Sport moja PASJA

Dominika Kulczycka jest uczeniem naszej szkoły. Jesteśmy przekonani, że sposób spędzania wolnego czasu, który opisała Dominika jest godny do naśladowania.  Niech to będzie zachęta dla innych uczniów, do podzielenia się  swoimi sportowymi pasjami na szerszym forum na stronie naszego szkolnego bloga „Wf z klasą”.

                                                                                                            /Patrycja Kasperek/

 Moja historia jazdy konnej …

      Chciałabym przedstawić wszystkim, czym jest jazda konna i czym ona jest dla mnie ale, żeby o tym opowiedzieć, trzeba zacząć wszystko od początku.

       Konie bez wątpienia są bardzo wszechstronnymi zwierzętami. „Służą” człowiekowi od stuleci. Nadal pracują w rolnictwie, wojsku, transporcie, w sporcie i rekreacji. Potrafią się przystosować do ekstremalnych warunków klimatycznych oraz terenowych, dzięki czemu konie możemy podziwiać praktycznie na całym świecie.

        Wiemy już, do czego są używane konie, wiec mogę opowiedzieć o zaletach tego sportu. Jest to jeden z najtrudniejszych, jak również droższych sportów. Ale nie zrażajmy się tym, konie są cudownymi zwierzętami , a kontakt z nimi i jazdy są bardzo przyjemnym i naprawdę rozwijającym zajęciem. Zwiekszają pewność siebie, a sam kontakt z tak dużym zwierzęciem sprawia, iż stajemy sie bardziej opanowani. Poza tym jazda konna stymuluje nieomal wszystkie mięśnie ciała, m. in. kształtuje prostą postawę, a także poprawia ogólną kondycję ( może sie wydawać, że jeździeć tylko siedzi na koniu, ale tak naprawdę pracuje tylko trochę lżej, niż wierzchowiec).

       Nigdy nie jest za późno na naukę jazdy konnej. Przyjeżdżając do stajni pamiętajmy, że koń będzie próbował poznać człowieka, pozwólmy mu na to. Podejdźmy, spokojnie i bez wykonywania nagłych ruchów, zapoznajmy się z nim. Dzięki pierwszemu kontaktowi zwierzę ocenia, na ile może sobie pozwolić, więc bądźmy „twardzi”.  Potem większość zależy od zaufania. Koń musi ufać jeźdźcowi, a jeździec  koniowi. Razem powinni tworzyć zespół, opierający się także na szacunku. Koń, który lubi przebywać z daną osobą jest wielkim skarbem, o którym marzy każdy jeździec.

        Kocham jeździć konno, przebywać z tymi cudownymi zwierzętami. Chciałabym, aby przez tę notatkę inni zapragnęli poznać konie bliżej, a nie oceniać tylko ” powierzchownie”. Jeżdżę w Dobrej. Jest to stajnia rekreacyjna, gdzie wszyscy się naprawdę dobrze „bawią”. Spędzamy z końmi większość czasu, czyścimy je, karmimy, wyprowadzamy oraz sprzątamy ich boksy.  Jazda konna nie opiera się na samej jeździe. Szacunek i zaufanie zdobywamy głównie  przez kontakt. Przed jazdą każdy ma okazję poczyścić konia, dać mu coś dobrego do jedzenia (marchew, jabłko). Na ranczu  mam  swojego ulubionego konika, o którym także opowiem. Jest tam wiele koni, na pewno znajdzie się jakiś dla każdego. Mnie urzekła młoda klacz śląska, która dopiero niecałe dwa lata temu rozpoczęła pracę pod siodłem. Ma na imię Cyrkonia ( pokazana  na pierwszym zdjęciu poniżej). Przeżyłam z nią wiele niezapomnianych chwil, np. tegoroczną gonitwę na HUBERTUSIE ( święto myśliwych i jeźdźców). Wprawdzie lisa nie złapałyśmy, ale Cyrka spisała się rewelacyjnie, z czego jestem bardzo dumna. Na drugim zdjęciu siedzę   na Boni, podczas zawodów stajennych w ujeżdżeniu.

        Jazda konna jest świetnym sportem i polecam ją każdemu, niezależnie od wieku. Wiąże się z nią wiele emocji, sukcesów, ale również porażek, jak w każdym sporcie. Nigdy nie przestałabym spędzać z tymi zwierzętami czasu. Przecież trzeba walczyć o marzenia, spełniać je. A konie te marzenia pomogą zrealizować każdemu, kto je kocha!

cccccClipboard02 (1)

2 comments

 1. Zuzanna pisze:

  Super zakładki!
  Szczególnie warta uwagi jest SPORT moja PASJA :) Świetnie, że uczniowie będą mogli opisywać różne aktywności i swoje zainteresowania. Polecam Wam również stworzyć zakładkę dotyczącą zadań programowych. Będziecie tam mogli umieszczać relację z SOS-u, LAS-u oraz zadań semestralnych.

  Czy już myśleliście nad tegoroczną formułą obrad?
  Poniżej przesyłam Wam link do uaktualnionych materiałów na temat Sportowego Okrągłego Stołu. Skorzystajcie!

  http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/sportowy-okragly-stol

  Zuzanna Machalska
  Wf z Klasą

 2. pati801 pisze:

  Dziękujemy ślicznie za słowa uznania:):):) Już jesteśmy w trakcie organizacji wydarzenia sportowego SOS w Bolesławcu:):):)

  Pozdrawiam
  Lokalny Lider „Wf z klasą”
  Patrycja kasperek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge
css.php