Krótki wpis o… Krótkim fimie

Nasz film nosi tytuł „Krótki Film o Klapsie…”. Z przyczyn technicznych nie jesteśmy w stanie udostępnić zdjęć aktorów, dokumentacji oraz muzyki, ale opowiemy Wam trochę o naszym pomyśle.

Film opowiada o nas. Przedstawimy wam jeden dzień z życia naszej grupy filmowej, nasze spotkania w AKF KLAPS w dodatku z naszym komentarzem związanym z właśnie oglądaną sceną. Gościnnie wystąpi Pan Rafał, nasz wielki mistrz i mentor czuwający nad naszą filmową edukacją. Kim jest Pan Rafał? To człowiek orkiestra, będący dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury jak i Amatorskiego Klubu Filmowego. Ale my będziemy się skupiać tylko na jego okołofilmowej działalności. Jest on bowiem typowym producentem, dającym swobodę twórcom ale pod warunkiem, że zrobią wszystko po jego myśli. Postać barwna i kontrastowa, więcej o nim powiemy wam o nim w naszym filmie. To chyba tyle na dzisiaj, do zobaczenia niebawem :)

Teledyski, czyli co nieco o muzyce…

Tworzenie teledysków wymaga wielkiej kreatywności. Nie jest to tajemnicą. Trzeba mieć wielka wyobraźnię, aby teledysk radził sobie również jako autonomiczny twór a nie tylko „tło” dla muzyki. Przedstawiamy wam nasz ulubiony teledysk. Dlaczego tak bardzo go uwielbiamy? Jest to swego rodzaju retrospektywa całej historii współczesnej muzyki, od czasów Elvisa, przez Kiss, Hendrixa i Nirvanę aż do czasów obecnych. Wszystko jest perfekcyjnie zmontowane oraz oddaje klimat całego – rewelacyjnego – utworu grupy Red Hot Chilli Peppers. Po prostu widać, że twórcy świetnie bawili się przy nagrywaniu oraz kręcili klip wkładając w to ogromna ilość pasji.

YouTube Preview Image

Kadry filmowe

W ramach trzeciego modułu prezentujemy nasze jakże przepiękne fotografie :)

 

Perspektywa żabia:

(od lewej: Wacek, Kuba Fajkis, Kuba Szczyrba)

DSC_0226

Perspektywa ptasia:

(od lewej: Jędrzej, Wacek, Kuba Szczyrba)

DSC_0228

Plan bliski:

DSC_0243

Zbliżenie:

DSC_0262

 

 

Kto, kiedy i dlaczego, czyli TOP 10 reżyserów

Każdy reżyser ma swój własny styl kręcenia filmów, każdy wyraża przez nie co innego. Nierzadko mają oni ogromny wpływ na kulturę. Oto nasz ranking 10 najlepszych reżyserów :)

1. Krzysztof Kieślowski – bodaj najwybitniejszy twórca polskiego kina, znany na całym świecie. Jego filmy, często niełatwe w odbiorze, trwale zapisały się w historii kinematografii. Przedstawiały one złożone problemy ludzi, czasem stanowiły niejako ich portret psychologiczny (np. „Amator”).

YouTube Preview Image

2. Quentin Tarantino – specyficzny twórca, mający własny styl i garściami czerpiący z kina klasy „B”. Jego filmy mają charakterystyczny (można nawet rzec „kampowy” klimat), dzięki któremu weszły na stałe do popkultury, ale również przypomniały widzom stare, zapomniane produkcje (chociażby przez używanie kompozycji z innych filmów).

YouTube Preview Image

3. Francis Ford Coppola – twórca takich filmów jak „Ojciec Chrzestny” czy „Czas Apokalipsy”. W zasadzie, te tytuły mogą wystarczyć jako komentarz do tego, dlaczego znalazł się na naszej liście. Bez wątpienia twórca wybitny.

YouTube Preview Image

4. Peter Jackson – przed „Władcą Pierścieni” realizował niskobudżetowe produkcje typu „Martwica mózgu” czy „Zły smak”. Dzisiejsze jego filmy może nie mają już takiego klimatu, co nie oznacza, że są złe. Jackson w swoich pierwszych filmach prezentował specyficzne poczucie humoru oraz umiejętne operowanie schematami. Zaczynał nie mając niczego, dziś ma wszystko.

YouTube Preview Image

5. Billy Wilder – jeden z najbardziej utalentowanych twórców w historii, urodzony w Suchej Beskidzkiej. Posiadał niezwykły talent do pisania scenariuszy, perfekcyjnie potrafił wyczuć klimat danej sceny. Jest twórcą kultowych filmów z Marylin Monroe, takich jak „Słomiany wdowiec” czy „Pół żartem – Pół serio”. Jego filmy nawet dzisiaj stanowią wspaniałą rozrywkę i są przykładem filmów ponadczasowych.

YouTube Preview Image

6. Franciszek Dzida – człowiek który zapoczątkował kino amatorskie w Polsce, twórca Amatorskiego Klubu Filmowego KLAPS. Pasjonat kina, fotografii, artysta. Pierwowzór postaci Filipa Mosza w „Amatorze”. Posiadał niezwykłe wyczucie oraz wrażliwość artystyczną. Osoba, dzięki której zainteresowaliśmy się sztuką filmową. Osoba, bez której kino amatorskie w Polsce wyglądałoby zupełnie inaczej.

YouTube Preview Image

7. Alfred Hitchcock – twórca gatunku który sam nazywał „dreszczowcem”. Jego filmy, często kontrowersyjne, inspirują do dziś, a takie obrazy jak „Psychoza” czy „Okno na podwórze” są przełomowymi produkcjami w dziejach kina.

YouTube Preview Image

8. Andrzej Wajda – wybitny twórca. Nie boi się w swoich filmach poruszać tematów „zakazanych”, jak np. w „Człowieku z marmuru”. Uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości.

YouTube Preview Image

9. John Carpenter – człowiek-orkiestra. Sam swoje filmy pisze i reżyseruje, w dodatku tworzy do nich ścieżki dźwiękowe. Potrafi zrobić COŚ z niczego, mając mały budżet stworzyć film wyglądający jak droga produkcja. Jego filmy cechuje paranoiczny klimat oraz niezwykłą atmosfera niepokoju. Autor takich filmów jak „Coś”, „Ucieczka z Nowego Jorku” czy „Halloween”.

YouTube Preview Image

10. Georges Melies – wybitny wizjoner, autor wielu kultowych filmów (np. „Podróż na Księżyc”). Jako jeden z pierwszych tworzył filmy kolorowe, ręcznie malujac swoje filmy klatka po klatce. Pionier w dziedzinie efektów specjalnych, które wykonywał techniką trikową na planie.

YouTube Preview Image

 

Oto My!

Oto blog prowadzony przez grupę filmową „Amatorzy”! :)

W skład naszego zespołu wchodzą:

- Jędrzej Pisarek – fan kiczowatych horrorów z lat 80′ :) Grupowy operator i fotograf

- Jakub Szczyrba – grupowy „Pan dźwiękowiec”, fan muzyki (gra na gitarze) :)

- Jakub „Faja” Fajkis – „reżyserz i scenarzysta” jak sam o sobie mówi :)

- Wacław Chromik – operator i opiekun kabli, inspiracja dla „Panoramy Wacławickiej”, czyli specyficznego rodzaju ujęcia kręconego z ręki :)

Jesteśmy członkami Amatorskiego Klubu Filmowego „KLAPS” w Chybiu :) Bardzo interesujemy się kinem offowym (jesteśmy również jego twórcami). W tych działaniach wspiera nas ekipa Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu.