Chciałm pokazać ciekawa infografikę, która napewno przyda sie podczas podrózy.

Ryzykowne gesty

Infografika

Dzisiaj mieliśmy w szkole Festiwal projektów. ale napiszę o nim później. Chciałabym dzisiaj przedstawić infografikę przygotowana przez Grzegorza, która pokazuje problem wywozu elektrośmieci z punktu widzenia biznesowego. Jest to jego pierwsza infografika w programie Piktocharrt. Należy więc wybaczyć drobne błędy (np. brak opisu dwóch grafik i informacji o prawach autorskich (obie pobrane z portalu Greenpeace, który zezwala na kopiowanie i używanie materiałów w celach edukacyjnych) Recykling elektrośmieci (1)

Biblioteki cyfrowe

Digitalizacja Autor:International Dunhuang Project Dostęp 26.05.2014 Licencja CC źródło: ttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Dunhuang_manuscript_digitisation.jpg

Dziś po raz kolejny chcę napisać o bibliotekach cyfrowych. Szkoła z Klasą przy okazji konkursu „Remiksu Europeanę „zachęcała do korzystania z tego serwisu”, który jest projektem zbierającym informacje o zdigitalizowanych ( zeskanownych i opracowanych) zbiorach z całej Europy. W tym także z Polski.

Ocena zasobów bibliotek cyfrowych zależy od potrzeb uzytkownika. Uczeń znajdzie w nich lektury ( PBI), historyk skany dokumentów, czasopism, gotowe wystawy tematyczne, polonista rękopisy znanych dzieł, skany zbiorów muzealnych.

Biblioteki cyfrowe powstają na całym świecie. Polecam stronę http://repositories.webometrics.info/en/Europe/Poland na której można poszukać bibliotek cyfrowych w dowolnym państwie.

Korzystam z wielu bibliotek cyfrowych w Polsce.

Moja ulubioną jest Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa( 253 753 jednostek wg Federacji Bibliotek Cyfrowych, dane z dn. 29.04.2014). Jej powstanie było możliwe dzięki środkom europejskim i pozwoliło czytelnikom z całego świata skorzystać z zdigitalizowanych zbiorów bibliotecznych gromadzonych w najstarszej, polskiej uczeni.

Polskie biblioteki cyfrowe korzystają z programu Libra.

Ciekawym przykładem  jest Austriacka Biblioteka – ANNO – kolekcja czasopism, w której możemy szukać tytułów gazet korzystając z kalendarza.  Link http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?datum=1917&zoom=33

Zbiory te są ciekawe także dla nas – w tym roku mamy 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. W udostępnionych zbiorach znajdziemy skany czasopism z 1914 roku. Zaletą tej biblioteki jest możliwość pobrania czasopism w pdf-ie.
capture-20140526-183938

No Hate

Nowa odznaka zobowiązuje. Zgodnie z Kodeksem:

  1. Nie hejtuję
  2. Reaguje
  3. Propaguję

Coraz częściej spotykamy się z hejtowaniem czyli poniżaniem i atakowanie innych osób ze względu na rasę, pochodzenie, wyznanie, płeć, tożsamość. Nie bardzo rozumiem gdy na blogu, forum lub Facebooku zamiast merytorycznej dyskusji spotykam złośliwe komentarze – najczęściej odnoszące się do rozmówcy, a nie tematu.

 

css.php