Największy haftowany obraz na świecie w Działdowie

W środę 11 grudnia wraz z całą klasą byliśmy na działdowskim zamku krzyżackim, gdzie od początku miesiąca można oglądać obraz „Bitwa pod Grunwaldem”. Oczywiście jest to kopia obrazu Jana Matejki, ale kopia niezwykła, ponieważ jest haftowana. Sam obraz malarz namalował w II  połowie XIX wieku i trwało to 2 lata. W 2010r z inicjatywy Janiny i Adama Panków powstała kopia haftowana.

Trochę o replice

Sam obraz haftowało 35 osób przez 20 miesięcy. Każda z osób miała inny fragment do wykonania. Oczywiście ludzie, którzy to haftowali, musieli mieć jakiś szablon. Został on zrobiony graficznie. Najpierw wykonano super-ostre zdjęcie, dzięki czemu zachował się każdy szczegół, a następnie wykonano zdjęcie, które było obrabiane przez grafika. Wymiary haftu są zbliżone do oryginalnych. Zbliżone dlatego, iż pod wpływem temperatury obraz rozszerza się lub kurczy, ale różnica ta nie przekracza paru centymetrów, które przy ogromie tego haftu są niezauważalne. 42 metry kwadratowe – tyle mierzy pole obrazu. Haft skurczył się też pod wpływem zabiegów pielęgnacyjnych takich jak pranie czy odkurzanie.

O obrazie – ogółem

Sam obraz przedstawia jakiś fragment bitwy Grunwaldzkiej. Matejko lubił historię. Sam uważał się za historyka, jednak nie potrafił pisać o historii, dlatego wybrał taką formę przekazu. Dzieło jest bardzo dynamiczne. Samo zachowanie postaci w ruchu daje świetne wrażenie. Na pierwszym planie widzimy księcia Witolda, który unosi miecz, a w drugiej dłoni trzyma tarczę. Ten znak daje nam do zrozumienia, że szabla wygranej przechyla się już powoli na stronę wojsk polsko-litewsko-ruskich. Z boku widzimy też żołnierza trzymającego włócznię. Relikwia ta należała do św. Maurycego. Skierowana jest ona na Ulricha von Jungingena. Na obrazie podkreśla chrześcijaństwo Polaków. Po prawej stronie obrazu widzimy Zawiszę Czarnego. Większość czasu spędził on na Węgrzech, lecz gdy usłyszał o wojnie z Krzyżakami, od razu przyjechał do Polski by w niej uczestniczyć. Na drugim planie widzimy Władysława Jagiełłę. Jest przyodziany w zielone szaty. Siedzi na koniu i obserwuje przebieg walki. Zastanawia Was pewnie fakt, że Jagiełło nie jest ujęty na pierwszym planie. Otóż Matejko nie pałał sympatią do króla Władysława. Ogólnie obraz jest bardzo dynamiczny. Każda twarz ujęta w nim jest inna i niepowtarzalna. Ogrom tego obrazu też daje swój efekt i obraz staje się jeszcze bardziej „żywszy”. Postaci zdają się być koło Ciebie. Pierwszy raz widziałam tak wielkie dzieło i byłam mile zaskoczona.

TruSkaWa – Weronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php