Poniżej przedstawiamy listę naszych ulubionych reżyserów, razem z ich (naszym zdaniem) największymi dziełami. W pełnym wpisie linki do zwiastunów lub fragmentów filmów. :)

1. Stanley Kubrick

Zajmując się głównie adaptacjami filmowymi, wprowadza je na nowy poziom. Każdemu obrazowi dodaje ukrytego sensu, a każde obejrzenie któregokolwiek z jego filmów, odkrywa przed nami nowe możliwości interpretacji. Poza tym, estetycznie jego filmy są ponadczasowe, wciąż zachwycając ujęciami, grą aktorską i atmosferą.

YouTube Preview Image

2.  Wojciech Smarzowski

Porusza ważne tematy, w swoim własnym, rozpoznawalnym stylu. Po każdym seansie pozostawia widzowi wiele pytań. O jego filmach myślimy jeszcze długo po wyjściu z sali kinowej.

YouTube Preview Image

3.  Bracia Coen

Big Leboswki. Komediowy klasyk, jeden z moich ulubionych filmów, nakręcony właśnie przez tych dwóch.

YouTube Preview Image

4. David Fincher

Jego specjalnością jest wytykanie wad. Głownie Amerykanów. I robi to świetnie. Jego filmy mają intrygujące fabuły, zazwyczaj z przewrotnym finałem, zostawiając efekt „wow”.

YouTube Preview Image

5. Ridley Scoot

Człowiek, który stworzył „Obcego”. Jeden z przełomowych filmów w historii SF, który to gatunek darzę szczególną sympatią.

YouTube Preview Image

6. Quentin Tarantino

Trudno uzasadnić. Dużo kiczowatej krwi, łączonej z absurdalnymi scenami akcji. Jednak jest w nim coś, co przyciąga do jego filmów. Być może to kreacja postaci (Vincent i Jules!), albo świetne dialogi, a może po prostu lubimy czasami odetchnąć od poważnego kina.

YouTube Preview Image

7.  Roman Polański

Reżyser, który głęboko wzbudza patriotyczne odczucia. W końcu to Polak, który dostał Oscara. Jego film „Dziecko Rosemary”, spokojnie można uznać za klasykę amerykańskiego horroru.

YouTube Preview Image

8. Tim Burton

On ma to „coś”. Jego filmy rozpoznaje się od razu. „Batman”, czy „Gnijąca panna młoda”, atmosfera powala.

YouTube Preview Image

9. Piotr Szulkin

W Polsce można kręcić poważne filmy SF, pełne głębi i refleksji. Piotr Szulkin to udowadnia.

YouTube Preview Image

10. Juliusz Machulski

Twórca takich klasyków jak „Seksmisja” czy „Psy”. Moim ulubionym jest „Dzień Świra”, którego przekaz ciągle jest aktualny.

YouTube Preview Image