-przeprowadzka-

Nie trudno zauważyć, że na naszym blogu brakuje wpisów o zakończeniu roku, o Dniu Yoyo czy Slayera. Nie bez przyczyny.

Chociaż wkładamy w pisanie tutaj całe serce (nie, nie przestajemy Blogować :)  ) włożyliśmy jeszcze więcej serca (Cheese Cake chyba jeszcze wątrobę i płuca) by stworzyć dla Was coś nowego.

Trochę to trwało, ale wszystko jest już zapięte na ostatni guzik. Mam nadzieję….

Tak czy siak, od września, wszystkie nowe wpisy będą pojawiały się tam,  nie tutaj.

Mam nadzieję, że będzie się Wam podobać. Podzielcie się wrażeniami w komentarzach. Tymczasem zapraszam:

https://blogujemy83.blogspot.com/

- Charlotta van Jasson czyli nowa/stara Hot Apple Pie

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Godzina W

Dwa dni temu, o godzinie 17 cała Warszawa zamarła. Przestały być ważne wszystkie teraźniejsze sprawy. Zatrzymały się autobusy, zawyły syreny, ludzie wysiedli z samochodów i zapalali race. Stolica pochyliła się nad przeszłością. Zatrzymała się i zapłakała nad wszystkimi ludźmi, którzy 73 lata temu oddali za nią życie…

Po kilku minutach ustał dźwięk klaksonów. Wszyscy znów ruszyli w swoją stronę.

Ten moment każdego roku wzrusza mnie coraz bardziej. Skłania do istotnej refleksji: zatrzymajmy się nad historią, nie zapomnijmy o niej. Ale nie żyjmy tylko i wyłącznie przeszłością. Z resztą na dłuższą metę jest to niemożliwe. Wiedząc, jaka była przeszłość Warszawy, budujmy dla niej przyszłość. I zatrzymujmy się raz w roku. Nieważne, czy od Powstania miną 73, czy 173 lata.

~Julqa

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Dzień uczenia się poza klasą

Cześć,

9 maja obchodzimy bardzo fajne święto! Już w następny piątek proponuje poprosić nauczycieli o wyjście gdzieś poza salę lekcyjną. Może to być korytarz, podwórko, czy boisko szkolne. Możecie też zorganizować jakąś wspólną wycieczkę. Ponieważ zbliża się już zakończenie roku, myślę, że warto spędzić aktywnie ostatnie chwilę przed rozłąką z przyjaciółmi, czy kolegami.

- cyśka

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Kino w trampkach

„misja

Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach to święto kina dla młodych widzów. Pokazujemy wielki wybór najnowszych, wyszukiwanych na całym świecie filmów – zabawnych, poruszających, mądrych, stworzonych z szacunkiem dla inteligencji i wrażliwości młodego człowieka.

Festiwal powstał dzięki szalonej energii i pomysłowości pełnych entuzjazmu kinomaniaków. Myśl o jego utworzeniu zrodziła się z wyraźnego odczucia, że bardzo brakuje w Warszawie skierowanego do dzieci i młodzieży, zorganizowanego z rozmachem filmowego przedsięwzięcia.
Takiego, które pokazałoby, że film może być wspaniałą przygodą. Przystępnym opowiadaniem o świecie, który otacza młodych ludzi. Impulsem rozbudzającym wyobraźnię. Rozmową.
Kino w Trampkach ruszyło w 2013 roku. Festiwal spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Od powstania projekt dynamicznie się rozwija, z każdą kolejną edycją proponując swoim odbiorcom moc filmowych wrażeń.
Co roku tuż przed wakacjami zapraszamy do wspólnych filmowych odkryć.

Wielką rolę w tworzeniu swojego festiwalu odgrywają dzieci. To one zasiadają w jury i oceniają filmy w plebiscycie publiczności. Młodzieżowa Grupa Programowa decyduje o repertuarze filmów w sekcjach konkursowych. Przyznawaną zwycięzcom statuetkę – „Kino-Wędrowiec” – zaprojektował w 2015 roku w ramach konkursu 11-letni wówczas Marcin Marciniak.

Festiwal jest często jedyną okazją, by zobaczyć pewne tytuły. Daje swoim widzom możliwość podpatrzenia, jak żyją ich rówieśnicy, jak sobie radzą, co przeżywają… To szansa poznania innych kultur, ciekawych miejsc, bogactwa ludzkich postaw.

Organizatorów inspirują słowa Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć”. Właściwa dzieciom intensywność odbierania filmowych wrażeń, a także w ogóle uważność patrzenia na świat – zasługują na naszą szczególną uwagę.
Proponujemy zatem filmy odpowiadające potrzebom oraz różnorodności emocji i doświadczeń młodych ludzi na kolejnych etapach dorastania.

Kino w Trampkach to nie tylko pokazy, ale też liczne wydarzenia towarzyszące. Festiwal zaprasza widzów do wzięcia udziału w warsztatach, spotkaniach i wystawach, licznych zabawach i konkursach. Stwarza wiele okazji do rozmów z ciekawymi ludźmi oraz do poznania tajników filmowej magii.
Zależy nam na tym, by Kino w Trampkach było miejscem spotkań: wymiany doświadczeń i opinii, dyskusji skłaniających do lepszego rozumienia rzeczywistości i samego siebie.

Festiwal to także wydarzenie dla profesjonalistów – zwiększa zainteresowanie rynkiem filmów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce oraz wiedzę o nim.

Kino w Trampkach włączyło Warszawę do grona filmowych stolic kina dziecięcego i młodzieżowego.

Dlaczego „w trampkach”?
Dlatego, że:
– trampki kojarzą nam się z wędrówką, z przygodą;
– w doświadczaniu filmów niezwykle znaczącym elementem jest wspólne oglądanie. Trzeba (wy)chodzić do kina, a filmy oglądać z innymi;
– każdy film to podróż;
– gdy patrzymy na trampki młodych ludzi, przypominamy sobie Sailora Ripleya z Dzikości serca, który mówi „Ta kurtka ze skóry węża jest wyrazem mojej indywidualności i wiary w wolność jednostki”…”

tekst pochodzi ze strony:

http://www.kinowtrampkach.pl/pl/misja/

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Zaha Hadid

Może nie wszyscy wiedzą, ale 31 kwietnia minął rok, od śmierci niesamowitej kobiety i architekta – Zahy Hadid. Pochodziła z Iraku, ale swoje życie, aż do śmierci spędziła w Londynie, gdzie w 1980 roku założyła niesamowite biuro architektoniczne, Zaha Hadid Architects. „Międzynarodową sławę zdobyła niezrealizowanymi projektami konkursowymi na The Peak Club w Hongkongu z 1983 oraz na budynek na wąskiej działce przy Ku’dammie w Berlinie z 1986″. W 1993 powstał jej pierwszy większy budynek: straż pożarna fabryki Vitra w Weil am Rhein, który obecnie jest używany jako pawilon wystawienniczy. Od 2001 Hadid była profesorem na Universität für Angewandte Kunst (Uniwersytecie Sztuki Użytkowej) w Wiedniu, a także na Columbia University.

Była przedstawicielem dekonstruktywizmu - ideą fragmentacji, zainteresowaniem manipulacją pomysłami dotyczącymi powierzchni lub pokrycia konstrukcji, krzywoliniowymi kształtami, które służą zaburzeniu i przemieszczeniu konstrukcji szkieletowa oraz bryły. Końcowy efekt wizualny obrazowany przez budynki w wielu dekonstruktywistycznych „stylach” charakteryzuje się stymulującą nieprzewidywalnością i kontrolowanym chaosem.

Jedno z jej dzieł miało powstać również w Warszawie. Jak informuje Gazeta Wyborcza:

„To miał być najwyższy budynek w Warszawie, o ponad 20 metrów górujący nad Pałacem Kultury i Nauki. Zaprojektowany w 2008 roku przez Zahę Hadid budynek Lilium Tower nie powstał jednak z powodu kryzysu gospodarczego”

Zachęcam do zapoznania się z jej projektami, które są na prawdę nieziemskie!

hot apple pie

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Dzień Dziecka

Jak na pewno wszyscy wiedzą dzisiaj poza Świętem Bułki, Dniem bez Alkoholu, Światowym Dniem Misyjnym Dzieci czy Świętem Służby Ruchu Lotniczego,obchodzimy DZIEŃ DZIECKA!!!!!!!!

Z tej okazji, nauczyciele wf’u zorganizowali Dzień Sportu. Każda klasa miała swoich zawodników, którzy brali udział w rywalizacji międzyklasowej w kilku konkurencjach lekkoatletycznych. Na koniec każda wygrana drużyna spośród klas 1, 2 i 3 została nagrodzona przez pana dyrektora słodkim poczęstunkiem. Wszyscy byli zachwyceni spędzonym dniem na świeżym powietrzu podczas zaciętej, ale koleżeńskiej rywalizacji.

Z okazji Dnia Dziecka, życzymy wszystkim Dzieciom małym i dużym, szczęśliwego dzieciństwa, uśmiechu, zdrowia, przyjaciół i samych sukcesów… i żeby każdy czuł się czasem jak dziecko, bez względu na wiek.

hot apple pie

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

13 Festiwal Filmów Francuskojęzycznych w Zielonej Górze

Cześć wszystkim!

W ostatni weekend maja miałyśmy okazję uczestniczyć w niesamowitej, 13 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ,,FrankoFilm” w Zielonej Górze. Nadsyłane są tam co roku krótkometrażowe filmy francuskojęzyczne. W tym roku hasłem przewodnim był recykling.

Nasza wycieczka zaczęła się w piątek, gdy po podróży pociągiem i krótkim spacerze po mieście uczestniczyłyśmy w seansie filmu ,,Niewinne”. Potem odbyła się rozmowa z Agatą Buzek- odtwórczynią jednej z głównych ról oraz gościem honorowym tegorocznej edycji.

Następnego dnia czekało nas jeszcze więcej wrażeń: sobota upłynęła na oglądaniu prac konkursowych. Łącznie było ich 38, z 6 różnych państw. Widzieliśmy także wybrane filmy z festiwalu organizowanego we Francji- ,,OffCourts”. W przerwach był czas na rozmowy z innymi filmowcami przy kawie, a następnie- oddanie głosów na najlepszą etiudę. Było to zadanie niezwykle trudne, gdyż każdy film wyróżniał się czymś innym i odkrywał temat z innej strony. Punktem kulminacyjnym była wieczorna gala rozdania nagród połączona z wyjątkowym seansem niemego filmu z r. 1926 pt. ,,Generał” do którego muzykę skomponował i odegrał na żywo Marcin Pukaluk. Jak na prawdziwy festiwal przystało, dzień zakończył się imprezą z DJ’em.

Ostatniego dnia przewodnicząca jury- Agata Buzek- przeprowadziła z nami warsztaty MasterClass poświęcone znaczeniu wyobraźni w kinematografii.

Udział w konkursie był dla nas niesamowity nie tylko ze względu na możliwość zobaczenia swojej produkcji na wielkim ekranie, ale także poznania innego spojrzenia na świat uczestników z różnych krajów; podobnie jak my- pasjonatów języka francuskiego. Prowadzącą warsztaty uzmysłowiła nam, że każdy ma wyobraźnię i jest w stanie jej użyć.

Nie jest to nasz pierwszy raz na festiwalu, ale każdego roku wracamy z głową pełną nowych pomysłów i inspiracji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku przyjedziemy do Zielonej Góry z jeszcze bardziej przemyślaną etiudą.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

„Story waszej szkoły”

