Wreszcie film !

Zapraszam do obejrzenia wspomnień z naszej projektowo – wycieczkowej wyprawy!! Proszę kliknąć na fotkę :-)

 

Posted in Bez kategorii | 7 Comments

Co nas cieszy?

Oczywiście – pomaganie! Cieszy i kręci :-) To hasło tegorocznych projektów, których realizacja dobiega końca. O naszym zakręceniu mogą świadczyć  pomysły, jakich mieliśmy co nie miara. Dotyczyły wspierania dużych, światowych projektów – UNICEF, naszych lokalnych działań – Pola Nadziei oraz codziennego życia w szkole i dzielnicy. O laleczkach i kwestowaniu napisała Pani Krystyna – warto poczytać.

Chciałabym dorzucić kilka słów o tegorocznych działaniach, w jakich uczestniczyli uczniowie.
Podjęliśmy się wirtualnej opieki nad Laurą – psem ze schroniska w Orzechowcach. Na czym to polega? Ofiarujemy swój czas i umiejętności na przygotowanie świątecznych kiermaszów własnoręcznie wykonując ozdoby, pozwala nam to na przekazanie finansowego wsparcia dla konkretnego zwierzaka. Wybraliśmy Laurę – starszego psa mającego niewielkie szanse na znalezienie prawdziwego domu. Schronisko w Orzechowcach umożliwia opiekę  nad zwierzętami w taki właśnie sposób. Młodsi uczniowie przygotowali także galerię portretów zwierzątek, którą można będzie podziwiać podczas Festynu Rodzinnego już 15 czerwca. Chętni mogą wziąć udział w aukcji, z której dochód przekazany będzie do schroniska. Kółko ekologiczne zorganizowało także zbiórkę karmy dla schroniska dla zwierząt w naszym mieście.

Pomagamy też przyrodzie uczestnicząc w wielu akcjach i zbiórkach. Na czym to polega? Przez cały rok szkolny zbieramy zużyte baterie i plastikowe nakrętki,  zorganizowana była akcja zbierania elektrośmieci i telefonów komórkowych -
z przeznaczeniem do bezpiecznej utylizacji. Segregujemy śmieci – na szkolnym korytarzu ustawione są pojemniki przeznaczone na różne rodzaje odpadów. Sprzątaliśmy na wiosnę brzegi rzeki Wisłok w naszej dzielnicy i porządkowaliśmy szlak turystyczny w Beskidzie Niskim na trasie Huta Polańska – Baranie – w ramach projektu kl. IV. Celem tych działań jest uwrażliwienie na piękno natury, promowanie mody na eko – turystykę i uświadamianie potrzeby dbałości o środowisko, w jakim żyjemy. A że pomagając można się też  bawić i uśmiechać – wiedzą wszyscy :-)

A nasze szkolne podwórko? Pomagać zaczynamy od tego, co bliskie: od siebie nawzajem :-) Na czym to polega? Na wsparciu starszych kolegów, jakiego udzielili  tegorocznym czwartoklasistom, którzy realizując projekt „Poznaję i pomagam – mój Beskid Niski” stawiali niejednokrotnie pierwsze TIKowe kroki. Umiejętności zdobywali w szkolnej bibliotece, podczas przerw w „trzynastce”, na kółku blogowym, gdzie zaprzyjaźnieni, starsi koledzy z chęcią podpowiadali, jak zrobić prezentację, plakat, książeczkę.

- Ada pokazała grupie „Baw się razem z nami” jak zrobić książeczkę z wykorzystaniem issuu.com,
- Ola pomogła nagrać ścieżkę dźwiękową z wywiadu  z przewodnikiem do prezentacji grupy „Bezpieczny turysta na górskim szlaku” w programie AudaCity,
- Weronika wykorzystując możliwości Glogstera pomogła grupie „Pomagam przyrodzie” wykonać plakat dotyczący Magurskiego Parku Narodowego,
- Marcin odkrył tajniki Movie Makera  montując filmik – instrukcję dla początkujących, górskich turystów ,
- Gosia pokazała możliwości PiZapa do projektowania kolaży ze zdjęć,
- Kasia objaśniała, jak legalnie pobierać zdjęcia z Flickra.
Doskonale sprawdził się 12. punkt szkolnego Kodeksu 2.0 – ten, który wszyscy polubiliśmy – dotyczący odkrywania przed mniej wtajemniczonymi tajemnic TIK. Mam nadzieję, że w przyszłym roku doświadczeni tegoroczni czwartoklasiści pomogą młodszym kolegom :-)

Czytanie ważnych dokumentów, przepisów, kodeksów bywa trudne – co przyznali młodsi uczniowie podczas tegorocznej debaty. Stąd pomysł na kolejne pomocne działanie – Komiksowany Kodeks – projekt realizowany przez Olę i Weronikę z kl. V. Na czym to polega? Na przystępnym opracowaniu kolejnych punktów Kodeksu 2.0 tak, aby w formie komiksu z zabawnymi historyjkami ze szkolnego życia pomóc uczniom klas I – III w zrozumieniu i zapamiętaniu zasad korzystania z TIK w naszej szkole. Strona ToonDoo.com bardzo się przydała, a nagrodą dla piątoklasistek były uśmiechnięte buźki młodszych dzieci. Kliknij na obrazek :-)

Czy można pomóc szkolnej bibliotece? Można! Na czym to polega? Na kolejnej świątecznej akcji związanej ze Światowym Dniem Książki. Przyjacielem szkolnej biblioteki mógł stać się każdy, kto podarował dowolną lekturę (książkę
w dobrym stanie, przeznaczoną dla młodego czytelnika ) jako dar wzbogacający szkolny księgozbiór, zamieszczając odpowiednią dedykację na pierwszej stronie. Okazało się, że biblioteka ma wielu przyjaciół :-)

Posted in Bez kategorii | 13 Comments

Czytanie zaczyna się…

… od dziecka! To hasło tegorocznego święta książki w naszym mieście. Impreza organizowana przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jak najbardziej powinna być reklamowana na polonistycznym blogu :-)

Zatem: odbędzie się na Rynku 6 czerwca – początek godz. 12.00

 • Znani krośnianie będą czytali „Lokomotywę”
  • Odbędzie się konkurs na najciekawsze przebranie za postać z wierszy Tuwima - naszą szkołę będą reprezentowali czwartoklasiści: Paulinka, Ala i Filip
   • Przedstawienie pt. „Kopciuszek” zaprezentuje Studio ART – RE z KrakowaDodatkowe atrakcje
   • Book SWAP – wymiana książek:
    ile książek przyniesiesz, tyle będziesz mógł zabrać ze sobą :-)
   • Kiermasz książek używanych
   • Kiermasz książek dla dzieci – Księgarnia NOVA
   • Bookcrossing, czyli : uwolnij książkę – od godz 16.00
   • Artystyczne zabawy z książką w tle
   • Koncert zespołu Expressly indistinctU nas chętnie czytają :-) I dali się przyłapać na tym procederze :-)
    Pełna galeria „przyłapanych” już we środę na naszych blogach. Za nami czas wycieczkowy i Dzień Dziecka, zapraszam Was na rozśpiewane wspomnienia :-)  
   • Wszystkim Dzieciom: małym i dużym życzę uśmiechu, spełnionych marzeń i ciepłych słów, które rozświetlać mogą codzienność. Wszystkim Wam życzę też prawdziwych przyjaciół.
    No to zaśpiewajmy!!YouTube Preview ImageYouTube Preview Image
Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

W krainie mitów

ZNAWCY MITYCZNEGO ŚWIATA – Lubię ten konkurs! Lubię, bo zachwyca mnie Wasza wiedza :-) Można tyle rzeczy robić zamiast… czytać mity. Rower, piłka, spacer, blog, basen, podwórko – a Ci : czytają! Zapamiętują! Poszukują! Błyskawicznie udzielają odpowiedzi! Czasem jest trudniej, bo mitologia to skarbnica ciekawostek…

Pomysł na konkurs zrodził się dawno, to już kolejna edycja, która pokazuje, że czytanie jest w modzie, że można zachwycić się TIKiem, ale można też sięgnąć
w odległe, starożytne czasy, gdy nikt nawet nie myślał o  komputerach, tabletach, iPadach… działała wyobraźnia tworząc fantastyczne światy :-)

Gościliśmy sześć krośnieńskich szkół: SP 4, SP5, SP6, SP7, SP8, SP14, naszą ekipę stanowiły: Weronika i Ola. Dwuosobowe reprezentacje odpowiadały na pytania
w trzyetapowej rozgrywce wzorowanej na teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Liczy się wiedza, oczytanie, umiejętność kojarzenia, współpraca, opanowanie emocji. Oczywiste jest, że i Fortuna ma tu coś do powiedzenia! A że kołem się toczy – są zwycięzcy i pokonani, którzy jednak z podniesionym czołem schodzą z pola bitwy, bo bogactwo wiedzy to ich oręż. Wiem, że trudno jest opuszczać grę, kiedy jeszcze tyle ma się do powiedzenia, tyle wiadomości do wykorzystania… igrzyska mają swoje prawa :-) Laur zwycięstwa przypadł w tym roku reprezentacji ze Szkoły Podstawowej nr 5 – gratuluję zwycięstwa. Zatem dwa nasze Trójkątki – szkolne skrzaty – znalazły nowe domki :-)

A przede wszystkim DZIĘKUJĘ wszystkim uczestnikom – podziwiam Waszą wiedzę! Pani Uli – naszej bibliotekarce oraz pani Joli – nauczycielce historii należą się podziękowania  za wsparcie, pomysły i pomoc w organizacji turnieju. Wdzięczna jestem Pani Małgosi – z zaprzyjaźnionej z nami Biblioteki Publicznej, która zgodziła się zasiąść w jury. Patronowali naszemu konkursowi: Pani Dyrektor Anna Gaudzińska – Głowa,  Rada Rodziców naszej szkoły oraz Urząd Miasta Krosna. Nad sprawnym przebiegiem eliminacji czuwali też moi Czwartoklasiści – spisaliście się na medal :-) . Smakołyki zawdzięczaliśmy cukierni „Jagusia” :-)

I jak tu nie być uśmiechniętą polonistką?

Posted in Bez kategorii | 4 Comments

Skypowo part 2

Jak było na lekcji? Mogą opowiedzieć uczestnicy, widzowie, a zobaczyć w wielkim skrócie już wszyscy.

Zapraszam na sprint przez Skype lesson :-)

Sprint już był… to zajawka, bo niebawem zapraszam na dłuższy dystans, czyli film pełnometrażowy :-) oczywiście z naszej lekcji. Jeszcze tylko dopracuję kilka dodatkowych elementów.

Posted in Bez kategorii | 5 Comments

Skypowo

Nauczyciel w Warszawie, uczniowie w Krośnie… a lekcja trwa! Czy to możliwe? Sprawdziliśmy, że tak!

Laureaci konkursu „Nakręceni na języki” – Ada i Marcin oraz ich koledzy
i koleżanki z kl. V i VI, uczestniczyli w lekcji j. angielskiego z Jonem Greenem
z British Council .
YouTube Preview Image
To nagroda konkursowa i ciekawa przygoda dla wszystkich, nauczycieli też :-) . Jak powiedział Jon, dzisiejsza lekcja i dla niego była nowością, rozmawiał z sześcioma osobami naraz.
Sprawdzanie i ustawianie sprzętu trwało od poniedziałku, udało się okiełznać wszelkie kabelki, wtyczki, mikrofony, przedłużacze,  przyciski… Próby Skypowe
z klasy do klasy też były! I mój ;-) angielski… bez www.diki.pl  pod ręką… Za to przy wsparciu anglistek: Pani Sylwii i Pani Eli :-)   Oczywiście przygody techniczne sprawnie opanowała Pani Krysia :-) Bardzo dziękuję! Przy takim wsparciu to i z Księżyca można lekcję poprowadzić ;-)

Jak było? Warto było!


Lekcja przebiegała bardzo sprawnie, uczniowie świetnie radzili sobie
z rozpoznawaniem „atrybutów” sportowców, nazewnictwem z tej branży, mówili
o swoich sportowych fascynacjach, trofeach…. Nauczyciel – wesoły, sprawnie TIKający – wykorzystując iPada zaproponował nagranie pustynnej historyjki
( miejsce akcji wybrali uczniowie), w której bohaterami byli oni sami – użyczyli głosu wskazanym przez siebie postaciom. Czekamy na nagranie – pamiątkę
i niespodziankę z lekcji. Oto i ono :-)

YouTube Preview Image

Filmowa relacja ze Skype – lekcji będzie… ale – jak to powiedział Marcin -”Nie ma filmiku bez niespodzianki” – tym razem związanej z fonią. Hasłem dnia niech zostanie: Live Movie Maker, czyli bieg z przeszkodami :-)

Posted in Bez kategorii | 8 Comments

Projektówka, czyli…

… wywiadówka z projektem „Mój Beskid Niski – poznaję i pomagam” w roli :-) głównej!

