Czas na czytanie

Subiektywny zestaw książek, które warto przeczytać :-) , by żyć kolorowo!

Jeśli jest książka, która zrobiła na Tobie wrażenie, o której nie możesz przestać myśleć, którą chciałbyś polecić tym, których lubisz… -  znalazłeś na to miejsce!!

Wpisujcie ulubionych autorów, tytuły, inf. o przeznaczeniu – czyli : dla kogo ta propozycja i krótki opis : dlaczego warto :-)

Dziękuję za powiększanie tej niezwykłej – wspólnie tworzonej  biblioteki !

MOTTO:

„Otwórz książkę, by się dowiedzieć, co przeżywają i myślą inni. Zamknij, żebyś pomyślał sam.” /autor nieznany/


Dla wszystkich

- Adam Wajrak i Nuria Selva Fernandez „Kuna za kaloryferem”przepiękne opowieści o zwierzakach ( kunach, wydrach, bocianach, kawkach, wronach,sowach) i  opiekunach, którzy ratowali im życie.
Komentarz Wisławy Szymborskiej:
Tylko sobie nie myślcie, że są to jakieś błahe historyjki o zwierzętach. Wajrak potrafi opowiadać tak, że każde zdarzenie staje się ważne, dramatyczne i jedyne w swoim rodzaju. Taka umiejętność to dar rzadki, nie każdemu pisarzowi dany.”

- Katarzyna Kłosińska „Skąd się biorą słowa” – to historie dla tych, którzy lubą pytać i stawiać trudne pytania albo uwielbiają szukać odpowiedzi na nurtujące językowe pytania. Co łączy słowo ze sławą? Czy kruk ma coś wspólnego z kruczkiem prawnym? Dlaczego śmiejemy się do rozpuku? Tego wszystkiego naprawdę można się dowiedzieć.

- Jerzy Bralczyk „Słowo o słowie. Porady językowe profesora Bralczyka” – tutaj znajdziemy ciekawe opowieści o słowach właśnie: Co znaczą? Skąd pochodzą? Jak je wymawiać? Jak pisać? Jak odmieniać? Jak używać? Czy używać?

- Zygmunt Gloger „Encyklopedia staropolska” – to absolutna rewelacja, jeśli kto lubi encyklopedie! Przenosi w czasie – po prostu – powrót do przeszłości. Z uwagi na język, czarno – białe grafiki i niezwykłe informacje. Gdziekolwiek otwieram: widzę niezwykłość i bogactwo świata; krótkie opowiastki o klockach, lamusie, łyżkach to jakby smsy sprzed wieków zamknięte w czterech tomach.


Dla dorosłych

- Kazimierz Nowak „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931 – 1936″


Dla dzieci
- Kazimierz Nowak „Afryka Kazika” - to samo, co dla dorosłych, ale w wersji skróconej, można czytać wspólnie z dorosłymi ( dla polonistów – warto tu zajrzeć przy omawianiu „W pustyni i w puszczy” :-)

- koniecznie tu zaglądajcie http://www.rodzinneczytanie.pl/mlodsze-nastolatki to wyśmienity zestaw książek

- Marek Kamiński „Marek – chłopiec, który miał marzenia” – to wspomnienia wielkiego podróżnika, który opowiada o swoim dzieciństwie, przygodach, smutkach i radościach, o szkole i przede wszystkim marzeniach. Trzeba je mieć i pomagać im , by się spełniały. To też opowieść dla rodziców albo dzieci i rodziców! :-)

- Grzegorz Kasdepke ” Mity dla dzieci” , „Zeus & spółka. Mity dla dzieci” – to zestawy mitów w wersji uwspółcześnionej, mogą być wstępem do Jana Parandowskiego albo świetną powtórk ą, gdy zaczynają się mieszać w głowie imiona bogów, bogiń, herosów, driad, nimf, centaurów i potworów. Dodatkowym walorem są zabawne ilustracje autorstwa Ewy Poklewskiej – Koziełło

- Łukasz Porawski „Mój tydzień jako kot”, ” Planeta Zapator”  – to niezwykły dowód na to, że dzieci mogą pisać książki, bo autorem tych dwu pozycji jest dziewięcioletni/ trzynastoletni chłopiec. Więcej informacji o autorze znajdziecie na stronie www.porawski.manifo.com ; zgrabny tekst + kolorowe ilustracje – po prostu warto zajrzeć.

Odpowiedzi: 13 do wpisu “Czas na czytanie”

 1.  
   
 2.  
   
 3.  
   
 4.  
   
 5.  
   
 6.  
   
 7.  
   
 8.  
   
 9.  
   
 10.  
   
 11.  
   
 12.  
   
 13.  
   

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge