Strefa kibica

Razem – niemożliwe staje się możliwe! Takie hasło prowadzi naszych zawodników na murawę.
A ja polonistycznie proszę, abyście pamiętali, że typujemy wyniki meczów, a nie meczy, bo… meczy …. koza :-)
Pierwsze mecze odbędą się w Warszawie i Wrocławiu. Dlaczego? Być może ktoś z organizatorów znał pochodzenie nazw tych miast, co miałoby być dobrą wróżbą na początek rozgrywek. Posłuchajcie!
Niektórzy twierdzą, a legenda w tym pomaga, że nazwa Warszawa wywodzi się od Warsa i Sawy. Inni mówią, że zawdzięczamy ją raczej jakiemuś Warszowi – to popularne średniowieczne imię. Początkowo z resztą nie mówiono Warszawa, lecz Warszowa, czyli – powiedzielibyśmy dziś – należąca do Warsza. Tak jak: klasa – klasowa.
Warsz – to dziś archaiczne imię, ale jego źródło być może wywodzi się od od prasłowiańskiego wyrazu oznaczającego – dzika. Otóż dawniej, często nadawano imiona „groźne”, by pokazywały potęgę, odstraszały złe moce. Może też być, że Warsz jest zdrobnieniem innego, popularnego w średniowieczu, imienia: Warcisław lub Wrocisław. To z kolei imię miało nieść życzenie, by ten , kto je nosi, nigdy nie przegrywał, zawsze „wracał ze sławą”. I tu już blisko jesteśmy zrozumienia, dlaczego dwa polskie miasta: Warszawa i Wrocław  zostały wybrane na początek piłkarskiego Euro. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości? Warsz i Warszawa, Warsz, czyli „zdrobniony” Wrocisław i Wrocław – cóż za logika ! :-) Chociaż dziś nie widać związku między nazwami obu miast, lecz prawdopodobnie pochodzą od tego samego imienia.

A teraz coś dla wrażliwszej części kibiców:

 

Wiadomości o pochodzeniu nazw miast podpatrzyłam w książce Katarzyny Kłosińskiej „Skąd się biorą słowa” – tu krótki opis tej i innych ciekawych książek.

Odpowiedzi: 5 do wpisu “Strefa kibica”

 1.  
   
 2.  
   
 3.  
   
 4.  
   
 5.