Na spotkanie z rodzicami zaproszeni dzisiaj byli też moi uczniowie. Przygotowujemy się do wycieczki klasowej – a jej plan realizowany jest w formie projektu. Część materiałów Czwartoklasiści już  przygotowali, więc czas na prezentacje w szerszym gronie. Jasne, że będą jeszcze udoskonalać, poprawiać
i uzupełniać Power Pointy, filmiki, ulotki, zawsze jakieś usterki się znajdą :-)

 

Jestem dziś bardzo dumną panią wychowawczynią, bo samodzielność, dyscyplina
i zorganizowanie moich uczniów było na medal. Sprzęt zadziałał jak należy… no może oprócz głośników – nowych, wspaniałych, lecz… nie zauważyłam, że rozłączonych na przedłużaczu :-( Prezentacja filmiku „Turysta na szlaku” odbyła się w wersji niemej ;-) Zapraszam więc teraz przed monitory :-)
YouTube Preview Image

Ślę podziękowania uczniom ze starszych klas :-) , którzy wspierali Czwartoklasistów w ich pracy: Adzie i Marcinowi – sprawdza się w praktyce ostatni punkt Kodeksu 2.0 ( tutaj obejrzycie całą e- bookową wersję ) – ostatni punkt – mój ulubiony – brzmi: „Pomagamy sobie – odkrywamy przed mniej wtajemniczonymi tajemnice TIK.”

 

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Zostań przyjacielem…

…. przyjacielem szkolnej biblioteki.

Już tuż tuż będziemy świętować! Światowy Dzień Książki – 23 kwietnia to czas, kiedy wszystkie książeczki w szkolnej bibliotece szczególnie miło będą się do nas uśmiechać i zachęcać – „Mnie wybierz!”

Mam kilka pomysłów na świętowanie:
1. „Mnie wybierz!” – Spróbujmy tego dnia – 23 kwietnia – wszyscy wypożyczyć jakąś książkę ze szkolnej biblioteki i przeczytać ją w ciągu tygodnia ( każdy wybiera według własnych możliwości czytelniczych ). Później opowiecie, komu się udało.

2. „Przyjaciel szkolnej biblioteki”- Podarujmy bibliotece książkę – w ubiegłym roku akcja udała się znakomicie: biblioteka wzbogaciła się o 82 książeczki!
Możecie znaleźć się w gronie przyjaciół przynosząc dowolną lekturę (książkę
w dobrym stanie, przeznaczoną dla młodego czytelnika ) jako dar dla szkolnej biblioteki. W książce, na pierwszej stronie, zamieście odpowiednią dedykację ( kto,
z jakiej okazji daruje książkę, wpiszcie datę ). Nagrodą będzie – tak jak
w ubiegłym roku-  wspólne zdjęcie darczyńców – Przyjaciół Szkolnej Biblioteki.
Książki można przynosić do wtorku - 30 kwietnia.

3. „Daj się przyłapać na czytaniu” – To jest pomysł podpatrzony na blogu Pani Eli – czytajmy przez najbliższy tydzień gdzie się da i kiedy się da! Będą tacy, którzy postarają się przyłapać Was na czytaniu i zmontować prezentację o przyłapanych.

4. Kolejny pomysł należy do Was! Proponujcie :-)

A rok temu było tak

Posted in Bez kategorii | 6 Comments

Pochwała przeklinania

Zdziwieni? Mam nadzieję, że tak, bo to nic, co zasługiwałoby na pochwałę. Ale… nie mówię tu o przekleństwach, od których więdną uszy, opada szczęka i bierze wstręt. Mam na myśli i pochwalam zastępowanie wulgaryzmów ( tak dziś wszędobylskich )  wymyślonymi – dla potrzeb chwili, kiedy jest potrzebne rozładowanie emocji – „niby przekleństwami”. I nie chodzi mi tu o bliskie brzmieniowo wulgarnym słowom określenia. Mam na myśli wszelkiego typu: osiumpaki, kalabansy, do stu tysięcy niewyspanych wróbelków, wątłe mątwy, onomatopeje, pumpernikle, a niech to brązowa śrubka, a niech to fąfną gżdryce!! Skąd te pomysły? Z przekleństw listy. A lista? Z książki! Zabawnej, śmiesznej i pokazującej alternatywę do śmieci językowych. Książka już na półce „Czasu na czytanie” – zajrzyjcie :-)

A tu i teraz mała próbka:

Zwykle, gdy wiosna się zaczyna
to z klasą idzie się do kina,
na świetny film animowany
o jakichś osłach wygadanych,
o rybach albo setce kotów,
które ratują się z kłopotów.
Przed kinem stoi dzieci sporo,
dorosłych może jest kilkoro,
w tym jeden – że tak się wyrażę -
co mógłby być i koszykarzem.
Gdy w kinie wprost przed tobą siada,
to zaklnij sobie: O HELLADA!

