Medycyna ludowa

Medycyna ludowa (naturalna) charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie stosuje się w niej żadnych środków chemicznych, a leczenie oparte jest całkowicie na naturalnych technikach leczenia. Jej właściwości odkrywano przypadkowo. Dawniej leczono same objawy, a nie przyczyny. Często nie wiedziano dlaczego jakaś roślina działa leczniczo, ale i tak ją stosowano. „Domowa medycyna” była często przekazywana z pokolenia na pokolenie

 Czosnek:

Dokładnie nie wiadomo jak odkryto lecznicze właściwości czosnku. Ludzie odkryli to jednak bardzo dawno temu. Na co innego stosowano sok z czosnku, na co innego jego zapach, a na jeszcze coś innego miąższ. Ważnym jego składnikiem jest olejek, w którego skład wchodzą związki siarkowe, w wśród nich alliina bezwonna (po roztarciu, powstaje alliicyna, która ma odstraszający zapach). Alliicyna ma działanie bakteriobójcze, przewyższające działanie antybiotyków. I mimo, że już od około 3,5 tysiąca lat stosuje się czosnek w lecznictwie, to jeszcze nie odkryto takich szczepów bakterii, które uodporniłyby się na niego. Krótko mówiąc: „Czosnek jest dobry na wszystko”. Działa leczniczo na: katar, anemie, miażdżyce, gorączkę i wiele, wiele innych chorób.

fs

Gorczyca:

Synapina to substancja, dzięki której gorczyca ma gorzki smak i lecznicze właściwości. Gorycz w każdej z odmian jest inna – od silnie palącego smaku po łagodnie gorzki. Najostrzejsza jest gorczyca sarepska, a najłagodniejsza biała. Lecznicze działanie gorczycy najczęściej wykorzystywane jest w mieszankach ziołowych. Gorczyca zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, poprawia trawienie i pobudza apetyt. Oprócz właściwości leczniczych, gorczyca służy także jako przyprawa w kuchni.

fg

Podbiał:

Podbiał jest bogaty w śluzy o działaniu powlekającym, rozmiękczającym, łagodzącym kaszel i przeciwzapalnym. Działa antybakteryjnie, rozkurczająco, wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Pobudza oddychanie. Świeże ziele stosowano także do okładów na trudno gojące się rany, krosty, krwiaki i opuchlizny po kontuzjach. Generalnie jednak, podbiał należy do ziół zalecanych w leczeniu infekcji i stanów zapalnych układu oddechowego, anginy, gruźlicy itd. Podbiał jest także dobrym kosmetykiem na tłustą skórę.

hu

To zaskakujące, że ludzie tak dawno temu odkryli te wspaniałe, lecznicze właściwości roślin. Dzisiejsza medycyna wiele zawdzięcza tamtym odkryciom. Zanim sięgniemy po antybiotyki i różnego rodzaju tabletki powinniśmy spróbować któregoś z domowych sposobów leczenia. Może okazać się to nie tylko tańszy, ale też i skuteczniejszy sposób leczenia.

Źródła:
 http://www.medycynaludowa.pl/

http://hipokrates2012.wordpress.com/tag/medycyna-ludowa-czosnek/


http://mrooczlandia.com/ziola/?zielarstwo=czosnek_pospolity


http://www.bogutynmlyn.pl/html/367.html


http://www.we-dwoje.pl/gorczyca;-;ziarenko;mocy,artykul,14730.html


http://portalwiedzy.onet.pl/16500,,,,gorczyca_biala,haslo.html


http://rozanski.li/?p=180


http://www.nutrivitality.pl/zioa-i-ich-zastosowanie/podbia.html

5 thoughts on “Medycyna ludowa

 1. Kochani,

  Widzę, że podeszliście do sprawy bardzo racjonalnie i wybraliście spośród wielu receptur te, których użycie zostało potwierdzone naukowo. To ciekawy trop, który czyni wasz wpis spójnym :) Duży plus za podanie adresów stron, z których korzystaliście. Oczywiście nieco żałuję, że nie rozmowie zawdzięczacie te informacje, ale myślę, że nic straconego! Co myślicie o tym aby zapytać swoich bliskich czy znają właściwości tych roślin? Może dzięki wam i oni dowiedzą się czegoś ciekawego tak jak i ja :)

  Pozdrawiam was ciepło,
  DM
  dorotamarszalek ostatnio opublikował..5 odznak dla blogerów!My Profile

 2. Pingback: » Blog Archive » Podsumowanie modułu IV

 3. Pingback: SpinRewriter

 4. Pingback: ffxiv gil

Dodaj komentarz