Grudniowe bajanie czyli kolejna propozycja w ramach Tygodnia czytania

Grudniowe bajanie w klasie III h

W dniach od 8 do 12  grudnia 2014r.w bibliotece szkolnej, w ramach akcji ogłoszonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i platformę Szkoła z Klasą 2.0  pt. Tydzień Czytania na naszej godzinie wychowawczej odbyło się spotkanie pt. Grudniowe bajanie, na którym mieliśmy okazję zapoznać się z ciekawymi tekstami opowiadającymi o świętych i aniołach.
Dobraliśmy się w 3-4 osobowe grupy i usiedliśmy przy wcześniej przygotowanych stolikach, na których już leżały duże kartki papieru, farbki, pędzelki, kredki i woda. Zadanie było łatwe. Pani bibliotekarka Renata Kunisz przeczytała nam przepiękną legendę   pt. Święty Roch i raj dla zwierząt, a naszym zadaniem było wykazać się talentem artystycznym i namalować ilustracje do książki. Legenda była krótka, a pomysłów wiele. Ale udało nam się!

autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda

Każda z grup namalowała swoją  ilustrację. Legenda opowiadała o Św. Rochu i jego psie Roszku, którzy całe swoje życie czynili dobro, a gdy umarli poszli do bram niebios. Niestety Św. Piotr nie chciał wpuścić wiernego Roszka do Raju. Oburzony Roch postanowił, że on i Roszek są nierozłączni i jeżeli Roszek nie może pójść do raju,to on też nie pójdzie, więc powrócili na Ziemię i w postaci dusz – pomagali ludziom, którzy potrzebowali ich pomocy. Kiedy Bóg dowiedział się o tym, że Roch czyni cuda na Ziemi, postanowił, że on musi pójść do Raju. Niestety Roch nie chciał  tam iść  bez Roszka. Bóg  zgodził się aby  razem poszli do nieba. Gdy dowiedzieli się o tym wszyscy święci, chcieli aby ich zwierzęta, które zostawili na Ziemi , przyszły do nieba. Bóg  wyraził zgodę i po pewnym czasie w Niebie pojawiły się zwierzęta z całego świata. I tak dzięki Św. Rochowi i jego wiernemu przyjacielowi, każde zwierzę, które nie chciało  błąkać  się po Ziemi, mogło pójść do Raju. Jest to niezwykła  legenda. Można ją znaleźć w książce pt. Legendy Chrześcijańskie autorstwa Jean’a  Quercy. Znajdziecie tam też wiele innych ciekawych legend o świętych. Bardzo podobała mi się ta lekcja i chętnie wzięłabym udział w następnej.

autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda

                                                                                           Tekst: Aleksandra Godzik

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: biblioteka, czytanie, konkurs, Strony warte odwiedzenia, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15, tablica interaktywna, wydarzenia z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge