Wiosna, wiosna… Wiosna ach.. to ty!

22 marca 2013 r. uroczyście żegnaliśmy zimę i witaliśmy WIOSNĘ!!
W konkursie szkolnym wybraliśmy najpiękniejszą marzannę, którą potem spaliliśmy.
Wykonaliśmy również kolorowe i śliczne pisanki, które po poświęceniu w Wielką Sobotę smakowały świetnie :)

Jednak nadal mamy problem… Jak pozbyć się zimy? Pozdrawiamy czytelników naszego bloga :D

ŚWIĄTECZNE PREZENTY

Grudzień to miesiąc niespodzianek :) W nocy z 5 na 6 grudnia przychodzi św. Mikołaj, natomiast w 24 dzień grudnia prezenty znajdujemy pod choinką. Mikołajki obchodzone są na cześć biskupa Miry- św. Mikołaja.

1.Kto przynosił prezenty, kiedy była pani dzieckiem i gdzie zostawiał prezenty ?

Podobno przynosił je św. Mikołaj. Nigdy go jednak nie widziałam, lecz zawsze w to wierzyłam. Z wiekiem dowiedzialam się, że tak naprawdę byli to rodzice.

2. W którym momencie Świąt były one rozdawane? 

Rozdawane były w nocy z 5 na 6 grudnia. Pod choinkę dostawałam bardzo żadko.

3.Jakie prezenty były najpopularniejsze?

 Najpopularniejsze były słodycze, np. cukierki, czy ciastka domowej roboty, zeszyty, pióra. Ogółem mówiąc rzeczy, które były nam potrzebne.

4.Co spotykało niegrzeczne dzieci?

Niegrzeczne dzieci dostawały rózgi, lub mniejszą ilość prezentów.

5.Jaki prezent najlepiej pani wspomina i dlaczego?

Najmilej wspominam nowe buty, ponieważ były one rarytasem w tamtych czasach, ludzie chodzili w chodakach lub boso.

6. W pani czasach obchodzono Mikołajki ?

Moje pierwsze Mikołajki obchodziłam w 7 klasie (obecnie 1 gimnazjum). Kupowano wtedy prezenty na jakie było nas stać.

 

wywiad przeprowadzony z panią A. Bombą oraz panią K. Zagórską

Podsumowanie naszej pracy

Naszej grupie najbardziej w projekcie „Etnolog-zaloguj się na ludowo” podobało się spotkanie z panią etnograf Justyna Orlikowska z Warszawy. Dowiedzieliśmy dużo ciekawych informacji na temat zbierania wiadomości o kulturze ludowej. Na naszych zajęciach dowiedzieliśmy się również jak poprawnie przeprowadzić wywiad, stworzyć prezentacje lub film. Jak opisywać stare przedmioty. Podobało nam się zaangażowanie naszych opiekunów, którzy z całych sił starają się nam pomóc w tworzeniu bloga. Miłym zaskoczeniem było przeprowadzenie z mieszkańcami Tyczyna wywiadu o tym, jak dawniej wyglądały dożynki. Dzięki „Etnologowi” wgłębiliśmy się w historie Tyczyna – dowiedzieliśmy się jak dawniej przebiegały dożynki, znamy dawne obyczaje weselne, poznaliśmy także zastosowania medycyny ludowej. Ważną dla nas rzeczą było również poznanie nowej metody pracy – metoda gwiazdy. Największą trudność w prowadzeniu bloga sprawiło nam stworzenie prezentacji multimedialnej. Było to dla nas coś nowego, ponieważ nigdy wcześniej nawet o tym nie słyszeliśmy. Po pewnym czasie, dzięki pomocy pani D. Kozińskiej udało nam się uzyskać zamierzony efekt. Dzięki temu zadaniu w przyszłości będzie nam łatwiej tworzyć podobne prezentacje. Gdybyśmy mieli pisać bloga ponownie na pewno dodawalibyśmy więcej zdjęć ze spotkań, by wszyscy mogli zobaczyć jak bardzo angażujemy się w projekt. Bardzo chcielibyśmy aby w przyszłym semestrze były równie ciekawe zadania jak w obecnym. Również chcielibyśmy żeby więcej uczniów naszej szkoły dołączyło do projektu. W następnym semestrze planujemy zorganizować wystawę. Mamy zamiar zaprosić na nią wielu gości, w tym pana Burmistrza miasta Tyczyna, Dyrekcję gimnazjum w Tyczynie. Aktualnie gromadzimy eksponaty, po czym opisujemy każdy z dostarczonych zabytków. Mamy nadzieję, że wystawa zakończy się pełnym sukcesem.

Pozdrawiamy Blogg’ersi : )

 

ETNOPIECE – Wszyndzie furgo piyrze…

ETNOPIECE opublikowali bardzo ciekawy wpis o szkubaniu pierza. Zachwyciła nas konsekwencja w pisaniu gwarą. Dokładność w opisywaniu tej czynności pozwoliła nam dobrze wyobrazić sobie jej wykonywanie. Dowiedzieliśmy się, że kobiety lubiły to robić, było to doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Bardzo wyraźnie została ukazana pomoc sąsiedzka, za którą nie brano żadnej zapłaty. Czasami chcielibyśmy przenieść się do tamtych czasów, gdzie pieniądze nie były najważniejsze.
Bardzo serdecznie polecamy ten wpis, jak i cały blog, ponieważ jest on na prawdę warty obejrzenia.
Oto link do wpisu : Etnopiece-Wszyndzie furgo piyrze

Spotkanie VIII

Na spotkanie zaprosiliśmy panią dyrektor mgr Bożenę Żurawską. Zaprezentowaliśmy prowadzonego przez nas bloga. Podsumowaliśmy naszą pracę w projekcie edukacyjnym „Etnolog- zaloguj się na ludowo”. Zapoznaliśmy się z zadaniami modułu V.

Z niecierpliwością czekamy na ŚWIĘTA !