Nazwij kategorię, czyli gra idealna na powtórki nie tylko matematyczne :)

W zeszłym roku, za aktywny udział w pracowni matematycznej na platformie Szkoły z Klasą 2.0 ;) otrzymałam fantastyczną nagrodę. Była to książka pt. Sztuka i teoria skutecznego nauczania, której autorem  jest Robert J. Marzano.

W książce tej autor daje nauczycielom wiele pomysłów na lekcje, które służą skutecznemu nauczaniu.  Ja polecę Wam jeden z takich pomysłów.
Są to gry, które skupiają uwagę uczniów na przerabianym materiale tak, by stały się formą powtórki.

Jedną z takich gier jest gra NAZWIJ KATEGORIĘ, która wzorowana jest na zagranicznym teleturnieju Piramida. W latach 80-tych Wojciech Pijanowski prowadził podobny program, który nazywał się Skojarzenia :) Gra pomaga  skupić się uczniom na prezentowanych terminach czy zagadnieniach.

Na czym ona polega ?

W grze mogą wziąć udział drużyny, bądź zgaduje tylko jeden uczeń. Używamy do tego trójkątnej planszy (choć możliwe są inne kształty). Rysunek możecie zobaczyć poniżej, ja wykonałam go jak zwykle w moim ukochanym programie SmartNotebook. Plansza ma zasłonięte nazwy kategorii. Nauczyciel ma taką samą wydrukowaną planszę i widzi nazwy tych kategorii :) Uczeń wybiera, a następnie dajemy wskazówki, czyli wymieniamy pasujące do tej kategorii słowa tak długo, aż uczeń lub inni członkowie drużyny, w sposób prawidłowy odgadną jej nazwę. Za każdą zidentyfikowaną kategorię otrzymuje się punkty. Odsłaniamy wówczas nazwę kategorii i gramy dalej ;) Gra doskonale sprawdzi się jako klasowy konkurs powtórzeniowy lub jako zadanie na dobry początek, czyli taka rozgrzewka.

Trójkąt taki możemy narysować na tradycyjnej  tablicy, w programie Word i wydrukować, możliwości wiele :)

Przykład:

kategoria płyny

podajemy słowa: kawa, herbata, mleko, woda, napój itp.

autor: Monika Kubica grafika: program SmartNotebook
autor: Monika Kubica grafika: program SmartNotebook

A tutaj  zakryte kategorie :)

autor: Monika Kubica grafika: program SmartNotebook
autor: Monika Kubica grafika: program SmartNotebook

 

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: czytanie, egzamin gimnazjalny, gry dydaktyczne, historia, konkurs, matematyka, odkrywanie, rysowanie, SmartNotebook, Strony warte odwiedzenia, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15, tablica interaktywna z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

One Response to Nazwij kategorię, czyli gra idealna na powtórki nie tylko matematyczne :)

  1. martyna.swiatekonet.eu powiedział:

    Ja na języku angielskim równiez staram się wprowadzać słownictwo korzystając z zasady kategoryzowania. Pozdrawiam http://blogiceo.nq.pl/zatikowana4bsp17/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge