05 cze 2012

Ale się cieszę :)

Dzisiaj weszłam na swój blog i zobaczyłam, że mam odznakę „Działamy z TiK” bardzo się cieszyłam ;) Wczoraj Pani Kasia nam mówiła, że jedziemy na TBS-ach. Właśnie teraz jestem na TBS-ach i siedzę w bibliotece na komputerze, czekamy na Panią Kasię żebyśmy mogły puść na Festiwal. Nie mogę się doczekać ;)

30 maj 2012

Wczoraj na informatyce.

Wczoraj na informatyce Pani nam kazała odpowiedzieć na pytania:

1) Jak nazywa się stolica Włoch?
Stolica Włoch nazywa się Rzym.

2) Z jakiego kontynentu pochodzi pomidor?
Pomidor pochodzi z Ameryki Południowej

3) Jak się nazywał ostatni król Polski?
Ostatni król Polski nazywał się Stanisław August Poniatowski.

4) Jak się nazywała pierwsza stolica Polski?
Pierwsza stolica Polski nazywała się Gniezno.

5) Jak nazywa się stolica Chin?
Stolica Chin nazywa się Pekin.

6) Kto wynalazł czekoladę?
Meksykanie wynaleźli czekoladę.

Już jutro :)

Już jutro jadę z moją szkołą do Centrum Nauki Kopernika. Muszę wstać o 5:00 ponieważ musimy być pod szkołą o 5:45. Nie chce mi się tak wcześniej wstawać ale cóż muszę :(  O 6:00 będzie wyjazd spod szkoły a o 9:40 wejście do Centrum Nauki Kopernik. Ok. 14 - 15 przejazd na starówkę i obiad ( ok. 15:40, zupa, kompot, drugie danie) w bufecie  na Zamku Królewskim, później pójdziemy na spacer po starówce. Ok. 17:30 wyjazd z Warszawy, o 20:30 – 21:00 przyjazd pod szkołę. Nie mogę się doczekać :) Mam nadzieję, że będzie tam bardzo fajnie :) Wszyscy którzy tam byli mówili, że tam jest bardzo fajnie ;) Napiszę na blogu w piątek jak było.

24 maj 2012

Specjalistka ds. fotocastów :)

Uczyłam się Picasy, przygotowując fotocast ze spotkania z Panią Wandą Ogrodnik. Na początku myślałam, że Picasa będzie trudna, ale jak Pani Kasia nas nauczyła, to okazało się, że wcale tak nie jest. W Picasie można zmieniać kolory, wycinać zdjęcia i obracać, wyostrzać,  naprawiać światło, kontrast. Można też zrobić ze zdjęcia komiks rysunkowy. Zamieszczam mój pierwszy pokaz zdjęć w Picasie. Nie mam konta na YouTube – film na swoim koncie umieściła Pani Kasia, a ja tylko skopiowałam link :)

YouTube Preview Image
07 maj 2012

Picasa

Jutro na dodatkowym kółku blogowym ja, Wiktoria, Paulina i Kornelia będziemy się uczyć „Picasy.” Pani Kasia mówiła, że trzeba to umieścić na YouTubie. Pani Kasia mówiła też, że to bardzo łatwe. Kliknijcie tutaj żeby zobaczyć pierwszy pokaz Pani Kasi w Picasie .

Wywiad z Panią Wandą

Niedawno ja, Wiktoria, Kornelia i Paulina przeprowadziłyśmy wywiad z Panią Wandą. Pani Wanda była absolwentką naszej szkoły. Zadawałyśmy różne pytania, a Pani Wanda na nie odpowiadała. Ja z Wiktorią nagrywałyśmy każde słowo na dyktafonie. Było bardzo miło posłuchać, jak Pani Wanda nam opowiada o dawnych czasach w naszej szkole. Dowiedziałam się, że w dawnych czasach nie było dyskotek, wycieczek ani obiadów. Wiem też, że dawno temu trzeba było się ubierać w fartuszki i nosić kokardy we włosach. Kiedyś w naszej szkole uczyły się tylko dziewczynki. Oglądałyśmy świadectwa Pani Wandy i zdjęcia. Pani Wanda była bardzo dobrą uczennicą! Na końcu jak skończyłyśmy rozmawiać z Panią Wandą Pani Kasia, która również tam była pokazała Pani Wandzie nasze blogi. Bardzo się spodobały naszej rozmówczyni. Potem ja i Kornelia musiałyśmy iść, ponieważ miałyśmy konkurs z języka angielskiego na TBSach, więc Wiktoria, Paulina i Pani Kasia zostały z Panią Wandą same. Pani Wanda jest bardzo miła. Mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy z nią ;)

Wycieczka do Ciechanowca :)

26 Kwietnia pojechałam do Ciechanowca z Wiktorią, Pauliną Kornelią, Panią Kasią, Panią Kasią Łukaszewicz (nauczycielka muzyki), Panem Januszem Majewskim ( nauczycielem techniki) i innymi dziećmi z KENu. Odwiedziliśmy Muzeum Rolnictwa – skansen podlaski, a w nim Muzeum Pisanek, Muzeum Chleba, dwór Hrabiego, młyn, powozownię, domy mieszkalne i szkołę w Winnej Chroły. W Muzeum Pisanek widziałam pisankę tak malutką, że mieściła się w pudełku od Tik-Taków. Były tam też jajeczka z namalowanymi portretami osób oraz takie, które ozdobiono przyrządami dentystycznymi!Później, gdy wracaliśmy autokarem, słuchaliśmy piosenek z kolegami i koleżankami i rozmawialiśmy. Moim zdaniem wycieczka do Ciechanowca była super!!! :) ;) Bardzo mi się tam podobało. Mam nadzieję, że wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie też będzie bardzo fajna, bo 31 Maja jedziemy właśnie tam!!! Nie mogę się doczekać :) :P

19 kwi 2012

Dzisiaj w szkole :P

Dzisiaj w szkole było fajnie, ponieważ były skrócone lekcje. Mieliśmy dzisiaj kończyć lekcje o 14.30 a skończyliśmy o 12.30 :P Na angielskim ćwiczyliśmy tekst, a na w-fie graliśmy w łopankę, na matematyce pisaliśmy pracę klasową, a na polskim poszliśmy na komputerach i graliśmy przez 35 minut ponieważ nie było Pani Kasi – moja nauczycielka z j.polskiego, a na przyrodzie rozmawialiśmy bo nie było pani od przyrody ale już na następnej lekcji (czyli przyroda) pani już zdążyła przyjść do pracy. Pani mówiła, że dzisiaj jest kartkówka ale ja powiedziałam, że mnie nie było bo byłam chora i nikt z klasy nie chciał mieć tą kartkówkę więc na szczęście pani przełożyła na jutro. Mam jeszcze dużo czasu żeby się po uczyć do kartkówki ;) To właśnie robiłam dzisiaj w szkole :P

Ciekawostki o Irlandii

 • To są ciekawostki o Irlandii. Na pewno myślicie, że dlaczego akurat ciekawostki o Irlandii a nie o Polsce. Ja jestem z Irlandii, ale teraz mieszkam w Białymstoku i to dlatego, ponieważ jestem z Irlandii chcę o Irlandię też pisać na blogu. Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, brzdąkają na wielu instrumentach. Wieczorem, szczególnie w pubach, gdzie grają na żywo zespoły , irlandzkie puby to już swoista tradycja A może chcesz nabyć wiedzę? – udaj się do zamku Blarney – jest tam połowa kamienia koronacyjnego, który ma ponoć niezwykłą moc – jak się go pocałuje – dostaje się dar elokwencji.
 • Na tablicy rejestracyjnej samochodu, dwie pierwsze liczby to rok produkcji
 • Dzień św. Patryka to najważniejsze święto w Irlandii, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu.
 • Jedna z sieci hotelowych oferuje podczas świąt darmowy nocleg w swych hotelach dla małżeństw, w których osoby noszą imię Maria i Józef
 • Przed świętami ofiarowuje się podarunki ludziom, z których usług korzystało się w mijającym roku: mleczarzom, listonoszom
 • Irlandia to kraj zmiennej pogody – wyjeżdżając koniecznie weź kurtkę i parasol , raz pada raz świeci słońce, taki już urok tego kraju
 • Reprezentancja Irlandii w 85-letniej historii rozegrała aż 705 meczów z Polską, w tym 233 mecze wygrała, a 304 przegrała. Pozostałe spotkania zakończyły się remisem.
 • W tańcu irlandzkim ręce zawsze trzymane są blisko ciała. Jest to pozostałość po czasach, kiedy tańce były zabronione i odbywały się w ciasnych pomieszczeniach piwnicznych. Inna przypowieść mówi, że ręce są trzymane na pamiątkę buntu przeciwko najeźdźcom brytyjskim, a symbolizują spętanie.
 • Z Irlandii wywodzi się święto Halloween. Początkowo nazywało sie ono Samhain. W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie.
 • Większość okien w Irlandzkich domach otwiera się na zewnątrz. Ma to plusy i minusy. Zwiększa się powierzchnia użytkowa mieszkania, ale znacznie trudniej takie okno umyć.
 • Irlandczycy nie używają banknotów o dużych nominałach. Najwyższy tolerowany w handlu to banknot o wartości 50 euro. 100 i wyższe nominały budzą wręcz popłoch i sprzedawców.
 • Irlandczycy kupują w sklepach wyłącznie produkty rodzime, stąd na wszystkim można znaleźć naklejkę „Buy me, I’m Irish”
 • Irlandczycy kochają konie, a wyścigi są tu organizowane często i przyciagają tłumy.
 • Pierwszy dzień wiosny przypada w Irlandii 1 lutego. Według kalendarza pory roku zbiegają się dokładnie z początkiem miesięcy: lutego, maja, sierpnia i listopada.
 • W ostatni dzień karnawału Irlandczycy świętują Pancake Day czyli Dzień Naleśnika. Odpowiada on naszym Ostatkom, a w tym dniu serwuje się naleśniki pod każdą postacią. Są one symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przez Wielkim Postem.
 • Jednym z symboli Irlandii jest piwo Guiness, którego dziennie wypija się na świecie 9 mln kufli. Kompania nie tylko posiada oddziały w sześciu miastach świata, ale również własne statki do przewozu piwa.
 • Jedną z najbardziej charakterystycznych gier irlandzkich jest hurling. Do gry używane są charakterystyczne kije (nazywane hurleys) i piłka podobna do tej jaka używana jest w krykiecie (sliotar). Hurling jest jedną z najszybszych i najbardziej kontaktowych gier boiskowych na świecie.
 • Harfa jest symbolem Irlandii, a jej wizerunek znajduje się na walucie. Harfa, która stała się wzorem dla symbolu państwowego istnieje naprawdę. Obecnie przechowywana jest w Trinity College w Dublinie.

Korzystałam z (kliknij)

