Nie lada gratka, szkolenie dla babci i dziadka

Nasze babcie stwierdziły w ankietach , że najbardziej przydałoby im się wyszukiwanie konkretnych informacji w Internecie ;)   Zatem przystąpiliśmy do dzieła :) Wspólnie z wychowawczynią przygotowaliśmy scenariusz , w którym zamieściliśmy lekcję: Jak wyszukać stronę? ;) i kilka ćwiczeń praktycznych dla seniorów.

Bywa, że oglądamy strony, których adres już znamy bądź znaleźliśmy na okładce książki, w gazecie na ulotce. Jednak znacznie częściej musimy samodzielnie wyszukać potrzebne informacje nie znając adresów stron. W tym celu używamy wyszukiwarek internetowych.

Najbardziej znana to wyszukiwarka Google :)

Nazwa Google powstała z przekształcenia matematycznego terminu “googol”. “Googol” oznacza liczbę zapisywaną jako 1 ze 100 zerami. Googol to ogromna liczba. Nic we wszechświecie nie występuje w takiej liczbie: ani gwiazdy, ani cząsteczki kurzu, ani atomy. Odwołanie się do tego terminu przez Google odzwierciedla cel firmy, która stara się uporządkować olbrzymie światowe zasoby informacji. (Za: google.com)

Na szkoleniu zamierzamy przedstawić podstawowe zasady wyszukiwania informacji:

-hasła do wyszukiwarki należy wpisywać w mianowniku liczby pojedynczej;
-hasła należy dobierać uważnie i precyzyjnie, wówczas uzyskamy lepszy wynik wyszukiwania
-im więcej użytych słów (ale w przedziale od 1 do 10), tym bardziej zawężony będzie obszar poszukiwań i trafniejsze wyniki
-hasła powinny jak najprościej i najtrafniej określać interesujący nas temat, np. zamiast – statystyki na temat inflacji w 1990r, powinno się wpisać – inflacja 1990.
-aby wyszukać konkretną frazę, należy wpisane hasła ująć w cudzysłów – wyszukiwarka wskaże wówczas strony, na których dane wyrażenie występuje w identycznej formie

Źródło:www.upc.pl/akademia-e-seniora/

 

O Trzeci@ki z SP1 w Piszu

Jesteśmy uczniami klasy III b Szkoły Podstawowej nr 1 im Mikołaja Kopernika w Piszu.Tworzymy zespół redakcyjny Trzeci@ki z SP1 w Piszu:)
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0-edycja 2012/2013 z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

7 Responses to Nie lada gratka, szkolenie dla babci i dziadka

 1. Blog Reporterskim okiem powiedział:

  Hej, jesteście super! Dobry pomysł, gratulacje!
  Reporterzy

 2. elacieminska powiedział:

  Już wcześniej czytałam o Waszym projekcie i chwaliłam pomysł. Widzę, że pracujecie z wielkim zaangażowaniem i pasją! Z przyjemnością zaglądam na Wasz blog :) Gratuluję i pozdrawiam :)
  elacieminska ostatnio opublikował..Wirtualne LegoMy Profile

 3. AnetaSzk powiedział:

  Wow! Zaplanowaliście świetne szkolenie! Wasze babcie na pewno będą bardzo szczęśliwe mogąc nauczyć się podstaw wyszukiwania informacji w internecie!

  Życzę Wam powodzenia w dalszej realizacji projektu!
  Aneta
  Szkoła z klasą 2.0
  AnetaSzk ostatnio opublikował..Co w trawie piszczy?My Profile

 4. Dziękujemy :) My wiemy, że na nasze kochane Babcie zawsze możemy liczyć! :)
  Pozdrawiamy ;)
  Trzeci@ki z SP1 w Piszu ostatnio opublikował..„Wybloguj projekt!”My Profile

 5. marcelossg powiedział:

  Dużo pracy w to zainwestowaliście :)
  Zapraszam do nas
  V

Komentowanie wyłączono.