Wywiad z panem Henrykiem Krasińskim

Wywiad z panem Henrykiem Krasińskim

przeprowadzony przez Wiktorię Krasińską

- Gdzie miały miejsce wydarzenia, w których brałeś udział? (zakład pracy, miasto)

- To było w Grajewie, Lubelskie Fabryki Wag nr 4.

- Kim wówczas byłeś? (np. zawód)

- Pracowałem jako brygadzista – lakiernik.

- W jaki sposób rozpocząłeś działalność opozycyjną?

- Działalność rozpocząłem od zebrania, które odbyło się w domu parafialnym ogólnozakładowego związków zawodowych i tam żeśmy podjęli decyzję o utworzeniu związku w naszym zakładzie. Wraz z kolegą na nocnej zmianie zaczęliśmy zakładać Solidarność.

- Opis wydarzeń, w których uczestniczyłeś (ciekawe wydarzenia albo niebezpieczne).

- No, takich niebezpiecznych, to nie było.  Ciekawsze, to były różne formy walki, wychowawcze, np.zorganizowane strajki. Wspomagaliśmy inne zakłady na terenie Grajewa.

- Czy spotkały Cię jakieś kary za działalność opozycyjną?

-No, takich kar to nie było, tylko były na przykład – byliśmy po prostu śledzeni przez milicję.

Nasz bohater

Naszym bohaterem, którego przedstawiamy w projekcie jest dziadek Wiktorii – Henryk Krasiński. Urodził się on w 1941 roku w Kacprowie. Pracował w Zakładzie Wagi w Grajewie. Był uczestnikiem i obserwatorem strajku w swoim zakładzie pracy w latach 1980-1981 oraz 1989.

Dziadek Wiktorii – Henryk Krasiński

Witajcie!

Jesteśmy grupą reprezentującą klasę 4b Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku, w programie Ceo – „Opowiem Ci o Wolnej Polsce”. Pozwólcie, że się przedstawimy osobiście:

To my: Wiktoria, Agata, Oliwia i Alicja

Hej! Mam na imię Oliwia i chodzę do czwartej klasy szkoły podstawowej. Mam 10 lat. Bardzo lubię się uczyć. Moje ulubione przedmioty szkolne to plastyka, informatyka i matematyka. W wolnym czasie lubię jeździć na rowerze i pływać. Nie mogę obyć się bez codziennej porcji muzy.

A oto pozostałe dziewczyny…

Hej. Nazywam się Wiktoria i również biorę udział w projekcie. Mam 10 lat i chodzę do klasy IV b. Moje ulubione przedmioty to wychowanie fizyczne i przyroda, ponieważ kocham zwierzęta i naturę. To tyle o mnie, cześć!

Hejka! Nazywam się Ala. Mam 10 lat. Chodzę do klasy razem z moimi koleżankami. Moim ulubionym przedmiotem jest historia. Bardzo lubię sport. Moja ulubiona dyscyplina to gimnastyka artystyczna. Została jeszcze moja siostra – Agata!

Nazywam się Agata. Moim ulubionym kolorem jest niebieski. Lubię zwierzęta, a najbardziej psy i koty. Moim ulubionym jedzeniem jest hot dog i Cola. Bardzo lubię rysować. Interesuje mnie przyroda. Moim ulubionym słowem jest „nie”. Mam dużo przyjaciół i lubię szkołę.

Hej!

Witamy na naszym blogu