Nasza pasja

Lektury- dodaj do ulubionych! ;) Poniżej zamieszczamy recenzje naszych ulubionych książek:


 


 

„Cudaczek-Wyśmiewaczek” – zbiór osiemnastu opowiadań dla dzieci, autorstwa Julii Duszyńskiej, opublikowanych po raz pierwszy w 1947 roku. Opowiadania te są połączone osobą głównego bohatera, Cudaczka-Wyśmiewaczka. Bohater ten jest stworkiem niewielkiego wzrostu („cieńszy niż włos”), który według słow autorski „nie je, nie pije, tylko śmiechem żyje”. Stworek ten najczęściej mieszka z jakimś chłopcem lub dziewczynką i podjudza ich, by się gniewały i obrażały, a kiedy to osiągnie – śmieje się z nich.

HIT***

 

Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej…

 

 

 

 

 

Akcja utworu dzieje się we Włoszech. Pewien zawiadowca znajduje na stacji kolejowej kundelka, przygarnia go i nazywa Lampo. Zawiadowca, mający troje dzieci (Gina, Roberto i Adele) mieszka w mieście Piombino, a pracuje w miasteczku Marittima. Lampo cały dzień spędzał na stacji, a wieczorem wracał z zawiadowcą do jego domu na kolację.Pies kilkakrotnie uciekał od swojego nowego właściciela. W czasie pierwszej wycieczki psa wszyscy martwili się, że Lampo już nigdy nie wróci, ale ich przypuszczenia nie sprawdziły się. Pewnego razu na stację kolejową przybył dziennikarz i ….

 

 

Anaruk to dwunastoletni, eskimoski chłopiec, żyjący na Grenlandii. Polarnik zaprzyjaźnił się z Anarukiem i ludźmi z jego osady. Chłopcy często przychodzili do polarnika, oglądali jego ekwipunek, żelazne noże, ubrania. Dzieci, widząc to, bardzo się dziwiły, bo ich własne ubrania były uszyte ze skór zwierząt. Nawet niemowlęta były zawijane w skóry.Grenlandia to kraj liczący dwa miliony kilometrów kwadratowych, a więc jest siedem razy większa od Polski. Lato trwa tam trzy miesiące. Latem rodzina Anaruka mieszkała nad brzegiem morza w namiotach zrobionych ze skór fok i renów…

 

 

 

W krainę baśni pierwsza wprowadziła Andersena babcia ze strony ojca. Andersen bywał z nią w przytułku dla chorych, gdzie zajmowała się ogrodem, i gdzie później przebywał jego chory psychicznie dziadek. Kilka motywów z opowieści babki zostało później wykorzystanych przez Andersena w jego utworach.Twórczości dla dzieci początkowo nie traktował poważnie, raczej jako zajęcie na marginesie pisarstwa dla dorosłych. Choć zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.

 

 

Główny bohater, według jego rodziców, jest najkoszmarniejszym dzieckiem na świecie. Lubi denerwować innych, a szczególnie swojego brata Damianka. Założył tajny klub „Purpurowa Czaszka”. Jego ulubione programy to „Obżartuch Onufry”, „Maksio Mutant”, „Gladiator Terminator”, „Smrodliwy Salonik” i „Raper Saper”. Uwielbia chipsy. Nienawidzi oszczędzać, ale za to nade wszystko lubi wydawać pieniądze.

 

W książce dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z osady (liczącej trzy zagrody) Bullerbyn w ciągu trzech kolejnych lat. Nazwę osady Bullerbyn można przetłumaczyć z szwedzkiego na polski jako „Hałasowo”.

 

 

 

 

Jej bohaterką jest Kasia dotychczas wzorowa uczennica i ulubienica rodziców oraz dziadków której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i domownikami, przestaje się uczyć… I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się przyczyniła, pozwala jej zrozumieć, jak bardzo kocha małą, i wrócić do dawnego stylu życia.

 

Spotkanie z Mikołajkiem, Rufusem, Alcestem i ich kolegami, których perypetie rozśmieszają kolejne już pokolenie czytelników. Książka otrzymała wyróżnienie główne w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku…

 

 

 

 

Pan Astronom mieszkający przy ulicy Astronomów fascynował się wszechświatem. Całe dnie spędzał na obserwowaniu gwiazd i planet. Swoim dzieciom, które przyszły na świat nadał imiona Teleskopek i Teleskopka.

 

 

 

 

Zbiór opowiadań autorstwa Marii Kownackiej traktujący o przygodach bociana Kajtka, który ze względu na złamane skrzydło nie mógł odlecieć do ciepłych krajów i został przygarnięty przez państwo Orczyków, na których domu znajdowało się jego rodzinne bocianie gniazdo.

 

 

 

 

Świat Muminków to dolina, w której różne tajemnicze postacie – Paszczaki, Ryjek, Włóczykij, Mała Mi – wiodą życie dziwnie podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Najważniejszym miejscem jest dom Mamusi i Tatusia Muminka: tu każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń.

 

 

 

 

 

Wanda Markowska i Anna Milska ” Baśnie z dalekich wysp i lądów”. Polecamy baśń z wyspy Mauritius pt. „O czterech dzwonach”.

 

 

Źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia, CC BY-SA 3.0    

 

 

10 Responses to Nasza pasja

 1. Danawera powiedział:

  Czytanie to piękna pasja. Moi uczniowie uwielbiają Mikołajka, ale Koszmarny Karolek też jest świetny :) Najbardziej się cieszę, że lubią czytać, tak jak Wy.

 2. blogerzy.ino powiedział:

  Ja nie lubię czytać, ale wiem, że od czasu do czasu trzeba coś przeczytać, choćby lekturę.

 3. Riseabove powiedział:

  Widzę ,że większość książek , które polecacie były moimi ulubionymi , gdy byłam w waszym wieku :) Chociaż nadal uwielbiam Koszmarnego Karolka :P

 4. sylwiamisiarz powiedział:

  No no, szczerze powiem, że gdy weszłam na waszego bloga, to pomyślałam, że prowadzą go artystki, które rysują przeróżne rzeczy, gdyż obrazek w nagłówku o tym świadczy. Potem wchodzę w pasje, a tu książki. Fajnie :) Czytanie jest bardzo korzystne. Rozwija wyobraźnię na przykład. Ja przyznam, że czytanie nie należy do moich ulubionych zajęć, ale czasem dobra książka jest czymś, do czego ciągnie dopóki się nie skończy czytać.
  Zapraszam do mnie:
  http://blogiceo.nq.pl/sylwiamarlena/

 5. klasa2bwejherowo powiedział:

  Oooo dużo u was cielawych i znanych mi książek. Widzę, że to wasza prawdizwa pasja.

 6. Dziewczyny sp6 powiedział:

  Gratuluję odznaki! Z tych książek, które tu są uwielbiam ,,O psie, który jeździł koleją”.
  Oliwia

 7. Klaudia powiedział:

  Fajne macie pasje. Zajrzyjcie do mnie ;-D

 8. Dziewczyny sp6 powiedział:

  Z książek, które tutaj wymieniliście zdecydowanie moją ulubioną jest „O psie, który jeździł koleją”, ale jak byłam mała najbardziej lubiłam „Dzieci z Bullerbyn”. ;)
  Agata

 9. me_gusta powiedział:

  Najbardziej lubię „Koszmarnego Karolka” i, oczywiście, „Mikołajka” :) :)

Dodaj komentarz