Blogowe podsumowanie

Zakończył się kolejny rok szkolny – dla mnie był on szczególny, pełen nowych wyzwań i doświadczeń związanych z udziałem w projekcie  „Szkoła z klasą 2.0″. Oto kilka refleksji na podsumowanie pracy w programie.

Po raz pierwszy założyłam i prowadziłam blog. Dzięki bardzo dokładnym instrukcjom na blogu głównym, założenie internetowego dziennika było łatwe. Przez to, że sama prowadziłam blog, mogłam pomóc swoim uczniom w założeniu i prowadzeniu własnych blogów. Czasami brakowało mi czasu na dokonywanie wpisów, ale codziennie starałam się odwiedzać blogi moich uczniów, wspierać i motywować ich do uzupełniania wpisów, brania udziału w konkursach, zdobywania odznak.

Prowadzenie blogu i czytanie blogów uczniów to fajna sprawa, daje wiele korzyści:

  •  możliwość opisywania wydarzeń szkolnych i nie tylko, prezentowania efektów pracy, wyrażania swojej opinii, komentowania,
  • okazja do lepszego poznania swoich podopiecznych,
  • poprawianie relacji między blogerami (uczniami i nauczycielami) np. poprzez wzajemne komentarze,
  • możliwość wspierania i motywowania uczniów także poza szkołą,
  • koncentrowanie społeczności szkolnej wokół blogów i budzenie większego zainteresowania wydarzeniami szkolnymi.

Z ciekawością zaglądałam także na blogi uczniów i nauczycieli z innych szkół, szukałam inspiracji i pomysłów. Dzięki blogom miałam okazję do nawiązania znajomości z koleżankami nauczycielkami (Panią Kasią z Białegostoku i Panią Danusią z Inowrocławia).

Śledzenie wpisów na blogu głównym „Szkoły z klasą 2.0″ mobilizowało mnie do poznawania kolejnych Tikowych narzędzi, a nowymi umiejętnościami mogłam dzielić się z uczniami i koleżankami z pracy. Dzięki programowi poznałam Prezi, Flickr, Fotoscape, PhotoPeach, Audacity, potrafię zrobić fotocast (www.fotocasty.pl), utworzyć ankietę on line. Poszerzyłam także wiadomości dotyczące praw autorskich. Moje lekcje matematyki stały się ciekawsze, bo w większym stopniu wykorzystywałam wyszukane strony internetowe z grami edukacyjnymi, ćwiczeniami online, testami, itd.

Dużą przyjemność sprawiało mi obserwowanie jak moi uczniowie rozwijają się, jak zdobywają kolejne umiejętności, pokonują trudności, uczą się pracy w grupie metodą projektów, jak czują się ważni i docenieni podczas prowadzonych debat klasowych i szkolnych. Cieszyła radość uczniów ze zdobytych odznak oraz sukcesy w konkursach. Zakwalifikowanie się naszego projektu do udziału w „Festiwalu Projektów 2.0″ w Warszawie było ogromnym wyróżnieniem. :)

Udział w programie wymagał poświęcenia dużej ilości czasu i energii, ale warto było sprostać wymaganiom organizatorów. Dziękuję „Zespołowi Szkoły z klasą” za możliwość zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń, a zaangażowanym  członkom społeczności szkolnej za pracę w programie. Mam nadzieję, że przyszły rok szkolny  także zaowocuje  aktywnością na blogach oraz w projektach. Chciałabym, aby rodzice nie tylko  czytali nasze blogi, ale pozostawiali komentarze.

Pozdrawiam wakacyjnie! :)

Festiwal Projektów 2.0 w Warszawie

Ze względów rodzinnych dopiero  dziś umieszczam krótką relację z Festiwalu Projektów 2.0 w Warszawie.

22 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się Ogólnopolski Festiwal Projektów 2.0, podczas którego zaprezentowane zostały najciekawsze projekty realizowane w programie „Szkoła z klasą 2.0”. Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas oraz Pierwszej Damy RP, Anny Komorowskiej. W Festiwalu wzięli udział uczniowie i uczennice oraz nauczyciele 50 szkół spośród 500 uczestniczących w programie Szkoła z Klasą 2.0, którzy zrealizowali projekty z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych (TIK).

W gronie zaproszonych znaleźli się także uczniowie klasy IV naszej szkoły realizujący projekt edukacyjny pt. „Wokół praw dziecka”. Nasz projekt reprezentowały: Weronika Bargiel, Zuzanna Habrat, Aleksandra Korus i Adriana Jureczko.