Ciekawostki o Białymstoku

 • Białystok – zgodnie z legendą dzieje Białegostoku zaczynają się w roku 1320, kiedy to książę litewski Giedymin polował w puszczy na tura. Odpoczywając po pogoni nad puszczańskim strumieniem, miał powiedzieć: „Czysty, biały stok. Można by nad nim zbudować dwór myśliwski albo i wieś założyć”. „Stok” to dawne określenie strumienia, który „stacza się” w dół zbocza. Płynie on i dziś jako rzeka Biała.
 • Białystok ma drugie miejsce wśród miast wojewódzkich pod względem gęstości zaludnienia
 • Białystok leży na 7 wzgórzach jak Rzym
 • Białostocką Aglomerację Miejską tworzą 4 miasta i 7 gmin wiejskich
 • Białystok zostanie jednym z dwunastu elitarnych miast w Polsce – metropolią Białystok
 • Białystok należy do sieci zdrowych miast Światowej Organizacji Zdrowia
 • na terenie miasta znajdują się 2 rezerwaty przyrody: Las Zwierzyniecki i Antoniuk
 • 32% obszaru miasta to tereny zielone – Zielone Miasto
 • liczba mieszkańców stale wzrasta (2006 r. -294 830 osób), jest więcej kobiet niż mężczyzn
 • miasto mniejszości narodowych: Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Romowie, Tatarzy
 • ok. 30% mieszkańców to Prawosławni, a ok. 2000 osób to Tatarzy
 • do 1939 r. w mieście mieszkało ok. 50 tysięcy Żydów, było 60 synagog i domów modlitwy
 • pałac Branickich – otaczają go najlepiej w Polsce zachowane ogrody barokowe
 • Jan Klemens Branicki - jeden z najznamienitszych włodarzy miasta urodził się jako Jan Kazimierz, a później zmienił imię, nawiązując do tradycji swego rodu
 • kościół p.w. Chrystusa Króla i św. Rocha – jeden w pierws
  • zych w Polsce kościołów modernistycznych
  • tu urodził się Ludwik Zamenhof – twórca międzynarodowego języka esperanto, którym włada 2 mln ludzi na świecie
  • w terminie 25 lipca-1 sierpnia 2009 w Białymstoku odbył się Światowy Kongres Esperanto dla uczczenia 150. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa
  • Największą międzynarodową organizacją esperancką jest Światowy Związek Esperantystów, który ma członków w 120 krajach. W Białymstoku esperantyści zrzeszali się od 1919 r.
  • Sławni Białostoczanie:
   - Izabella Scorupco
   - Agnieszka Maciąg
   - Anna Romanowska
   - Paweł Małaszyński
   - Justyna Sieńczyłło
   - Kayah
   - Jerzy Maksymiuk
   - Edward Lubaszenko
   - Nora Ney – aktorka
   - Marek Citko – piłkarz
   - Tomasz Frankowski – piłkarz
   - Tomasz Bagiński – grafik nominowany do Oskara za film animowany „Katedra”
   - Barbara Kudrycka – Minister Szkolnictwa Wyższego
   - Ryszard Kaczorowski – prezydent RP na uchodźstwie
   - Edward Redliński – autor Konopielki
  • doskonali tancerze – grupa Fair Play Crew – przedstawienie „12 ławek” i „Fame” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, oraz Metropolish pod mecenatem Miasta Białystok
  • finaliści telewizyjnych konkursów tanecznych – Roofi – Rafał Kamiński, Gaua - Piotr Gałczyk
  • Galeria Arsenał – jedna z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce
  • Blues – Rada Miejska Białegostoku ogłosiła rok 2008 Rokiem Bluesa w Białymstoku
  • W Białymstoku jest ok. 45 tys. studentów i 19 uczelni wyższych
  • Uniwersytet Medyczny – pierwsze zapłodnienie in vitro w Polsce i najlepszy ośrodek leczenia niepłodności
  • Białystok słynie z miłośników sportów balonowych – w czerwcu odbywają się tu międzynarodowe zawody
  • Na cześć miasta, jedna z asteroid w pasie planetoid układu słonecznego otrzymała nazwę 1981 Bialystock.
  • W Białymstoku uczył się jeden z premierów Izraela – Icchak Szamir
  • Białystok jest świetnym miejscem wypadowym do leżących na terenie województwa parków narodowych: Białowieskiego, Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Wigierskiego oraz parków krajobrazowych: Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyńskiego Doliny Narwi i Suwalskiego.
   • trójkątny rynek – Białystok ma nietypowy w kształcie, bo trójkątny rynek
   • Izabela Branicka – trzecia żona Jana Klemensa Branickiego, właściciela Białegostoku, miała w dniu ślubu 18 lat, jej mąż – 59.                                                                                            Korzystałam z (kliknij)
css.php