Pięknego języka, cudnie brzmiącego, pełnego słownych zakrętasów mogłam posłuchać  podczas Małego Finału, czyli eliminacji wojewódzkich do Ogólnopolskiego Konkursu „Słowo daję”. Z niemałymi emocjami, ale i krasomówczą radością zahaczając o reklamę, Chucka Norrisa, filmowy klaps, piżamkę oraz Scoobee Doo, wystąpili: Weronika, Marcin, Ola i Janek. To były niezapomniane przeżycia. Z Małego Finału zrobił się WIELKI FINAŁ, bo Ola zajęła II miejsce,a Marcin III ! Dziękuję całej Wielkiej Czwórce za pracowitość, chęć do podejmowania wyzwań, cierpliwość w wysłuchiwaniu moich „porad i wskazówek” oraz wielką odwagę. Jestem z Was naprawdę dumna :-) Urosłam ;-) Laureatką została szóstoklasistka z SP 14 w Krośnie – będzie reprezentować nasz region we Wrocławiu. Gratuluję !

Puentą wpisu uczynię słowa prof. Jerzego Bralczyka ze wstępu do wspomnianej książki: „Mało rzeczy daje tyle uciechy, co dobrze użyty język. (…) Ważne, żeby język był po mojej stronie i żeby słowa mnie słuchały.” Byłam świadkiem dobrze użytego języka i słów, które słuchały – dzięki Wam :-)

Posted in Bez kategorii | 7 Comments

Cieszymy się pomagając

Udało się ! Przeczekaliśmy zimę, a wiosenne słońce rozpędziło ostatnie oznaki szarości. Tu i ówdzie zaczęło się zielenić, więc  to był ostatni dzwonek, by posprzątać brzegi naszej rzeki. Bilans: ok 70 worków pełnych śmieci, 33 osoby uczestniczące w porządkowaniu, wsparcie ratownika – bo rzeka nadal ma duży przybór. Relacja z akcji w TVP Rzeszów ( przesunąć suwakiem na czas: 16.25
i uzbroić się w cierpliwość – długie buforowanie).

Na wysokości zadania stanęli czwartoklasiści: Krzyś, Gabrysia, Dominika, Maja, Kamil, Patryk, Filip, Michał  i Ola z Jessicą z kl. V oraz dwie trzecioklasistki: Kornelia i Zuzia.

Wspierała nas też Pani Madzia – nauczycielka przyrody i opiekunka kółka ekologicznego – oj, będzie o czym rozmawiać na zajęciach. Dziękuję za obecność, zapał i uśmiech. Cieszyliśmy się pomagając przyrodzie :-)

Wśród „znalezisk” oczywiście wszechobecny plastik, opakowania po chipsach, szklane butelki, opony, całe worki ze śmieciami, które ktoś zamiast do kontenera – wyrzucił nad rzekę. Ku zaskoczeniu wszystkich wśród „śmieci” znalazł się też niewypał (straż miejska zabezpieczyła znalezisko) oraz pułapki kłusowników.

Taka akcja jest potrzebna, by zobaczyć , jak ładnie może być bez śmieci. „Proszę pani, my tak przywykliśmy do tego zaśmieconego brzegu, że aż dziwnie teraz patrzeć… ” – powiedział jeden z uczestników. Dobrze by było, gdyby ta czystość kłuła w oczy bałaganiarzy nadrzecznych!

Cieszymy się pomagając, a ta radość budzi uśmiech. Kolorową, uśmiechniętą buźkę ułożyli z plastikowych nakrętek uczniowie kl. II oraz ochotnicy ze świetlicy.

To eko – uśmiech, bo zbieramy nakrętki, które przeznaczone są do recyclingu,
a jednocześnie pomagają nam zebrać fundusze na rehabilitację dla trójki chorych dzieci. Mnóstwo pracy i cierpliwości włożyli młodsi koledzy, by powstała ta mozaika – nasz uśmiech wysyłany do dzieci i przyrody. Brawa dla autorów!

Ucieszyła się Laura – nasz wirtualny piesek – podopieczny schroniska w Orzechowcach. Przekazaliśmy kolejny dar – dochód ze sprzedaży wielkanocnych, samodzielnie uszytych koszyczków w kształcie pisanek i zajączków. Dobrym duszkiem przedsięwzięcia była Pani Krystyna Pelczar, organizator „szytych” warsztatów. A my znów cieszyliśmy się pomagając. Podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli ten pomysł :-) Radości będzie jeszcze więcej, bo uczniowie klasy III przygotowują już prace plastyczne przedstawiające zwierzaki ze schroniska, będzie je można podziwiać podczas Szkolnego Festiwalu Nauki. I nie tylko podziwiać… :-)

 

Posted in Bez kategorii | 5 Comments