Rozwijanie czytelnictwa – refleksje

Pixabay, Domena publiczna
Pixabay, Domena publiczna

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa powinien cieszyć bibliotekarzy, a przede wszystkim czytelników. Biblioteki ubiegające sie o fundusze na zakup książek takowe otrzymują, ale nie wszystko jest takie jak być powinno i nie wszystkie zjawiska przez nasze środowisko obserwowane ma pozytywny wydźwięk.

Oto kilka refleksji właśnie na ten temat.

Jeśli program ma wspomóc wszystkie biblioteki, fundusze winny być przydzielane WSZYSTKIM BIBLIOTEKOM, bez zbędnej biurokracji, wszak robi się dla celów statystycznych zestawienia i obliczenia, ile bibliotek istnieje, jakie są potrzeby itd.

Tymczasem wypełnianie wniosków to dodatkowa praca papierkowa, odciągająca bibliotekarza od innych prac, angażująca także dyrektora szkoły, księgowość i nie wiem kogo jeszcze, nie mówiąc o sprawozdaniach z wykorzystania przyznanych funduszy.

W ubiegłym roku dziwiono się, że nie wszystkie szkoły złożyły wnioski, gdy tymczasem było to także uzależnione od wsparcia finansowego organów prowadzących, poza tym zapomniano, iż w niektórych bibliotekach okrojono obsadę bibliotekarzy.

Gdy wreszcie fundusze na konto szkoły docierają, zbliża się koniec roku kalendarzowego i na łeb na szyję szybko te pieniądze trzeba wydać, gdy można było sukcesywnie robić zakupy według potrzeb, zaopatrzenia księgarń w nowości i czasu wolnego bibliotekarza.

Pixabay, Domena Publiczna
Pixabay, Domena Publiczna

Czas wolny oznacza tu niestety – czas wykrojony na zakupy książek pomiędzy kolejną wymianą Elementarzy dla klas młodszych, organizowaniem imprez czytelniczych, których wymaga sie w sprawozdaniach, a codzienną pracą bibliotekarską i zastępstwami za nieobecnych nauczycieli.

Gdy wreszcie nowe książki zostaną zakupione, na hurra i w dużej ilości, bibliotekarz musi zadać sobie pytanie: czy nowości opracować żmudnie, zgodnie z przepisami i wprowadzić do programu komputerowego czy jak najszybciej, po zaksięgowaniu udostępniać oczekującym czytelnikom?

Druga refleksja dotyczy ilości i jakości etatów bibliotekarskich oraz zjawiska likwidacji bibliotek. W niektórych szkołach etaty bibliotekarzy zlikwidowane zostały o połowę, w innych biblioteki otwierane są na godziny, często zatrudnia się w bibliotekach nauczycieli po kilkumiesięcznych przeszkoleniach, które nie przygotowują do samodzielnego prowadzenia biblioteki, do wypożyczania księgozbioru – może…

Ostatnie wieści, które do mnie dotarły to likwidacja wszystkich (!) filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, więc dokształcający sie nauczyciele i studenci będą musieli dojeżdżać do miasta wojewódzkiego by potrzebne książki wypożyczyć. Dotarła tez do mnie nieoficjalna informacja, że ma być zlikwidowana filia dla dzieci biblioteki publicznej.

Jest to o tyle oburzające i absurdalne, że w wymaganiach uzależniających przyznanie  dotacji w ramach NPRCz istnieje współpraca biblioteki szkolnej z bibliotekami pedagogiczna i publiczną…

Pixabay, Domena Publiczna
Pixabay, Domena Publiczna
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Czytelnictwo z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

2 Responses to Rozwijanie czytelnictwa – refleksje

  1. elacieminska powiedział:

    Bardzo celne uwagi, Joasiu. Likwidacja bibliotek i ograniczanie ich działań przez cięcie etatów przeraża… Wymóg szczegółowych planów – jak wykorzystamy nowe książki zakupione z funduszu NPRC i wspomniane ograniczenia zdają się być wewnętrznie sprzeczne. Pozdrawiam :)
    elacieminska ostatnio opublikował…„Co nam mówią miesiące?” Listopadowe karty kalendarza 3aMy Profile

  2. Marta powiedział:

    Bo kto czyta książki, żyje podwójnie… ;-)
    Marta ostatnio opublikował…Napisałeś książkę i marzysz o jej wydaniu? Zgłoś się do Wydawnictwa Poligraf!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge