Cytaty ” Korczak ” I

Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil ”

„Dzieci nie sa głupsze od dorosłych , tylko mają mniej doświadczenia

„Jednak nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, obowiązek troszczenia sie o świat, o człowieka „

” Nie ma dzieci- są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym doświadczeniu, innych popędach , innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy. „

Korczak.

 

 

Poznajemy Irene Sendlerową :P

Irena Stanisława Sendler z domu Krzyżanowska, ps. ”Jolanta” (ur. 15 lutego  1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008 tamże) – Polska działaczka społeczna i charytatywna, od 1942 członek Rady Pomocy Żydom, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Dama Ordery Orła Białego.

Od Jesieni 1942r. Sendlerowa kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom Żegota.

Po decyzji Niemców o likwidacji getta rozpoczęła wraz z współpracownikami akcję wyprowadzania stamtąd dzieci i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. W przebraniu pielęgniarki wjeżdżała ambulansem na teren getta.  Następnie dzieci w różny sposób były przemycane na stronę aryjską.

Uratowane w ten sposób 2500 dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę , dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość. Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i była torturowana na Pawiaku. Uniknęła rozstrzelania dzięki wpłaconemu przez Żegotę okupowi.

Po 1945r. pracowała w wydziale opieki miasta społecznego Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Opiekowała się kobietami z marginesu społecznego.

Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą im. Jana Karskiego – za odwagę i Serce. Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu.

W ubiegłym roku została najstarszym w historii, 850. Kawalerem Orderu Uśmiechu i otrzymała tytuł Honorowej Obywateli Miasta Społecznego Warszawy.

14 marca 2007 roku Senat Rzeczpospolitej przyjął uchwałę w sprawi uhonorowania działalności Ireny Sendlerowej I Rady Pomocy Żydom Żegota w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Przygotowały;
Paulina Cz.
Dominika G.

Prawa Dziecka Janusz Korczak :P

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.

 

Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu wiersze poukładały,
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
Janusz Korczak.

To i owo o Korczaku.

Janusz Korczak jako dobry człowiek,
Janusz Korczak
właśc. Henryk Goldszmit, ur.22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. Prawdopodobnie 5 sierpnia 1942 w Treblince.

W grudniu 1899 został aresztowany za działalność w czytelniach Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Był w szesnastoosobowej  grupie założycielskiej Ha-Szomer Ha-Cair, powstałej w 1916 r. w Wiedniu żydowskiej organizacji skautowej. Korczak był zwolennikiem emancypacji  dziecka, jego samostanowienia i poszanowania praw. Samorządy wychowanków- małe parlamenty imitowały świat dorosłych i przygotowały małych ludzi do życia dorosłego.

Po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę Janusz Korczak wspólnie z Marią Falską zorganizował zakład opiekuńczy dla dzieci i sierot z ubogich przedmieść Warszawy, dla dzieci działaczy robotniczych aresztowanych, więzionych, prześladowanych.

W okresie międzywojennym współpracował z Polskim radiem, w którym pod pseudonimem Stary Doktor był jednak najbardziej znanych osób w Polsce. Przez radio wygłaszał pogadanki o wychowaniu, które słuchano całymi rodzinami.

W lutym 1942r. Korczak podjął decyzje objęcia pracy wychowawcy w domu podrzutków na ul. Dzielnej, bo chciał ratować dzieci, krzywdzone tam przez personel getta. Przyjaciele z „ aryjskiej ” strony wielokrotnie podejmowali próby wyprowadzenia Korczaka z Getta, zapewniali bezpieczne schronienie. Nie można było jednak ocalić setek dzieci, wiec Korczak heroicznie odmawiał skorzystania z ucieczki, nie zgadzał się na opuszczenie swoich podopiecznych. Swój wstrząsający Pamiętnik pisał nocami od maja do 4 sierpnia 1942 r. Na dacie tej zapiski się urywają.

Pisał wartościowe książki dla dzieci oraz był zwolennikiem edukacji progresywistycznej , która opierała się na potrzebach i rozwijaniu zainteresowań dziecka a nie na surowym zmuszaniu do nauki.

Łukasz G.
Łukasz Ch.

Wprowadzenie

Projekt „ Dobrzy Ludzie W Czasach Zła”  jest realizowany w naszym gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Annopolu. Zajęcia te mają na celu  wprowadzenie uczniów w tematykę i atmosferę tamtych czasów. Blog jest prywatną stroną poświęconą wybranemu tematowi , z czasem pojawią się w postaci tekstowej (jako opinie, luźne refleksje, eseje, opowiadania, wiersze, depesze, porady, przepisy, odcinki powieści, itp.), kiedy indziej – w postaci graficznej, jako komiksy, galerie zdjęć, szkiców czy ilustracji, przestawiające działalności Ireny Sendlerowej , Janusz Korczaka i Jana Karskiego.  Nasza grupa liczy 16 osób. Są to uczniowie  III oraz II.  Oto oni.
-Ryszawa Krystian
-Potępa Karol                                                                                                                 -Wiśniewska Daria
-Tomala Malwina
-Nowak Katarzyna                                                                                                           -Justyńska Karolina
- Przywara Agnieszka
- Gil Łukasz
- Chałupczak Łukasz                                                                                                                – Grzesik Dominika
- Czajka Paulina
- Kosiński Damian
- Dąbrowski Piotr                                                                                                                   -Postój Aleksandra                                                                                                               -Serafin Magdalena
- Maruszewska Kamila                                                                                                       Naszym opiekunem jest Dorota Romańska-Kieler

Kilka zajęć poświęciliśmy na wyjaśnienie przyczyn społecznych, gospodarczych i politycznych wybuchu II wojny światowej, scharakteryzowaniu położenia międzynarodowego Polski przed wybuchem II wojny światowe. To na dziś koniec.