Inspirujący teledysk…

Teledyskiem, który najbardziej mnie inspiruje, jest ten do piosenki „Afraid” zespołu The Neighbourhood. Gdy go oglądam zawsze wzbudza we mnie ogromne emocje przez swój mroczny i tajemniczy nastrój, uzyskany między innymi przez to, iż jest czarno-biały. Wymaga on interpretacji i dogłębnej analizy, co czyni go intrygującym i wyjątkowym. Jego twórca wykazał się ogromną kreatywnością. Szczególnie urzekł mnie motyw oka, w którym widzimy różne sceny, zmieniające się po jego zamknięciu. Interesujący jest też piasek, który obsypuje głównego bohatera, by potem się cofnąć. Jednak najbardziej urzekło mnie porównanie dorosłego mężczyzny do chłopca. Moim zdaniem oznacza to,  iż ten mężczyzna, gdy się boi staje się bezbronny jak dziecko. Teledysk budził kontrowersje przez to, iż główny bohater jest nagi. Uważam natomiast, że nagość jest tu uzasadniona, ponieważ podkreśla słabość wobec uczucia strachu. Moim zdaniem ten teledysk odróżnia się na tle innych przez swoją niejednoznaczność, artyzm i pomysłowość.   YouTube Preview Image

Główne kryterium? EMOCJE

  A oto mój bardzo subiektywny ranking ulubionych reżyserów, jak wskazuje tytuł, podyktowany przez emocje, jakie wywoływały we mnie filmy tych wspaniałych artystów.

10. Woody Allen

Jego filmy bawią mnie i napełniają optymizmem, ale również zwracają uwagę na to, co sama rzadko dostrzegam. Chcę, żeby nowe filmy tego reżysera pojawiały się w nieskończoność.

Moje ulubione filmy: „O północy w Paryżu”, „Annie Hall”, „Wszystko gra”

9.Richard Linklater

Jak nikt potrafi opowiadać o miłości, przyjaźni i przemijaniu. Jego filmy są tak prawdziwe, że czasem mam wrażenie, że ci bohaterowie muszą istnieć naprawdę.

Moje ulubione filmy: „Boyhood”  (kręcony 12 lat),  „Przed wschodem słońca”, „Przed zachodem słońca”, „Przed północą”

8. Xawier Dolan

Chyba najbardziej kontrowersyjny i najmłodszy w tym zestawieniu.  Tego reżysera podziwiam za niesamowitą wrażliwość, umiejętność wchodzenia w psychikę postaci, które stwarza, ale również za to, że na planie nie jest tylko reżyserem, ale również aktorem, scenarzystą i często producentem.

Moje ulubione filmy: „Mama”, „Wyśnione miłości”, „Na zawsze Laurence”

7. Tim Burton

Filmy Tima Burtona są przede wszystkim nieoczywiste i zwariowane, ale równocześnie tak niesamowicie uczuciowe, że dochodzę po nich do siebie kilka dni.

Moje ulubione filmy: „Gnijąca panna młoda”, „Frankenweenie”, „Edward Nożycoręki”, „Alicja w Krainie Czarów”

6. Wes Anderson

Te filmy są piękne! Uwielbiam scenografie filmów Wesa Andersona. Do tego reżyser ma wyraźnie swój styl opowiadania historii, które są zabawne, ale w wyjątkowy  sposób.

Moje ulubione filmy: „Grand Budapest Hotel”, „Kochankowie z Księżyca” „Fantastyczny Pan Lis”

5. Wojciech Smarzowski

Chyba nigdy jeszcze mnie tak nie poruszyło, jak filmy tego reżysera. Poważne tematy, mocne ujęcie, brak pohamowań…

Moje ulubione filmy: „Róża”, „Pod Mocnym Aniołem”

4.Alfred Hitchcock

Żadne filmy jeszcze mnie nie trzymały w napięciu, jaki filmy tego reżysera. Dzięki niemu rozumiem, co czuje ofiara, wręcz słyszę kroki mordercy za moimi drzwiami…

Moje ulubione filmy:

„Ptaki”, „Nieznajomi z pociągu”, „Rebeka”, „Okno na podwórze”

3. Stanley Kubrick

Filmy genialne! Nigdy się nie zestarzeją, a zawsze będą zadziwiać. Mnie trochę przerażają , ale w taki pozytywny, intrygujący sposób.

Moje ulubione filmy: „Lśnienie”, „Mechaniczna pomarańcza”

2. Roman Polański

Emocje, emocje i jeszcze raz emocje… To tyle jeśli chodzi o filmy tego wspaniałego reżysera Polaka.

Moje ulubione filmy: „Nóż w wodzie”, „Pianista”, „Dziecko Rosemary”, „Oliver Twist”

1. To pierwszy reżyser, którego dzieła zaczęłam dokładnie poznawać oglądając , wręcz wchłaniając, jedne po drugim.  Te filmy nauczyły mnie (i uczą nadal) patrzeć na kino, ale również ludzi i historię. Filmowe obrazy stworzone przez Andrzeja Wajdę nigdy mi wyjdą z pamięci.

Moje ulubione filmy: „Popiół i diament”, „Katyń”, „Brzezina”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” , „Kanał”,  „Korczak”

A jakich reżyserów Wy cenicie? Czy jest taki reżyser, którego wszystkie filmy znacie?