Podczas Festiwalu każda ze szkół przygotowała stoisko, na którym prezentowała swój projekt. Na stanowiskach były plakaty, foldery, zdjęcia i inne rekwizyty, ale przede wszystkim materiały wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii (czyli: prezentacje multimedialne, filmiki, fotocasty, pokazy zdjęć, wywiady, reportaże, itd…).

Nasze stoisko

Wspólna fotografia z panią Alicją Pacewicz

Festiwal był okazją do rozmów z ekspertami oraz pracownikami zespołu „Szkoły z klasą 2.0”, ale również spotkania z osobami znanymi jedynie z zaprzyjaźnionych blogów. Stoisko SP 3 w Krośnie odwiedziły między innymi: pani Anna Stokowska – ekspert programu „Szkoła z klasą 2.0” oraz pani Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, które z zainteresowaniem oglądały efekty pracy klasy czwartej w postaci dokumentu tekstowego, prezentacji Power Point, prezentacji Prezi, fotocastu oraz quizu on line. Obie panie bardzo pozytywnie wyraziły się o umiejętnościach czwartoklasistów w zakresie nowoczesnych technologii.

Rozmowa z panią ekspert

Pani Anna Stokowska ogląda nasz fotocast

Uczniowie biorący udział w tym niecodziennym wydarzeniu świetnie się bawili tworząc multimedialny plakat (glogster), mapę projektów, przypinkę ze swojego zdjęcia, wypełniając broszurę „bingo”, odwiedzając sąsiednie stanowiska i przeprowadzając krótkie wywiady. Podczas uroczystego podsumowania Festiwalu zespoły projektowe otrzymały upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Główną nagrodą dla uczniów za duży wkład pracy w programie „Szkoła z klasą 2.0” było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik.

Uroczyste podsumowanie Festiwalu 2.0

Udział w ogólnopolskim Festiwalu 2.0 był dużym wyróżnieniem i niesamowitym przeżyciem dla dziewcząt z klasy IV. Dodatkową atrakcją był lot samolotem z Rzeszowa do Warszawy.

Dziewczęta podczas zwiedzania CNK

 

Dla zainteresowanych link do szkolnej galerii ze zdjęciami z festiwalu.

Fotocast z Festiwalu 2.0

A oto fotocast z naszego festiwalu.

YouTube Preview Image

Ola z klasy IV zdobywczynią III miejsca w kategorii „Blog autorski”

Bardzo miło mi jest poinformować, że Ola z klasy IV uzyskała III miejsce w konkursie na najlepsze blogi – w kategorii blog autorski.

Olu, serdecznie gratuluję! :) Opłacała się całoroczna praca na blogu! Jesteś najaktywniejszą blogerką naszej szkoły!!!

To już trzeci Twój sukces w programie „Szkoła z klasą 2.0″

Bardzo się cieszę!

O wszystkich laureatach blogowego konkursu przeczytacie TUTAJ.
P. S. Dopiero trzy blogi naszej szkoły zdobyły odznakę „DZIAŁAMY Z TIK” – Ady, Oli i Marcina!

Pozostali blogerzy – do klawiatur – uzupełniajcie wpisy!!! Przecież tak niewiele zostało, aby być „odznaczonym” po raz drugi!!!

Trzymam za Was kciuki!!!

Filmik – taniec grecki – gaitanaki

Poniżej filmik zarejestrowany na naszym Festiwalu 2.0 z greckim tańcem „gaitanaki” – przygotowanym przez uczniów klasy III pod opieką Pani Lucyny Czernatowicz.

YouTube Preview Image

Filmik nie jest najlepszej jakości ze względu na to, że filmowałam w niezbyt dobrym miejscu.

 

Filmik „Robimy pergaminową książkę”

Kolejny filmik gotowy. Podziwiam pracowitość i wytrwałość pani Doroty i Marcina. Są niezrównani.

YouTube Preview Image

Link do filmiku:  http://www.youtube.com/watch?v=M3F4IVeZGDA

Filmowa lekcja języka polskiego w kl. V

Wył.

Jakiś czas temu uczniowie klasy V pod opieką Pani Doroty przygotowywali oraz filmowali inscenizację fragmentu „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Oto filmik zmontowany przez Marcina przy wsparciu Pani Doroty. Obejrzyjcie sami!
YouTube Preview Image

Tutaj link do filmiku na You Tubie: http://www.youtube.com/watch?v=bD9u0wJIB3A&feature=plcp

Przygotowania do Festiwalu 2.0 w Warszawie

Wył.

Nasza szkoła i projekt „Wokół praw dziecka” został zakwalifikowany do udziału w ogólnopolskim Festiwalu Nauki 2.0 w dniu 22 czerwca. Bardzo się z tego cieszymy, że zostaliśmy wybrani jako jedna z pięćdziesięciu szkół w Polsce. To dla nas wyróżnienie, bo chętnych szkół było dużo (można o tym przeczytać  - tutaj).

Jesteśmy w trakcie przygotowań do wyjazdu. Musimy zaplanować swoje stanowisko, wykonać plakaty, wybrać i wywołać zdjęcia, przygotować materiały o naszych projektach (a przecież było ich dużo).

P. S.

Podaję link do kolejnego materiału, który stworzył Marcin przy współpracy pani Doroty – fotocast  ”Fragmenty Zemsty” : http://www.youtube.com/watch?v=UuP4v9dPt_s

YouTube Preview Image

Bardzo mnie cieszy, zdobywanie  nowych umiejętności przez naszych uczniów. Obsługa programu Windows Live Movie Maker jest już dla Marcina rzeczą bardzo prostą.

A jaka to przyjemność oglądać efekty pracy naszych podopiecznych. :)

 P. S. 2

A tutaj fotocast wykonany przez Panią Dorotkę – przypomnienie ostatnich jasełek. Myślę, że drugoklasiści się ucieszą

Nasze projekty

W drugim semestrze tego roku szkolnego w naszej szkole realizowane były projekty edukacyjne – a było ich trochę.

Aby łatwo było je znaleźć, pozwolę sobie zamieszczać je na swoim blogu.

Oto one:

Doświadczenia przyrodnicze (realizowane w ramach kółka przyrodniczego pod opieką pani Madzi)

YouTube Preview Image

Link do filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=FLKdSr5gaXQ&feature=youtu.be

Prezintacja o prawach dziecka – projekt grupy Ady z klasy IV:

Link do testu o prawach dziecka grupy Kuby z klasy IV – Test o prawach dziecka w szkole i nie tylko

Omówienie wyników testu o prawach dziecka – pokaz Power Point – grupy Kuby z klasy IV

Praca w programie Word o prawach dziecka grupy Zuzi z klasy IV – kliknij na zdjęcie, aby otworzyć plik

Fotocast – „Statut Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie a prawa dziecka”

 

Poniżej efekty kolejnych prac projektowych:

Praca Marcina i Patrycji z klasy V (praca wykonana pod opieką pani Doroty):

Galeria zdjęć Gosi, Kasi i Madzi z klasy V (praca wykonana pod opieką pani Doroty):

Galeria zdjęć Kasi z klasy V (praca wykonana pod opieką pani Doroty):

Galeria zdjęć Oli z klasy IV (praca wykonana pod opieką pani Doroty)

Uzupełniona o zdjęcia prezintacja naszego Kodeksu 2.0 wykonana przez Olę z klasy IV.

Uczniowie klas I – III nie brali bezpośrednio udziału w programie „Szkoła z klasą 2.0″, ale wykonali Tikowe prezenty z okazji Dnia Mamy i Taty. Oto one:

Prace uczniów klasy I

YouTube Preview Image

Prace uczniów klasy II a

YouTube Preview Image

Prace uczniów klasy II b

YouTube Preview Image

Prace uczniów klasy III

YouTube Preview Image

 

 

 

Przypomnienie o odznace „Działamy z TIK”

Wył.

Już pierwsze odznaki „Działamy z TIK” zostały przyznane. A kto je otrzymał? – Można to przeczytać tutaj.

Ale przecież nasi uczniowie też na nią zasługują – już tak niewiele brakuje. Opis tego co trzeba zrobić, aby zostać posiadaczem odznaki w tym miejscu.

Więc do klawiatur i szybciutko uzupełniajcie wpisy, aby każdy bloger z trójki został jej posiadaczem!!!

Na blogu głównym „Szkoły z klasą 2.0″ we wpisie pt. „Konkurs blogów 2012 – od jutra plebiscyt publiczności”, można przeczytać, że zgłoszenia do konkursu na najlepsze blogi zostały zamknięte. Jutro pojawi się lista blogów nominowanych do kategorii „Blogu publiczności”. Z niecierpliwością czekam na tę listę…

P. S.

Dodałam już więcej zdjęć z  „Zielonej szkoły” klasy III i IV – jest ich przeszło 800 – a i to jeszcze nie wszystkie.

 

css.php