Chłopaki z IV klasy |

maj/12

23

FESTIWAL 2.0

Dnia 22 maja w naszej szkole odbył się Festyn 2.0. Na festynie prezentowana

była  praca nad programem 2.0. Zaprezentowały się koła: Wiedzy o Szczecinie,

Informatyczne oraz Ekologiczne. Były również różne ciekawe konkursy.

W czasie imprezy wykorzystywaliśmy TIK-owe sprzęty takie jak: Tablet, Laptop,

Rzutniki. Były prezentowane prezentacje i podcasty oraz filmy. Mnie najbardziej

podobał się film który został nagrany w czasie całego tego festynu. Materiały

będą niedługo dostępne na blogach i stronie internetowej naszej szkoły.

W czasie tego wydarzenia również nie zabrakło naszego projektu Wyprawa na Biegun.

Festyn bardzo mi się podobał i mam nadzieję, że za rok też się odbędzie.Mateusz Kowalski

 

Brak tagów

maj/12

17

Projektowe podsumowania i prezi

Podczas pracowania nad projektem korzystaliśmy z takich programów jak: googledokumenty, prezi, flickr. Zajęcia były bardzo ciekawe i dowiedzieliśmy się, że nawet gdy mamy trudności to dzięki wierze w siebie możemy uzyskać cel.

Mateusz

Podczas nauki o Marku Kamińskim i Jasiu Meli nauczyłam się wielu rzeczy np. wiem , że trzeba być wytrwałym, trzeba dostosowac się do warunków jakie panuja w zimniejszych stronach ziemi (kuli ziemskiej) .Aby rozwijać pracę o tych wspaniałych ludziach używałam różnych stron internetowych takich jak WWW.prezi.com , WWW.flickr.com i tym podobne. Praca na temat Marka Kamińskiego i Jasia Meli była dla mnie zaszczytem :D Serdecznie pozdrawiam wszystkich fanów zimnych stron kuli ziemskiej.

Maja

Poniżej przedstawiamy nasze projektowe prezentacje w prezi

Co pomaga w osiąganiu celów ?

Co pomaga w osiąganiu celów ?

Krótko o Marku Kaminskim

Krótko o Jasiu Meli

Brak tagów

kwi/12

30

ARKTYKA

Co to jest biegun północny?

 

Biegun Północny to wspaniałe miejsce,jest tam bardzo tajemniczo i bardzo trudno jest tam przeżyć przez takie warunki które tam panują.Pomimo trudnych i wyjątkowo trudnych warunków życia w tym rejonie,wielu podróżników próbowało zdobyć biegun północny.Niektórzy poświęcili biegunowi i ogólnie Arktyce własne życie.Jaka tajemnica kryje się daleko, daleko na północy? Czy wogóle da sie tam dotrzeć? A jeżeli tak to za jaką cenę?

fot. deepfocus CC BY-NC-SA 2.0 flickr.com
Arktyka to obszar wokół północnego bieguna geograficznego. Składa się z Oceanu Arktycznego, północną częścią Eurazji i Ameryki Północnej.

Na Morzu Arktycznym przeciętna grubość lodu wynosi 3 metry.

Na Arktyce możemy zobaczyć roślinność: rośliny zielone (głównie trawy i turzyce) niskie krzewinki, karłowate drzewa (brzoza, wierzba) mech i porost.
.Zwierzęta Arktyki

Ze względu na niskie temperatury nie ma tak dużo zwierząt.

Żyją tam:

-Niedźwiedzie polarne

fot. fot. rahen z CC BY-NC 2.0 http://flickr.com

-Morsy

-Lisy polarne

-Wilki arktyczne

-Wół piżmowy

-Uchatka niedźwiedziowata

Brak tagów

kwi/12

30

Biegun południowy

Ogólna Charakterystyka: Anktartyka jest strefą polarną nazwa jej pochodzi od greckiego słowa antarktikós. Charles Wilkes wprowadził tą nazwę.
Ukształtowanie Powierzchni: Jest to wielki ląd pow. 12,2-12,5 km. . Rozproszenie obszarów niezlodowaconych powierzchniowo na Antarktydzie jest ogromne i dlatego są one tak małe, że giną w skali półstronicowej mapy.
Zwierzęta: Świat zwierzęcy Antarktyki, w odróżnieniu od innych regionów świata, charakteryzuje się niewielką różnorodnością gatunków i bardzo małym udziałem form endemicznych (gł. wśród bezkręgowców).
Turystyka: Rejonem koncentracji ruchu turystycznego jest Antarktyda Zachodnia .Ten kontynet długo był poza zasięgiem ludzi.


fot. Euclid vanderKroewCC BY-NC-SA 2.0 flickr.com

Brak tagów

kwi/12

30

Co ma współnego energia odnawialna z wyprawą na biegun

Pojechaliśmy na wycieczkę do Ośrodka Ostoja. Mieliśmy wyjechać autobusem o godzinie 8:45. Ale dwaj uczniowie poszli do domu, czekaliśmy na nich 20 minut. Pomimo spóźnienia zdążyliśmy na autobus którym jechaliśmy około 50 minut. Wysiedliśmy z autobusu koło ulicy Zielonej. Do Ostoji szliśmy około 25 minut. Gdy byliśmy już na miejscu, pani zaprowadziła nas do budynku. Powiesiliśmy ubrania na wieszakach a pani pokazała nam filmy o ekologii. Pokazała nam też urządzenia na energię słoneczną, wodór i różne inne rzeczy. Zrobiliśmy 10-minutową przerwę na jedzenie, po czym oglądaliśmy kolektory słoneczne i kompostownik. Do domu wróciliśmy koło godziny 13. Zobaczyliśmy tam kolektory słoneczne jakich używali: Marek Kamiński i Jan Mela w wyprawach na bieguny. Ze składu rzeczy jakie zabrali na biegun wynika że mieli 2 panele słoneczne i 1 turbinę wiatrową. Na biegunach nie było żadnych elektrowni więc korzystali głównie z odnawialnych źródeł energii. Mieli tam urządzenia takie jak: GPS Garmin, GPS MLR, kompas SILVA, telefon satelitarny Iridium, laptop i iPod.

Brak tagów

YouTube Preview Image

 

YouTube Preview Image

Brak tagów

Ten słynny niedźwiedź ma długość 2,5 m,zaś jego wysokość wynosi 1,2-1,4 m; waga tego zwierzęcia to – 700 kg. Żyje na całym obszarze Arktyki,dawniej te niedźwiedzie były nękane polowaniami.Dziś to stworzenie jest pod ochroną i zabicie tego zwierzaka jest karalne!Naszą planetę zamieszkuje ok. 20 tys. okazów tych zwierząt, ale nadal jest uważany za gatunek zagrożony.
Maja Roszkowska :)
źródło: www.szkola.kaminski.pl

Brak tagów

Zorza polarna to jedno z najwspanialszych zjawisk przyrody.
przybiera kształt świetlistych smug, wstęg, promienistych koron, firanek czy też draperii.
Zapowiedzią tego wspaniałego optycznego spektaklu bywa pojawienie się po zachodzie Słońca na północnym niebie zielonego łuku. W miarę wzrostu intensywności zaburzeń magnetycznych dolna krawędź łuku jaśnieje, błękitnieje i przesuwa się na południe. Łuk rozpada się na wiązki promieni, rozciąga się ku zenitowi, następuje wzrost intensywności świecenia. Kolejny etap widowiska to pojawienie się korony zorzy polarnej – świetliste pasma, zbiegające się w jeden punkt, emitują tysiące promieni w kształcie strug deszczu. Korona zanika, ale widowisko trwa nadal. Wstęgi świetlne pulsują, znikają i pojawiają się znowu, „strzelają” płomienie. Arystoteles, obserwujący to zadziwiające zjawisko stwierdził, że powietrze zmienia się w płynny ogień. Badania prowadzone między innymi przez Van Allena i jego współpracowników pozwoliły stwierdzić, że w obszarach występowania zórz polarnych daje się czasem zaobserwować wzrost strumienia cząstek naładowanych elektrycznie. Podczas zorzy występują procesy jonizacji czy też systemy prądów elektrycznych w górnych warstwach atmosfery, które powodują między innymi zakłócenia w odbiorze krótkich fal radiowych, zaburzają pracę dalekopisów i telefonów, a także powodują błędne odczyty aparatury używanej do poszukiwania złóż mineralnych. W 1968 roku w Quebecu w Kanadzie wzbudzone silne prądy uruchomiły wyłączniki awaryjne, powodując przerwę w dostawie prądu.
A więc zorza polarna to piękne zjawisko przyrodnicze.

Źródło: szkoła.kaminski.pl

Piotr Barnaś

Brak tagów

Arktyka znajduje się całkowicie w zasięgu promieni słonecznych, nic więc dziwnego, że przez trzy miesiące panuje tam nieustające lato, a Słońce świeci bez przerwy!
Średnio do każdego miejsca na Ziemi rocznie dociera tyle samo promieni słonecznych – również do biegunów – północnego i południowego. Co zatem sprawia, że właśnie na biegunach jest tak zimno?
na biegunie przypada o wiele mniej energii niż na równiku. Podsumowując: nachylenie kuli ziemskiej sprawia, że promienie słoneczne muszą przebyć przez atmosferę dłuższą drogę na biegun niż na równik. Ponadto do 90% energii, która w końcu dociera na Ziemię w okolicach biegunów, zostaje odbitej przez śnieg i lód, które działają jak lustro.
Źródło :www.szkola.kaminski.pl

Brak tagów

kwi/12

2

OCEAN I KLIMAT

Lód, po którym przedzierają się do bieguna polarnicy, to zaledwie cieniutka warstwa zamarzniętej wody pokrywająca głębie Oceanu Arktycznego. Pokrywa lodowa żyje własnym rytmem. Latem topnieje i kurczy się, zimą odbudowuje się, i wtedy zajmuję o wiele większą powierzchnię niż przedtem. Takie zjawisko nazywa się cyklem sezonowym. Trzeba wiedzieć, że warstwa lodu jest bardzo delikatna i podatna na zmiany klimatu. A w ostatnich latach takie zmiany obserwujemy. Mówi się nawet o globalnym ociepleniu. Dzisiaj jeszcze nie wiemy, jaka przyszłość czeka lody Arktyki. Czy stopnieją i za kilkadziesiąt lat do bieguna dopłynąć będzie można zwykłym statkiem, czy też odwrotnie, znaczna część mórz i oceanów zamarznie a północną Europę pokryje lodowiec?

Źródło:szkola.kaminski.pl

Brak tagów

Older posts >>

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php