Biologia w terenie

W piątek 15. maja, wraz z wspaniałą grupą z koła biologicznego prowadzoną przez Panią Kowalczyk udaliśmy się do parku miejskiego, który wcześniej służył jako cmentarz niemiecki. Wyjście to miało na celu udoskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków drzew i krzewów. Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy, np. Czym jest i jak pachnie sosna Jeffreya? :)

To drzewo iglaste zostało sprowadzone z Ameryki, a jej charakterystyczną cechą jest kora o zapachu wanilii. To właśnie dzięki zapachowi najłatwiej ją odróżnić od bardzo podobnej sosny żółtej. Robiąc zdjęcie kory udało mi się uchwycić gąsienicę pełzającą po niej.
20150515_085332

Jej igły są zebrane w pęczki po 3.
20150515_085207
Z daleka sosna Jeffreya prezentuje się następująco:
20150515_085147

Drzewo jest okazałe o nieco egzotycznym wyglądzie, więc ładnie wygląda w parku.
Obok niego rośnie sosna zwyczajna, która jest w okresie pylenia, co oznacza, że kwiatostany męskie wytwarzają pyłek. Służy on do zapylania, w którym olbrzymią rolę gra wiatr. Jeśli kwiat zostanie zapylony, rozwija się szyszka, w której nasiona dojrzewają tego samego roku, jesienią. Wypadają z niej dopiero następnej wiosny.

20150515_090123
młoda szyszka

 

cecse
kwiatostan żeński

 

20150515_085559
kwiatostan męski

 
Bliżej przyjrzałyśmy się także wielu innym drzewom między innymi:

-Lipom Szerokolistnym

-Topolom Szarym

-Dębom Zwyczajnym

-Kasztanowcom

:)

Na tej lekcji terenowej nauczyłam się rozpoznawać drzewa. Dowiedziałam się o różnicach pomiędzy różnymi gatunkami. Zobaczyłam jak na żywo wyglądają elementy budowy drzewa. Dzięki temu, że jednocześnie wyszukiwałam i czytałam informacje z atalsu drzew utrwaliłam tę wiedzę.

Uważam, że takie lekcje na zewnątrz są świetnym sposobem na utrwalenie lub uzupełnienie wiedzy i mam nadzieję, że będzie ich więcej. :)
A czy wy lubicie brać udział w tej odmiennej formie nauki?

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15. Dodaj do zakładek ten link.

One Response to Biologia w terenie

 1. szkola2zero powiedział:

  Ale świetny pomysł na lekcję! Niestety muszę przyznać, że ja od zawsze mam problemy z rozpoznawaniem poszczególnych gatunków drzew i roślin. Zazdroszczę Wam takiej lekcji, ponieważ może gdyby kiedyś taką miała łatwiej byłoby mi rozróżniać poszczególne rośliny.

  Czy to było pierwsza tego typu lekcja? A może wcześniej też taki miewaliście?

  Pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  szkola2zero ostatnio opublikował…Nie pozwólmy, aby zasypały nas odpady!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge