Gliwice

Za wybór tematu bliskiego szkolnej rzeczywistości, ironiczną refleksję nad umiejętnością prowadzenia dyskusji w klasie oraz konsekwencję formalną, zachowującą jedność miejsca, czasu i przestrzeni świata przedstawionego.

III MIEJSCE

Grażyna Probierz, Józef Wencławiak – „Szansa” – Katowice

Za zobrazowanie radości wspólnego działania i dzielenia się z tą wartością z ludźmi potrzebującymi pomocy oraz prostą formę, pozostającą w zgodzie z treścią filmu.

SZKOŁY GIMNAZJALNE

Komisja zdecydowała nie przyznać I nagrody w kategorii szkół gimnazjalnych.

II MIEJSCE

Miłosz Latosi – „Marchewki i jabłuszka” – Luboń, Gimnazjum nr 2

Za ukazanie wartościowych społecznie działań na rzecz zdrowego odżywiania, zaangażowania uczniów w wolontariat oraz uchwycenie ich naturalnych i spontanicznych wypowiedzi zgodnych z ideą filmu dokumentalnego.

III MIEJSCE

Bartosz Kasper, Maksymilian Sosnowski – „Tolerancja” – Luboń, Gimnazjum nr 2

Za wybór nośnego społecznie tematu, zobrazowanie młodzieńczej radości ze wspólnego działania i wykorzystanie formy wideoklipu ilustrującej tytułową wartość.

Nagrodzone filmy zostaną zaprezentowane publiczności na podsumowaniu konkursu, które odbędzie się 20 lutego 2014 roku o 13.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku. Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy i nagrody.

Filmy laureatów konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej MDK po podsumowaniu konkursu.

Święto kina. Nocny Maraton Filmowy.

25.X.2013r. grupa 25 uczniów (głównie uczestników programu „Włącz się. Młodzi i media” oraz artystycznych zajęć filmowych) spotkała się na Piżamowym Maratonie Filmowym. W pierwszej części 12-godzinnego spotkania gościem naszym był p. Adam Leniec, aktor i reżyser, który zaprezentował nam swoją najnowszą produkcję – film dokumentalny pt. „Ja kocham”. Dzięki temu filmowi na chwilę weszliśmy do świata na co dzień nam obcego, świata osób niepełnosprawnych intelektualnie. Takie osoby żyją obok nas, a my często niewiele o nich wiemy. Pełen emocji film uświadomił nam, jak ważne są w życiu relacje międzyludzkie, miłość, przyjaźń i był pretekstem do przemyśleń. Po projekcji filmu reżyser opowiedział nam o swojej pracy nad dokumentem i odpowiadał na pytania uczestników.

Drugą część Maratonu wypełniło wspólne oglądanie filmów. Część z nich pokazywała, w jaki sposób twórcy ukazują motyw czasu w filmach i jak kreują przestrzeń .Na koniec obejrzeliśmy filmy zaproponowane przez uczestniczącą młodzież. W przerwach między poszczególnymi filmami toczyły się rozmowy, a dobry nastrój nie opuszczał uczestników do rana. Spotkanie miało walor poznawczy i było cenną okazją do integracji.

Szkolenie Filmoteki Szkolnej


25 września 2013r. w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu uczestniczyłem w warsztatach „Drugi pakiet Filmoteki Szkolnej-obsługa panelu nauczyciela”.
Prowadzącą była pani Katarzyna Czubińska – lokalna liderka Filmoteki Szkolnej.
W programie:
- Projekcja filmu „Exit”.
- Omówienie możliwości pakietu „Filmoteki Szkolnej” oraz przygotowanych materiałów metodycznych.
- Warsztaty praktyczne z wykorzystaniem wybranego filmu na lekcjach.