Kto, kiedy i dlaczego, czyli TOP 10 reżyserów

Każdy reżyser ma swój własny styl kręcenia filmów, każdy wyraża przez nie co innego. Nierzadko mają oni ogromny wpływ na kulturę. Oto nasz ranking 10 najlepszych reżyserów :)

1. Krzysztof Kieślowski – bodaj najwybitniejszy twórca polskiego kina, znany na całym świecie. Jego filmy, często niełatwe w odbiorze, trwale zapisały się w historii kinematografii. Przedstawiały one złożone problemy ludzi, czasem stanowiły niejako ich portret psychologiczny (np. „Amator”).

YouTube Preview Image

2. Quentin Tarantino – specyficzny twórca, mający własny styl i garściami czerpiący z kina klasy „B”. Jego filmy mają charakterystyczny (można nawet rzec „kampowy” klimat), dzięki któremu weszły na stałe do popkultury, ale również przypomniały widzom stare, zapomniane produkcje (chociażby przez używanie kompozycji z innych filmów).

YouTube Preview Image

3. Francis Ford Coppola – twórca takich filmów jak „Ojciec Chrzestny” czy „Czas Apokalipsy”. W zasadzie, te tytuły mogą wystarczyć jako komentarz do tego, dlaczego znalazł się na naszej liście. Bez wątpienia twórca wybitny.

YouTube Preview Image

4. Peter Jackson – przed „Władcą Pierścieni” realizował niskobudżetowe produkcje typu „Martwica mózgu” czy „Zły smak”. Dzisiejsze jego filmy może nie mają już takiego klimatu, co nie oznacza, że są złe. Jackson w swoich pierwszych filmach prezentował specyficzne poczucie humoru oraz umiejętne operowanie schematami. Zaczynał nie mając niczego, dziś ma wszystko.

YouTube Preview Image

5. Billy Wilder – jeden z najbardziej utalentowanych twórców w historii, urodzony w Suchej Beskidzkiej. Posiadał niezwykły talent do pisania scenariuszy, perfekcyjnie potrafił wyczuć klimat danej sceny. Jest twórcą kultowych filmów z Marylin Monroe, takich jak „Słomiany wdowiec” czy „Pół żartem – Pół serio”. Jego filmy nawet dzisiaj stanowią wspaniałą rozrywkę i są przykładem filmów ponadczasowych.

YouTube Preview Image

6. Franciszek Dzida – człowiek który zapoczątkował kino amatorskie w Polsce, twórca Amatorskiego Klubu Filmowego KLAPS. Pasjonat kina, fotografii, artysta. Pierwowzór postaci Filipa Mosza w „Amatorze”. Posiadał niezwykłe wyczucie oraz wrażliwość artystyczną. Osoba, dzięki której zainteresowaliśmy się sztuką filmową. Osoba, bez której kino amatorskie w Polsce wyglądałoby zupełnie inaczej.

YouTube Preview Image

7. Alfred Hitchcock – twórca gatunku który sam nazywał „dreszczowcem”. Jego filmy, często kontrowersyjne, inspirują do dziś, a takie obrazy jak „Psychoza” czy „Okno na podwórze” są przełomowymi produkcjami w dziejach kina.

YouTube Preview Image

8. Andrzej Wajda – wybitny twórca. Nie boi się w swoich filmach poruszać tematów „zakazanych”, jak np. w „Człowieku z marmuru”. Uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości.

YouTube Preview Image

9. John Carpenter – człowiek-orkiestra. Sam swoje filmy pisze i reżyseruje, w dodatku tworzy do nich ścieżki dźwiękowe. Potrafi zrobić COŚ z niczego, mając mały budżet stworzyć film wyglądający jak droga produkcja. Jego filmy cechuje paranoiczny klimat oraz niezwykłą atmosfera niepokoju. Autor takich filmów jak „Coś”, „Ucieczka z Nowego Jorku” czy „Halloween”.

YouTube Preview Image

10. Georges Melies – wybitny wizjoner, autor wielu kultowych filmów (np. „Podróż na Księżyc”). Jako jeden z pierwszych tworzył filmy kolorowe, ręcznie malujac swoje filmy klatka po klatce. Pionier w dziedzinie efektów specjalnych, które wykonywał techniką trikową na planie.

YouTube Preview Image

 

2 thoughts on “Kto, kiedy i dlaczego, czyli TOP 10 reżyserów

  1. świetne zestawienie – przyznam, że bardzo nietuzinkowe. Obok Kieślowskiego Coppola, a dalej Carpenter i Franciszek Dzida – podoba mi się ta różnorodność. Nie będę ukrywał, sam Kieślowskiego nie lubię, ale przecież nie o to chodzi, kogo ja lubię :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge