Blogowe podsumowanie

Zakończył się kolejny rok szkolny – dla mnie był on szczególny, pełen nowych wyzwań i doświadczeń związanych z udziałem w projekcie  „Szkoła z klasą 2.0″. Oto kilka refleksji na podsumowanie pracy w programie.

Po raz pierwszy założyłam i prowadziłam blog. Dzięki bardzo dokładnym instrukcjom na blogu głównym, założenie internetowego dziennika było łatwe. Przez to, że sama prowadziłam blog, mogłam pomóc swoim uczniom w założeniu i prowadzeniu własnych blogów. Czasami brakowało mi czasu na dokonywanie wpisów, ale codziennie starałam się odwiedzać blogi moich uczniów, wspierać i motywować ich do uzupełniania wpisów, brania udziału w konkursach, zdobywania odznak.

Prowadzenie blogu i czytanie blogów uczniów to fajna sprawa, daje wiele korzyści:

 •  możliwość opisywania wydarzeń szkolnych i nie tylko, prezentowania efektów pracy, wyrażania swojej opinii, komentowania,
 • okazja do lepszego poznania swoich podopiecznych,
 • poprawianie relacji między blogerami (uczniami i nauczycielami) np. poprzez wzajemne komentarze,
 • możliwość wspierania i motywowania uczniów także poza szkołą,
 • koncentrowanie społeczności szkolnej wokół blogów i budzenie większego zainteresowania wydarzeniami szkolnymi.

Z ciekawością zaglądałam także na blogi uczniów i nauczycieli z innych szkół, szukałam inspiracji i pomysłów. Dzięki blogom miałam okazję do nawiązania znajomości z koleżankami nauczycielkami (Panią Kasią z Białegostoku i Panią Danusią z Inowrocławia).

Śledzenie wpisów na blogu głównym „Szkoły z klasą 2.0″ mobilizowało mnie do poznawania kolejnych Tikowych narzędzi, a nowymi umiejętnościami mogłam dzielić się z uczniami i koleżankami z pracy. Dzięki programowi poznałam Prezi, Flickr, Fotoscape, PhotoPeach, Audacity, potrafię zrobić fotocast (www.fotocasty.pl), utworzyć ankietę on line. Poszerzyłam także wiadomości dotyczące praw autorskich. Moje lekcje matematyki stały się ciekawsze, bo w większym stopniu wykorzystywałam wyszukane strony internetowe z grami edukacyjnymi, ćwiczeniami online, testami, itd.

Dużą przyjemność sprawiało mi obserwowanie jak moi uczniowie rozwijają się, jak zdobywają kolejne umiejętności, pokonują trudności, uczą się pracy w grupie metodą projektów, jak czują się ważni i docenieni podczas prowadzonych debat klasowych i szkolnych. Cieszyła radość uczniów ze zdobytych odznak oraz sukcesy w konkursach. Zakwalifikowanie się naszego projektu do udziału w „Festiwalu Projektów 2.0″ w Warszawie było ogromnym wyróżnieniem. :)

Udział w programie wymagał poświęcenia dużej ilości czasu i energii, ale warto było sprostać wymaganiom organizatorów. Dziękuję „Zespołowi Szkoły z klasą” za możliwość zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń, a zaangażowanym  członkom społeczności szkolnej za pracę w programie. Mam nadzieję, że przyszły rok szkolny  także zaowocuje  aktywnością na blogach oraz w projektach. Chciałabym, aby rodzice nie tylko  czytali nasze blogi, ale pozostawiali komentarze.

Pozdrawiam wakacyjnie! :)

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Blogowe podsumowanie”

 1.  
   
 2.  
   
 3.