WĘDRÓWKA PO ŚWIECIE TRADYCJI ŻYDOWSKICH

 

 

21 listopada w hali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Działdowie odbyło się podsumowanie szkolnego projektu edukacyjnego „Czy jesteśmy otwarci na wielokulturowość? Wędrówka po świecie tradycji żydowskich”.Na piątej godzinie lekcyjnej podsumowanie projektu obejrzeli uczniowie szkoły, a po południu na godzinę 17.00 zostali zaproszeni m.in. ubiegłoroczni absolwenci Gimnazjum, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miłośnicy Ziemi Działdowskiej, przedstawiciele Rady Miasta, nauczyciele i rodzice uczniów. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali informacji dotyczących kultury żydowskiej jednocześnie przyglądając się prezentacji multimedialnej. Realizatorki projektu odgrywały również śmieszne  scenki obrazujące codzienne życie Żydów. Goście, po obejrzeniu i wysłuchaniu informacji, mogli skosztować pysznych żydowskich potraw przygotowanych przez realizujące projekt – Asię, Julię, Nadię, Karolinę i Weronikę. Każdy mógł poczęstować się chałką, macą, bajglami i ciastkami, które nazywają się  uszy Hamana.

Uwagę gości przykuły tablice ze zdjęciami oraz informacjami dotyczącymi świata Żydów. Poza tymi wszystkimi atrakcjami można było także przyjrzeć się trójwymiarowej makiecie miasta żydowskiego – sztetla.

Myślę, że projekty edukacyjne dotyczące różnych kultur świata są potrzebne w dzisiejszym społeczeństwie. Między nami jest dużo takich ludzi, którzy potępiają  i wyśmiewają się z innych religii, tradycji, obyczajów, czy koloru skóry.Należy uświadamiać im, że nie ma znaczenia czy naszym sąsiadem jest  Niemiec, Afrykanin, czy Żyd. Mimo  że na świecie coraz więcej mówi się o tolerancji kulturowej, narodowościowej, to są ludzie, którzy tego nie akceptują. Myślą wówczas tylko i wyłącznie o sobie. Są egoistami. Nie rozumieją, że człowiek wyznający inną religię od powszechnie przyjętej w danym kraju, ma takie samo prawa, jak inni obywatele. Reakcja wszelkiej niechęci i wrogości wobec „inności” jakiegoś człowieka najczęściej rodzi się z niewiedzy. Ludzie nie chcą poznawać odmiennych religii tradycji i obyczajów, ponieważ są zamknięci   i skryci w swoim „indywidualnym świecie”. Boją się zawierać znajomości z obcokrajowcami, którzy przez takie zachowania mogą poczuć się urażeni i dyskryminowani.

Dlatego nasz projekt miał na celu zachęcenie jak największej liczby słuchaczy do poznawania kultury żydowskiej. Poprzez przygotowane przez nas materiały mamy nadzieję, że  wiedza przybyłych gości wzbogaciła się o nowe informacje.

Uważam, że takich projektów powinno być organizowanych jak najwięcej. Nie tylko o Żydach, ale również o wszystkich pozostałych kulturach świata.

Nadia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php