LAS

FullSizeRender(1)

FullSizeRender

fullsizerender-1(1)

fullsizerender-3

fullsizerender-4

JGJXFG

TJFXTJ

8 czerwca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Wyszogrodzie w ramach programy „WF z klasą” została przeprowadzona Lokalna Akcja Sportowa. Naszą akcję LAS rozpoczęliśmy od Międzygminnego Biegu Vistula Bank Spółdzielczy w Wyszogrodzie, patronat nad którym objęło również Wyszogrodzkie Stowarzyszenie Rekreacyjno Sportowe ” Most”. Bieg odbył się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci z klas I – III, dzieci z klas IV – VI i młodzież gimnazjalna. Do szkoły powróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Po posiłku i krótkim odpoczynku na terenie szkoły rozpoczęliśmy realizację kolejnego punktu naszej akcji. Reprezentanci rodziców i nauczycieli rozegrali mecz w piłkę siatkową. Radość nauczycieli nie miała końca, gdy rodzice zostali pokonani przez kadrę nauczycielską. Uczniowie rozegrali międzyklasowe rozgrywki w piłkę nożną. Zwycięscami zostali najstarsi chłopcy naszej szkoły, którzy pokonali swoich przeciwników 3:1. Po zmaganiach sportowych poprowadzone zostały zabawy terenowe, podczas których uczniowie mogli się zrelaksować.

Wybraliśmy tę praktykę, ponieważ:
- promuje sport w społeczności lokalnej,
- aktywizuje dzieci i rodziców,
- pozwala w sposób aktywny i przyjemny spędzić czas na świeżym powietrzu,
- integruje społeczność szkolną i lokalną.

fullsizerender-1
FF

fullsizerender-1

fullsizerender-3

fullsizerender-4
fullsizerender-3

fullsizerender-4

TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa w Wyszogrodzie przystąpiła do realizacji działań programu „WF z klasą”, nad którym patronat sprawuje Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej. Jest to bardzo ważny dla nas projekt, gdyż kształtuje on bowiem nawyk regularnego uprawiania sportu, wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje.
W związku z tym w dniach 25 -29 maja 2015r odbył się w naszej szkole po raz pierwszy „Tydzień Promocji Zdrowia”. Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie zdrowego stylu życia. Każdego dnia uczniowie mogli skorzystać z ciekawych propozycji związanych z promowaniem zdrowia i aktywnością fizyczną.
Każdy dzień rozpoczynaliśmy od „aktywnej przerwy”, podczas których organizowane były rywalizacje sportowe dla dzieci z klas I-III i IV-VI. Zachęcały one uczniów do większej aktywności ruchowej. Sportowcy musieli wykazać się umiejętnością skakania na skakance, odbijania piłeczki ping-pongowej, kozłowania piłką oraz kręcenia hula-hop.
Pierwszego dnia Tygodnia Promocji Zdrowia zostaliśmy zaproszeni do Liceum im. J. Śniadeckiego w Wyszogrodzie, gdzie p. Anna Dąbrowska przygotowała dla naszych dzieci prelekcję z pokazem multimedialnym na temat zdrowego odżywiania. Wiele radości sprawiło uczniom samodzielne zrobienie zdrowej kanapki.
Wtorek to dzień zmagań sportowych, który rozpoczął taniec sałatkowy. Mali uczniowie wytańczyli sałatkę z owoców, zaś starsi w rytm muzyki wyskakali polewę czekoladową.
W ramach programu CrossFit reprezentacja uczniów z każdej klasy wykonywała w sposób intensywny i bez czasu na przerwę zestaw ćwiczeń. Podczas takich ćwiczeń wyrabia się odporność krążeniową oraz oddechową, siłę i wytrzymałość mięśni, rozciągliwość, szybkość, sprawność, psychomotorykę, równowagę i precyzję. Następnie po tak dużym wysiłku uczniowie spożyli samodzielnie przygotowany napój izotoniczny. Trzeci dzień nazwany został „Dniem Sałatkowo- Kanapkowym”. Uczniowie z klas młodszych przygotowali wiosenne kanapki pełne witamin, uczniowie z klas IV-VI zrobili pyszne sałatki owocowo- warzywne, a także słodkie przysmaki w postaci owocowych koreczków. Każdy miał okazję podziwiać i degustować „dzieła kulinarne”. W czwartkowy dzień uczniowie zabrali ze sobą do szkoły warzywa i owoce. Ich zadaniem było wykonanie rzeźby warzywno- owocowej. Przez chwilę zagościły w naszej szkole liczne zwierzaki – cudaki wykonane z warzyw i owoców, które mogliśmy podziwiać podczas wystawy.
Autorami tych przepięknych prac byli uczniowie wraz z wychowawcami, a celem wystawy było zachęcenie dzieci do częstszego spożywania owoców i warzyw oraz rozwijanie ich kreatywności i inwencji twórczej. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i ujawniła kolejny raz wspaniałe talenty wśród naszych uczniów. Podsumowaniem szkolnego „Tygodnia promocji zdrowia” był apel, w trakcie którego zwycięzcom aktywnych przerw wręczono nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Uzależnieniom w Wyszogrodzie. Obejrzeliśmy również przedstawienie- „Rozprawę sądową”, podczas której na piekło skazano gazowane napoje, chipsy i fastfoody, a do raju wprowadzono warzywa, owoce, jogurciki – żywieniowe segmenciki.
Pomysłodawcami „Tygodnia Promocji Zdrowia” i wielu związanych tą akcją przedsięwzięć była p. Sylwia Szmulewicz i p. Anna Cichocka.
Tydzień Promocji Zdrowia został tak zorganizowany, by zainteresować nim uczniów naszej szkoły. Udział uczniów w tej niecodziennej lekcji, informującej, uczącej, wizualizującej to wszystko, co wiąże się ze zdrową żywnością i dbałością o własne zdrowie, jest jak najbardziej pożądany. Proponowane przez nas akcje i różne formy zabawy są niewątpliwie dobrym wstępem do uczenia się dorosłego spojrzenia na środowisko, w którym przyjdzie żyć młodemu pokoleniu. Od dzisiejszych działań zależą warunki, które będą miały wpływ na życie społeczeństwa za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

1A2A

3A
0

1

2

3

5

6

7

8

9

11

12

13

14

15

16

17

RUCH NA PRZERWACH I INNYCH LEKCJACH

JAK ZWIĘKSZYĆ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ UCZNIÓW?

Motywacja jest naszym motorem napędowym w życiu i podstawą wszelkiej aktywności człowieka, w tym aktywności fizycznej.  Niski poziom motywacji uczniów do ćwiczeń na zajęciach WF jest zmorą wielu nauczycieli. Program WF z klasą ma pomóc nauczycielom z tym problemem.

W naszej szkole program „WF z klasą” objął swoim zasięgiem nie tylko uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego, ale i całe grono pedagogiczne. Ustaliliśmy, że każdy nauczyciel będzie stosował gimnastykę śródlekcyjną, trwającą 2-3 minuty, jeśli zaobserwuje wśród uczniów oznaki zmęczenia lub brak koncentracji. Ćwiczenia śródlekcyjne prowadzić będą liderzy klas, którzy zostali przeszkoleni przez nauczyciela.

Przystępując do realizacji kolejnego zadania programu „WF z klasą” wykorzystaliśmy informacje z debaty szkolnej. Dotyczyły one przede wszystkim najbardziej lubianych i preferowanych przez naszych uczniów form aktywności ruchowej.

Jakie zdanie najczęściej słyszą uczniowie od nauczyciela podczas przerwy?

Oczywiście „ Nie biegaj!!!”.

Zapominamy , że uczniowie, którzy wyszaleją się na przerwie będą lepiej pracować na lekcji.

Przerwy to idealny czas na odrobinę ruchu!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci z klas I-VI  wprowadziliśmy „roztańczone przerwy”. Pomysł bardzo prosty i atrakcyjny.  Zajęcia ruchowe odbywać się będą zawsze podczas najdłuższej 25 minutowej przerwy.

W czwartek uczniowie naszej szkoły zebrali się podczas przerwy obiadowej na górnym i dolnym korytarzu. Tam czekały na nich nauczycielki p. S. Szmulewicz i p. K. Kiedrowska, które postanowiły „rozruszać” dzieci.

Najpierw rozgrzewka, a później „……nóżka do przodu i do tyły i … raz, dwa, trzy”.

Przygotowane przez panie układy taneczne okazały się świetną zabawą.

IMG_3420 IMG_3421 IMG_3422 IMG_3423 IMG_3424 IMG_3425 IMG_3426 IMG_3428 IMG_3429 IMG_3434 IMG_3435

Żywa lekcja historii

6 lutego, zajęcia zaczęły się od żywej lekcji historii, przygotowanej przez grupę Rekonstrukto. Zajęcia były zatytułowane: „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”.

