Spotkanie z Prezesem Koła Pszczelarzy w Legionowie

W dniu 22 maja odwiedził nas Pan Marek Dudek, Prezes Koła Pszczelarzy w Legionowie.   W spotkaniu braliśmy udział my- uczestnicy projektu oraz klasa 5d z Panią Zuzanną Podgórną w ramach lekcji przyrody. Słuchaliśmy o wiosennych pracach w pasiece. Zaciekawiła nas zorganizowana społeczność, jaką tworzą pszczoły. Jest wśród nich wyraźny podział ról i zadań. Wąchaliśmy i smakowaliśmy plastrów miodu i wosku. Podziwialiśmy wygląd woskowych świec. Główną atrakcją spotkania była możliwość oglądania pszczół pracujących w szklanym ulu. 

Zapoznaj się z tym materiałem.

Wszystkich uczestników zajęć otwartych w naszej szkole proszę o zapoznanie się z treścią poniższego materiału i wykonanie ćwiczenia, które znajduje się w jego końcowej części. W razie pytań proszę o kontakt.
Kliknij poniższy napis.

Jak pisać opowiadanie?

Zagadki.

1. Zagadka ortograficzna.

Jak piszemy wyraz?

2. Zagadki o znaczeniach pojęć.

Bartnik. Kto to taki?

Co oznacza pojęcie etnolog?

Co sądzisz o tych opowiadaniach? Czy masz ochotę wysłuchać ich do końca? Dlaczego?

To fragmenty tekstów z książki pt. „Piegowate opowiadania” Renaty Piątkowskiej.

Czyta Artur Barciś. Ta książka jest do wypożyczenia w bibliotece szkolnej.

 

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Spotkanie z Panem Leśniczym

Wzięliśmy dzisiaj udział w spotkaniu z Panem Leśniczym z Nieporętu na temat ochrony przyrody w powiecie legionowskim. Oglądaliśmy prezentację multimedialną na temat różnych form ochrony przyrody. Zrozumieliśmy takie pojęcia jak rezerwat przyrody, park krajobrazowy czy pomnik przyrody. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób chronione są prastare drzewa na naszym terenie.  Ten temat był dla nas szczególnie interesujący. Dzięki codziennej pracy nadleśnictwa możemy obecnie podziwiać prastare dęby, modrzewie i lipy.

Przysmaki z miodem na naszym stole

Oto wybrane przez nas cytaty o miodzie:

Chwaliła się raz rzepa przed całym ogrodem,
Że jest bardzo smaczna z miodem.
Na to miód się odezwie i tak jej przygani:
„A ja jestem smaczny i bez pani!”

Jan Brzechwa „Rzepa i miód”

I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
A com widział i słyszał w księgi umieściłem.

Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

 

Jesteśmy kulinarnie tak utalentowani, że w kuchni potrafimy przypalić nawet wodę na herbatę. Z entuzjazmem przygotowywaliśmy jednak proste i smaczne przysmaki z miodem. Szczególnie polecamy ciasteczka z miodem bez pieczenia i herbatkę z miętą i miodem. Wszystkie zebrane przez nas przepisy możecie zobaczyć, klikając w link zamieszczony poniżej. Mhhhhy…..Mniam!

„Nasze przepisy na przysmaki z miodem”

 

 

Prastara puszcza w Jabłonnie oczami naszej wyobraźni.

  • Piszemy legendy prastarego dębu i powiastki „o tem, skąd wzieła sie pscoła”.  Oto przykładowe legendy i powiastki – kliknij napisy poniżej.

„Legendy prastarego dębu”

„Powiastki o pszczole”

  • Opracowujemy plakat interaktywny- glogster. Możesz go zobaczyć! Kliknij napis poniżej. 

 

  • Malujemy liście prastarych drzew i ziół miododajnych na desce. 
Zobaczcie album z fotografiami naszych prac. Kliknij napis poniżej.


Prezentacja projektu „Tropem pszczoły miodnej do prastarej puszczy w Jabłonnie” pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo na imprezie Etno-Show w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

W dniu 29 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się impreza, w ramach której prezentowane były efekty działań edukacyjnych programu EtnoLog- zaloguj się na ludowo! Przybyli reprezentanci szkół z całej Polski, z Radomna, Gdańska, Karniewa, Legionowa, Chrobrza, Łukowa, Narola, Tuszowa, Białegostoku, Kałuszyna i Pisza.

Nasza szkoła prezentowała efekty pracy nad projektem „Tropem pszczoły miodnej do prastarej puszczy w Jabłonnie”. Na szkolnym stoisku gościł:

-wosk – bogata kolekcja świec z pszczelego wosku;

-drewno – ręcznie malowane zioła miododajne i liście drzew na desce, a także jabłonowskie prawa bartne spisane na ozdobnej, drewnianej okiennicy;

-miód na staropolskim chlebie do degustacji;

Mieliśmy okazję konsultować zebrane przez nas informacje na temat bartnictwa z ekspertami, Panią Niną Gałuszką z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Panem Marcinem Mierzejewskim z Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, którzy wypytywali nas o różne szczegóły związane z dziejami Jabłonny – osady bartnej i zachęcali do dalszej pracy. Usłyszeliśmy wiele miłych słów, które nas ucieszyły i zmotywowały do działania. Mieliśmy przyjemność osobiście poznać koordynatora programu EtnoLog, Panią Dorotę Marszałek, która jest z nami w stałym kontakcie przez pocztę elektroniczną.

Uczniowie grali w EtnoBingo. Gra polegała na zwiedzaniu stoisk szkolnych i wypytywaniu o informacje na temat regionalnych tradycji, wierzeń i obyczajów ludowych, a także sztuki ludowej. Wszyscy dowiedzieli się od nas czym jest kószka, czyli kopiasty ul ze słomy, który prezentowaliśmy w muzeum.

W części artystycznej przedstawiliśmy Jabłonnę jako prastarą osadę bartną. W XIV wieku jej teren pokrywała puszcza, w której mieszkali bartnicy. Mieli oni własne wierzenia i obyczaje. Z wielką czcią traktowali pszczoły, ponieważ wierzyli, że mają one duszę. Za kradzież miodu karali śmiercią. Według „Spominek Płockich” z 1339 roku płacili oni podatek w wysokości czternastu donic miodu na rzecz biskupstwa płockiego. Na cześć Jabłonny zaśpiewaliśmy piosenkę ludową „Czerwone Jabłuszko”, ponieważ w herbie Jabłonny jest jabłoń.

Zachwyciły nas występy innych szkół. Zamarliśmy z wrażenia, oglądając barwne falbany spódnic i słuchając ludowych przyśpiewek i instrumentów, takich jak skrzypki, akordeon, bębny i trąbki. Na chwilę cofnął się dla nas czas i jakby we śnie powróciły obrazy z przeszłości. Polska kultura mieniła się na scenie bogactwem strojów, obyczajów i wierzeń. Wśród zebranych panowała wyjątkowa, niepowtarzalna atmosfera. W takim miejscu łatwiej jest zrozumieć, co to jest tradycja, dziedzictwo narodowe i patriotyzm. 

Dostaliśmy dyplom za udział w EtnoShow oraz wiele nagród książkowych i nie tylko. Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali tą cudowną imprezę i tym, którzy prezentowali z nami efekty działań edukacyjnych w ramach programu EtnoLog.