Co się działo u nas podczas V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia?

25 września 2015 r. nasze gimnazjum po raz pierwszy wzięło udział w akcji edukacyjnej – V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Organizatorem Głównym było Wydawnictwo WKM Rachmistrzze Szczecinka, a pomysłodawcą –  Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa WKM Rachmistrz – wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Na całym świecie były szkoły, które tak jak my – w tym samym dniu zmagały się z tabliczką mnożenia. Cieszymy się, że oprócz nas wzięło udział aż 1437 szkół z całej Polski, uczestniczyły też szkoły z różnych stron świata – Kolumbii, Szwajcarii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Kanady, Rosji, USA i Włoch.

Przygotowania do tego dnia ruszyły pełną parą już 21 września. Razem z Julią, Izabelą i Mateuszem – uczniami klasy 1b – oraz z Kubą i Alanem z klasy 3g postanowiliśmy przygotować materiały zachęcające do czynnego udziału  w tej edukacyjnej imprezie. Aby dobrze przygotować się do tego dnia zaproponowaliśmy wiele ciekawych zadań – łamigłówki matematyczne, sposoby sprytnego liczenia i przykłady, które miały na celu poćwiczyć tabliczkę mnożenia. Wszystkie materiały znajdowały się na holu I piętra. Tabliczkę mnożenia przypominali sobie wszyscy – uczniowie i pracownicy szkoły :)

autor: Anna Brzozowska
autor: Julia Chmiel
autor: Julia Chmiel
autor: Julia Chmiel
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

 

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Do wspólnej zabawy edukacyjnej chcieliśmy zaangażować nie tylko uczniów gimnazjum. Akcja ta pozwoliła nam otworzyć się na środowisko lokalne i idealnie wpasować w tegoroczne hasło Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 „Rok Otwartej Szkoły”.

„Młodsi sprawdzają, czy dorośli tabliczkę mnożenia znają”

Pod takim hasłem rozpoczął się V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To symboliczny jeden dzień, podczas którego sprawdzamy znajomość opanowania tej umiejętności. W piątek od samego rana czekały przygotowane stanowiska, przy których zasiedli uczniowie – egzaminatorzy.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Każdy mógł do nich podejść i zdać egzamin ustny ze znajomości tabliczki mnożenia. Egzaminy ustne w naszej szkole odbywały się na każdej przerwie między lekcjami. Egzaminy te cieszyły się ogromnym powodzeniem, czego dowodem były tłumy uczniów na każdej z przerw. Zdany pozytywnie egzamin kończył się przybiciem piątki lub żółwika :)

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Nasi uczniowie po raz pierwszy mieli do czynienia z niecodzienną sytuacją, podczas której przepytywał ich z tabliczki mnożenia kolega/koleżanka z jego szkoły/klasy, a nie nauczyciel.  Egzaminy przeprowadzane były nie tylko w gimnazjum, ale także poza szkołą. Po lekcjach udaliśmy się do Urzędu Miasta, Nadleśnictwa, Biblioteki Miejskiej i Warsztatu Terapii Zajęciowej, gdzie nas oczekiwano.

autor: Anna Brzozowska
autor: Anna Brzozowska
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Przechadzaliśmy się również po mieście, gdzie pytaliśmy tabliczki mnożenia spotkanych przechodniów – dzieci i dorosłych. Odważnych nie brakowało – zwłaszcza, że tego dnia dopisała nam piękna pogoda. Do wspólnej zabawy przyłączyły się 103 osoby, w tym 74 dzieci/młodzieży oraz 29 dorosłych.  Przyjmowano nas za każdym razem bardzo miło i wspólnie cieszyliśmy się z otrzymywanych tytułów eksperta tabliczki mnożenia. Tych, którym się nie powiodło – pocieszaliśmy, że to tylko zabawa, a błędy wynikały na pewno ze stresu przed niecodziennym egzaminatorem – uczniem :)

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Dzień z tabliczką mnożenia został bardzo miło przyjęty przez uczniów naszej szkoły oraz przez instytucje do których się udaliśmy. Warto co roku w tej akcji brać udział i wszystkich angażować do takiej formy nauki oraz zachęcać uczniów zdolnych do pomocy w jej przeprowadzeniu. Dziękuję tym, którzy przyczynili się do prawidłowego przebiegu V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 

autor: Anna Brzozowska
autor: Anna Brzozowska

Do zobaczenia za rok! :)

Więcej zdjęć na naszej szkolnej stronie: Gimnazjum Publiczne im. Arkadego Fiedlera w Dębnie

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: gry dydaktyczne, matematyka, Strony warte odwiedzenia, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15, tablica interaktywna, wydarzenia z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

One Response to Co się działo u nas podczas V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia?

  1. aja powiedział:

    Super my też mieliśmy w szkole taki dzień. Rok temu nawet egzaminowałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge