I to już koniec…

Koniec naszego projektu. Zrealizowaliśmy wszystkie moduły i  otrzymaliśmy dyplomy potwierdzające zakończenie projektu „Zakładamy i prowadzimy własną firmę”. Było warto!

Koniec naszej edukacji w Gimnazjum. Wczoraj uroczyście zakończyliśmy 3 lata naszej edukacji. 

Przed nami nowe szkoły i nowe wyzwania.

Życzymy Wszystkim udanych wakacji:)

Mocne i słabe strony naszej firmy?

 

Mocne strony firmy AnalizaSwot

- brak konkurencji.

- dania na bazie miejscowych produktów.

- lokalizacja baru w centrum miasta.

- posiadanie niezbędnego kapitału na rozpoczęcie działalności.

- atrakcyjne ceny

- miła, kompetentna obsługa

- wysoka jakość serwowanych dań

Słabe strony firmy:

- starzejące się społeczeństwo

- lokalizacja w miejscowości o wysokim bezrobociu

Szanse firmy:

- rozszerzenie działalności  o obsługę stołówek szkolnych.

- organizacja licznych imprez okolicznościowych

Zagrożenia firmy:

- brak właściwej ilości klientów.

- pojawienie się konkurencji

- wzrost cen produktów, z których przygotowywane są dania

 

IV moduł …

Koszty-bez-fakturyIV moduł już za nami. Cieszymy się bardzo, że nasze sprawozdanie zostało zaakceptowane. Podejmując się próby otwarcia baru ustaliliśmy, że dysponujemy kwotą 219338 zł. Skąd te środki? Tworzymy spółkę jawną, więc podjęliśmy decyzję, że każdy ze wspólników wnosi do spółki minimum 20 tys. zł. Każdy z nas zadeklarował swoją kwotę i w sumie udało się nam zgromadzić 160 tys. zł kapitału.

Dodatkowo nasz kolega oprócz pieniędzy wniósł samochód o wartości 35 tys. zł. i jako zapalnony grafik zaprojektuje nam stronę internetową i spoty reklamowe co zaoszczędzi nam kwotę 1200zł

Mamy też decyzję burmistrza o zwolnieniu nas z opłaty za lokal na okres 1 roku w zamian za przeprowadzony tam remont 1500 zł/ mc

Rodzic naszej koleżanki, który  prowadzi firmę budowlaną i zobowiązał się do przeprowadzenia remontu naszego lokalu z 50 % zniżką za robociznę czyli z 18138,5 zł

Koleżanka wspówłaścicielka naszego baru ma wykształcenie księgowe i będzie nam prowadzić usługę księgowe – 500 zł/mc

Druga koleżanka, ma w rodzinie projektanta wnętrz, który zaprojektuje nam wygląd naszego baru za darmo – zaoszczędzimy 3 tys. zł.

A ile potrzebujemy na wydatki? Remont lokalu, wyposażenie kuchni, sali barowej wynagrodzenia pracowników to według naszych szacunków koszt 216467 zł.

Podsumowując:

Kapitału na strat nam wystarczy. Zostanie nam nawet niewielka kwota na niespodziewane wydatki - 2871 zł.

Możemy jednak skorzystać z możliwości dofinansowania naszej firmy korzystając 

- z programu Kapitał Ludzki „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” bezwrotna dotacja odo 40 tys. zł na osobę. (http://pokl.up.gov.pl/index.php/pl/dotacje/dziaanie-62)

- składając wniosek w  konkursie na dotacje PROW 3.1.2  (http://www.funduszeunijne.info.pl/2011/05/uwaga-konkursy-na-dotacje-prow-3-1-2/)

- z Powiatowego Urzędu Pracy na dofinansowanie dla bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej - 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzeniaobowiązującego w dniu zawarcia umowy (http://www.pupbartoszyce.pl/klient/dotacje_na_dzialalnosc.html)

U nas już po wyborach

W poniedziałek w naszej szkole  miał miejsce Dzień Niebieski,  w ramach programu Młodzi Głosują. Zrobiliśmy sobie zdjęcie,  którym zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziały w wyborach do parlamentu UE. Wzięliśmy też udział w młodzieżowych wyborach parlamentarnych, bo uważamy , że skoro obywatel posiada takie prawo, to powinien z niego korzystać. Czy zgadzacie się z nami?

ue2

Ciekawe spotkanie

Dzisiaj spotkaliśmy się z panią Małgorzatą Kobiałką, która jest właścicielką domu weselnego na terenie naszej gminy. Pani Małgosia podzieliła się z nami wiadomościami związanymi z zakładaniem i prowadzeniem własnego biznesu. Podpowiedziała nam na co musimy zwrócić uwagę planując wydatki naszej firmy. Na pewno ułatwi nam przygotowanie sprawozdania z IV modułu.

