TRADYCJE WESELNE W NIEMSTOWIE!

Posted by zslubaczow in Wszystkie | Leave a comment

Wesela zaczynały się w poniedziałek. Wtedy orkiestra ( składająca się z grajków na skrzypcach, akordeonie i bębnie) przychodziła do przyszłej panny młodej, gdzie grali piosenki. Następnie wraz z dróżbami wyruszali zapraszać najbliższych gości (bardzo często pochodzili oni z pobliskich wiosek). Jeżeli narzeczeni posiadali rodzinę z dalekich stron, wtedy zapraszano ich około dwa tygodnie wcześniej.  Od wejścia na podwórko orkiestra grała „Marsz Mendelsona”. Każdego z gości prosiło się o błogosławieństwo. Wieczorem kiedy wszyscy powracali do swoich domów, Pan młody wraz z dwoma dróżbami przychodził do wybranki aby wykupić, wytargować krawat oraz koszulę którą następnego dnia miał ubrać na wesele. Mężczyźni gdy wychodzili obdarowywali kobiety czekoladami. Następnego dnia , we wtorek o godzinie 11 odbywała się uroczysta msza zaślubinowa. Jeżeli Pan młody pochodził z innej wioski, robiono bramy weselne. Po zaślubinach wszyscy goście byli zapraszani na obiad do nowożeńca. Około godziny 16 przyjęcie przenosiło się na podwórko Panny młodej. Na stołach można było znaleźć miedzy innymi kanapki, ciasta, makaron z serem, zupę pomidorową, barszcz i czasem gołąbki bądź ziemniaki. Trunkami na weselu były głownie piwa. Zabawa trwała do rana, tańczono i śpiewano. Niestety nie obchodzono  oczepin. Niektóre tradycje przetrwały do dzisiaj.

 

Weselewesele 2

ANDRZEJKI W NIEMSTOWIE!

Posted by zslubaczow in Wszystkie | Leave a comment

W dniu św. Andrzeja, z nocy 29 na 30 listopada, młodzi ludzie robili sobie wzajemnie psikusy. Wychodzili późną nocą, aby nikt ich nie zauważył, ani nie usłyszał. Ściągano bramy, które następnie były chowane w pobliżu domów. Podobnie robiono również z wozami, które wyciągano na wyższe budynki, przystanki lub zastawiano nimi wjazdy do wioski. Robiono kukły na wzór swojego podobieństwa, aby zanieść je następnie pod dom swojej sympatii. Zakochanym parom, przyjaciele wysypywali dróżkę z piór od domu panny do domu kawalera. Na oknach malowano różne rysunki np. serca lub imiona. Wszyscy się dobrze bawili. Ta tradycja, przetrwała do dzisiaj. Dużo młodzieży dalej robi sobie kawały, na wzór tych z dawnych czasów.

 

oooopppp

 

Korowaje

Posted by zslubaczow in Kuchnia kresowa, Wszystkie | Leave a comment

Korowaje to dość duże bułki weselne które robiono na terenie Niemstowa i Folwarek. Były one pieczone dzień przed ślubem i rozdawane rano tego samego dnia. Dostać je mógł każdy mieszkaniec wioski oraz goście weselni, ale najczęściej jednak przychodziły po nie dzieci.Pieczono ich ok. 400-500 sztuk, a rozdawała je mama panny młodej lub pana młodego na pamiątkę młodożeńców.

CCI20161205_0001CCI20161205_0003

Ciasto było drożdżowe (słodkie), nadziewane serem, marmoladą a najczęściej konfiturą. Głównym elementem rzucającym się w oczy był wzorek, ozdoba na wierzchu korowaju nazywana figą. Była ona bardzo słodka i była bez dodatku drożdży oraz proszku do pieczenia. Na koniec po całej bułce rozsypywało się cukierki dekoracyjne.

Znalezione obrazy dla zapytania Bułka korowaj Znalezione obrazy dla zapytania Bułka korowaj

 

Przepis:

1.Ciasto na bułki (drożdżowe) ok. 20 porcji

-1 kg mąki
-0,5 szklanki cukru
-5 dag drożdży
-4 żółtka
-0,5 L mleka
-0,5 szklanki oleju
-1 kostka margaryny
Wszystko wymieszać i zostawić do urośnięcia.

2. Figi, ozdoby

-0,5 kg mąki
-1 szklanka cukru
-1 szklanka mleka
-3 całe jaja
Wszystko wymieszać.

Po urośnięciu ciasto należy uformować w bułeczki i zrobić wzorek na wierzchu z drugiego ciasta na figi. Wszystko to posmarować rozcieńczonym żółtkiem i wsadzić do piekarnika (180 stopni) i piec aż się ładnie „zarumienią”.Na koniec posypać cukierkami dla ozdoby.