W programie: prezentacja obyczajów szlacheckich, przegląd ekwipunku i uzbrojenia. Zainteresowanie wzbudziły narzędzia tortur – dyby oraz tron z kolcami.

Największe emocje wywołał pojedynek rycerza o uwolnienie damy jego serca.

Dzielność i męstwo rycerza (w tej roli Wiktor Krzemiński z klasy II a) zasługuje na pochwałę.

obraz-032-1424160475 obraz-036-1424160476 obraz-037-1424160509 obraz-038-1424160510 obraz-041-1424160511 obraz-042-1424160537

Ostatki

Wyszogrodzka podstawówka również świętowała ostatni dzień karnawału.

Uczniowie przyodziali się w piękne stroje.

Każde przebrane dziecko nagrodzone zostało „małą słodkością”.

Karnawał świętujemy, bo chętnie słodycze jemy.

Tylko strój założyć trzeba i cukierki lecą z nieba.

Diabły, myszki, wiedźmy, zmory,

niezłe z nas są potwory.

Karnawału dzień ostatni,

wszyscy czują się przydatni.

Uczniowie stroje swe prezentują,

nauczyciele ich oklaskują.

DSCN2429DSCN2428DSCN2426DSCN2425DSCN2424

„Sport to zdrowie”- Zimowisko- Zawoja 2015

100_6685100_6730100_6550

100_6549100_6555100_6669

 

ZIMOWISKO 2015 „

„SPORT TO ZDROWIE”

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie umożliwili dzieciom czynne spędzanie wolnego czasu w okresie ferii zimowych organizując dla nich 6-cio dniowe zimowisko w miejscowości Zawoja.

„Sport to zdrowie” – to hasło towarzyszyło nam każdego dnia.

Zimowisko w górach to samo zdrowie,

każdy maluch Ci to powie.

Narty, łyżwy i saneczki,

szybko zjeżdżaliśmy z góreczki.

Ci którzy nart się bali,

na wspinaczkę górską się wybrali.

Babią Górę zobaczyli,

ale szczytu nie zdobyli

Chłopcy w tańcu się męczyli,

i tym samym dziewczyny dręczyli.

W Aqua Parku długo się bawiliśmy,

miło czas spędziliśmy.

Atrakcji było nie mało,

i do domu wracać się nie chciało.

Dziękujemy naszym Paniom za zorganizowanie wspaniałych ferii zimowych.

Uczniowie

100_6646100_6584100_6491100_6554100_6524100_6645100_6509100_6584100_6688

SOS w naszej szkole

Nasza szkoła przystąpiła do zadania SOS z małym poślizgiem!

Przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się  w auli naszej szkoły debata Sportowy Okrągły Stół. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-VI, pani Dyrektor oraz nauczyciele.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe, nad którymi opiekę sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego. Debatę poprowadził koordynator programu wraz z Samorządem Uczniowskim.

Debatę rozpoczęto od zapoznania uczniów z programem W-F z klasą. Za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiono główne cele i założenia programu:

1. Udoskonalenie zajęć sportowych i rekreacyjnych w naszej szkole.

2. Jak wyobrażamy sobie idealną lekcję w-fu?

3. Co najbardziej lubimy na lekcjach w-fu?

4. Czego nie lubimy na w-fie?

5. Co chcemy zmienić?

Po burzliwej naradzie przedstawiciele klas zebrali i podsumowali wnioski wypracowane przez zespoły klasowe, Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością.

Wnioski:

  • więcej międzyszkolnych i międzyklasowych turniejów sportowych
  • zdrowy tydzień w szkole- promocja zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
  • organizacja dni sportowych w naszej szkole:- dzień skakanki
    - dzień tańca
  • ćwiczenia gimnastyczne na przerwach
  • więcej gier zespołowych i lekcji na świeżym powietrzu

Po podsumowaniu wniosków przystąpiliśmy do zapoznania uczniów z zadaniami dodatkowymi. Poprzez głosowanie, jednogłośnie podjęliśmy decyzję, że w ramach programu W-F z klasą będziemy zachęcać do zwiększenia aktywności ruchowej uczniów naszej szkoły. W związku z tym przystąpiliśmy do akcji Ruch na przerwach i innych lekcjach.