Jesteśmy pełni podziwu dla jej zaangażowania w to co robi. P1250388

Cóż to był a dzień…

Ledwo odpoczęliśmy  po zawodach i  zabraliśmy się za opracowywanie zestawienia wydatków w naszej firmie, wychowawczyni poinformowała nas o tym, że w trakcie Święta naszego Gimnazjum musimy przeprowadzić warsztaty wokalne i kulinarne dla naszych kolegów ze szkoły podstawowej i gimnazjum.  Zadanie to bardzo nam się spodobało.

Podzieliliśmy się zadaniami i sami zobaczcie jak nam się udało?DSC05368DSC05358DSC05373

Oczywiście w trakcie Święta było jeszcze wiele innych ciekawych warsztatów. No i odbyła się uroczysta akademia poświęcona patronce naszego Gimnazjum Irenie Sendlerowej i w tym roku również Janowi Pawłowi II. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów zapaszamy Was na stronę naszej szkoły

www.zspsepopol.pl

Czas, czas…

29 kwietnia nasze koleżanki i kolega wyjechali do Słowacji na Ogólnoświatowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Chociaż zmęczenie dało się we znaki, już pierwszego dnia zwiedzaliśmy Stare Miasto w Bratysławie. Cudowna starówka,którą odwiedzaliśmy wielkokrotnie utkwiła nam najbardziej w pamięci. Widok z zamku na Dunaj i most łączący obie dzielnice wywarł na nas ogromne wrażenie, możecie go również zobaczyć na naszym zdjęciu. Chociaż mieliśmy zaledwie pięć dni na zwiedzenie tego pięknego miasta i rozegranie gier w tenisa stołowego udało nam się także odwiedzić Austrię. W tym przypadku doceniliśmy jak bardzo przydatny jest nasz język obcy, którego się uczymy już dziewiąty rok. Na sam widok Wiednia zaparło nam dech w piersiach. Piękne katedry, ogromne budowle,przesympatyczni ludzie,tak wiele miejsc do zwiedzenia ,a tak mało czasu. Pożegnaliśmy się bardzo niechętnie po paru godzinach podziwiania Wiednia. Po zaciekłej walce nasze „Cebeściaczki” wywalczyły srebro w grze podwójnej dziewcząt kategori B,a jedna z nich brąz w grze pojedyńczej. Zawody oraz związane z nimi emocje  i nadciągający dzień szkoły,który zbliżał się wielkimi krokami zajęły nam sporo czasu,ale nie zapomnieliśmy o Młodych Przedsiębiorczych i już uzupełniamy kolejny moduł.

Nowy Most Mamy nadzieje,że wszystko pójdzie po naszej myśli. Także Wam życzymy powodzenia ! :)

Wirtualny Festiwal Młodych

Super było wziąć udział w dzisiejszym festiwalu. Podobały się nam zadania. Szkoda tylko, że nie mogliśmy ich zrobić wszystkich. Nie bardzo mogliśmy się zwolnić.  Musieliśmy być na lekcjach bo egzamin tuż, tuż …

Najbardziej podobał nam się wykład Nialla Fergusona o  Teorii Europejskiego Cudu. Wam też?

Fajne było też zadanie z pomysłem na kawiarnię. My jako grupę docelową wybraliśmy naszą młodzież, bo nie ma gdzie po południu spędzić wolnego czasu. Zaproponowaliśmy dobrą muzyką, karaoke, śpiewanie przy stoliku. Stąd nasze hasło

„Tutaj jak w NIEBIE, przytulnie, słodko, muzyka ukoi Ciebie”  Publikacja1