 

CMENTARZ WOJENNY z I i II WOJNY ŚWIATOWEJ

Posted by zslubaczow in Wszystkie | Leave a comment

Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej przy ulicy Cichej – W 2011 roku został wpsany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego. Cmentarz znajduje się we wschodniej części miasta, tzw. Żelichówce, na lekkim wzniesieniu. Teren założony na planie regularnego prostokąta, ogrodzony metalową siatką. Składa się z dwóch zasadniczych części przedzielonych szeroką aleją główną. Część zachodnią zajmuje cmentarz wojenny z I wojny światowej. Tworzy go 10, zbiorowych mogił ziemnych, w których pochowani są żołnierze różnych narodowości, poległych w walkach w latach 1814-1918 oraz zmarli w miejscowym lazarecie. Część wschodnia zajęta jest pod cmentarz epidemiczny z kilkunastoma kamiennymi nagrobkami zmarłych na cholerę w latach 1914-1918 oraz starym, kamiennym krzyżem datowanym na przełom XVII/XVIII wieku, przeniesionego tu z niezachowanego kopca mogilnego przy ul. Orzeszkowej. Oprócz nich, w północnej części nekropolii usytuowane są groby z płytami pamiątkowymi żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej: żołnierzy polskich dowodzonych przez Józefa Kustronia, poległych w 1939 roku; żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach z UPA . Ponadto usytuowany tu jest pomnik ku czci lotników 31 eskadry rozpoznawczej Armii ,,Karpaty”. Cmentarz posiada duże wartości historyczne oraz wartości przestrzenno – estetyczne. Jest miejscem pochówku żołnierzy różnych narodowości z okresu I i II wojny światowej, z zachowanym pierwotnym rozplanowaniem mogił żołnierskich z I wojny światowej. Na części epidemicznej zachowało się kilkanaście nagrobków kamiennych, pochodzących z bruśnieńskich warsztatów kamieniarskich, o ujednoliconym charakterze. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje stary krzyż z przełomu XVII/XVIII wieku.

 

cbfe05a903816e5d35cf0e20fe525fbc

ca7d578984d457ada4ab6a763f730654

BUDYNEK ROGATKI

Posted by zslubaczow in Dawny Lubaczów, Historia, Wszystkie | Leave a comment

Rogatka w Lubaczowie jest to mały budynek postawiony na granicy miasta.W ostatnich latach do remontu rogatki przymierzano się kilka razy. Niestety, z różnych względów, nigdy kompleksowo nie udało się tego zrobić. Ostatecznie obiekt został zapomniany i skrył się za żywopłotem i obskurnymi tablicami reklamowymi. A szkoda, bo rogatka była kiedyś wizytówką naszego miasta. Pełniła funkcję reprezentacyjną i witała przyjezdnych. Na rogatce, która stała na dawnej granicy miasta, pobierano m.in. opłaty za przejazd przez most. Wcześniej takich rogatek, choć drewnianych, było w Lubaczowie więcej. Ta, która stoi obecnie na skrzyżowaniu ulic Handlowej i 3-go Maja, powstała w 1929 roku i jest dziełem znanego w okolicy inż. Władysława Ruebenbauera. Rogatka jest typowa dla jego stylu – ma czterospadowy łamany dach, frontowe podcienie wsparte na trzech dworkowych kolumnach. Rogatka odzyskała dawny blask i znowu ma „wrócić do życia” dzięki stowarzyszeniu „Rogatka”, któremu ma być przekazany obiekt.

rogatka_stara_2-800x600

812183926        1298926377

WZGÓRZE ZAMKOWE

Posted by zslubaczow in Wszystkie | Leave a comment

Wzgórze zamkowe położone jest przy ulicy Sobieskiego w Lubaczowie. W 1995 roku zostało wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa  podkarpackiego. Obecnie po królewskim zamku pozostały jedynie relikty posadowione w obrębie miasta na prawym brzegu rzeki Lubaczówki. Po założeniu zamkowym zachował się rozległy, w kształcie płaskiego stożka kopiec ziemny. Pierwsze badania archeologiczne zostały przeprowadzone już w 1937 roku i dokonał ich M. Śmiszko. Wiedzy na temat historii i struktury zamku dopełniły badania przeprowadzone w roku 1975 przez A. Gruszczyńską.

 

313619011430186116

 

Wzgórze zamkowe kryjące relikty osadnictwa sprzed fazy murowanej zamku oraz pozostałości zabudowy dworskiej powstałej na pocz. XIX wieku z inicjatywy hr. Pawłowskiego wraz z przyległym do niego od strony wschodniej parkiem krajobrazowym. Park powstał w okresie międzywojennym wg projektu J. Drexlera. Posiada rozplanowanie w postaci alei, ścieżek, cieków wodnych i stawów oraz okazy starodrzewia ze skupinami olchy czarnej i pojedynczymi okazami pomnikowych lip drobnolistnych. Całość usytuowana od wschodniej strony ul. Sobieskiego.

1221090222

Dzieje Lisich Jam

Posted by zslubaczow in Dzieje wsi i miasteczek, Historia, Wszystkie | Leave a comment

Nazwa: 

„Lisie Jamy” związana jest z królem Janem III Sobieskim. Według legendy, podczas polowania w okolicach Lubaczowa natrafił na miejsce, w którym mieszkało mnóstwo lisów. „A co to za lisie jamy?”, powiedział wtedy król i tym samym nadał nazwę tej miejscowości.

Położenie:

Lisie Jamy  jest to wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Lubaczów.  Do 1954 roku istniała gmina Lisie Jamy. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego. Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Fatimskiej.

PA156620

Ciekawostka :

Statystyki z 2015 roku mówią, że liczba ludności we wsi Lisie Jamy to 1 138 z czego 48,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 51,9% ludności to mężczyźni.