Cześć,

Chciałabym Wam napisać kilka słów o pewnym przedsięwzięciu ,w którym bierze udział koło multimedialne. Dokładnie chodzi o konkurs, który organizuje Fundacja Orange. Do 31 maja trzeba przesłać plakat, obrazek lub zdjęcie w temacie „Jak technologia wpływa na życie naszej szkoły”. Każda szkoła może wysłać do 10 prac i z pośród wszystkich wybierane jest 10 najlepszych według Fundacji. W następnym etapie te 10 prac umieszczane jest na facebook’u i każdy może głosować lajkami na te, które mu się najbardziej podobają. Szkoła, która wygrywa dostaje płótno Why-Ducka „Story Waszej Szkoły” oraz konsolę PlayStation 4 w zestawie z trzema grami. Szkoły, które wylądują na miejscach 2-10 zgarną po niesamowitym dronie, który pozwoli między innymi nagrywać wideo. Uważam, że jest to super pomysł i zachęcam do wzięcia w tym udziału.

-cyśka

story

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

,,La la land”

Cześć wszystkim!

Trochę późno (ale jak to mówią: ,,Lepiej późno niż wcale” :D ) chciałabym podzielić się z Wami moimi wrażeniami po obejrzeniu filmu ,,La la land”.

Pewnie ten tytuł obił się Wam już o uszy, jako że wywołał trochę szumu na Oscarach (których zdobył aż 6!). Musical opowiada o losach młodej dziewczyny(Emma Stone), która marzy o tym, by zostać aktorką. Pewnego dnia spotyka jazzmana (Ryan Gosling) i… od tego czasu nic już nie jest takie samo.

No dobrze, ale czemu ja o tym piszę? Wydawałoby się, że to kolejny łzawy musical opowiadający o miłości i marzeniach. A jednak urzekł miliony. Myślę, że sekret jego sukcesu tkwi w muzyce, która sama w sobie jest arcydziełem, oraz niesamowitym klimacie. Ja, siedząc w ciemnej sali kinowej, złapałam się na tym, że… wcale nie chcę z niej wychodzić! Ta opowieść o marzeniach (chociaż nie z takim finałem, jakiego się spodziewamy) napawa przede wszystkim niesamowitym optymizmem. Mi przywróciła wiarę, że marzenia wcale nie są ,,tylko dla dzieci”.

A więc: kochajmy marzycieli!

Julqa

La la land.

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Gra miejska ,,Żoliborskim szlakiem”

Kochani!
Jakiś czas temu pisałam Wam o podjętym przeze mnie wolontariacie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki niemu mam okazję poznać cudownych ludzi oraz zdobyć mnóstwo nowych doświadczeń. I właśnie o jednym z nich chciałabym dzisiaj opowiedzieć.
Sobota 20 maja była niezwykle pracowita nie tylko ze względu na Noc Muzeów, ale także na popołudniową grę miejską ,,Żoliborskim szlakiem”. Kolejna już tego typu impreza organizowana przez Instytut Stefana Starzyńskiego i MPW przyniosła graczom, zarówno starszym jak i młodszym, mnóstwo wrażeń. Zadaniem uczestników było odwiedzić min. 7/10 punktów rozmieszczonych po Żoliborzu. Na każdym z nich musieli podołać innemu wyzwaniu: a to przejść szkolenie kanałowe, a to zrobić tabletki dla rannych… Ja potrzebowałam pomocy przy zrozumieniu rozkazu nadawanego przez stary odbiornik radiowy. Po każdym zadaniu gracze otrzymywali naklejkę. O godz. 17.30 odbył się finał- spotkanie z p. Janiną Różecką ps. ,,Dora”, uczestniczką Powstania, która o swoich przeżyciach nam opowiedziała. Na pamiątkę każdy uczestnik dostał breloczek z kompasem- aby zawsze wskazywał mu dobrą drogę.
Ta sobota była niezwykle męcząca (przede wszystkim ze względu na upał..), ale pełna dobrej zabawy i uśmiechu. Pozwoliła mi poznać mnóstwo wspaniałych ludzi i napełniła mnie pozytywną energią na dłuuugi czas ;)
Chciałabym więc serdecznie Was zaprosić- zarówno do udziału w kolejnej takiej akcji jak i do dołączenia w szeregi wolontariuszy!
Julqa
Mpw

Posted in Bez kategorii | Leave a comment